logo
EN
DE

Proofreading

Proofreading ve Son Okuma

Proofreading yayıncılık anlamında prova okuması anlamına gelirken tercüme sektöründe, tercüme projesinde ifadesel düzen ve bütünlüğü sağlamak amacıyla son okuma ya da proofreading anlamına gelir. Yayıncılıkta dizgideki bir metnin basılı halde numunelerinin alınıp görsel anlamda nasıl göründüğü kontrolü yapılır, eğer hatalar mevcut ise dizgide tekrar çalışma yapılır ve tekrar prova okuması gerçekleşir.

Tercüme sektöründe proofreading işleminde tercümesi ve editi yapılan projenin müşteriye sunumu yapılır gibi son kez kontrolü ve okuması gerçekleştirilir.

Tercüme ve editing işlemi yapılmış bir tercüme projesinde çok yoğun hataların olması beklenmez. Sadece son ince detaylar anlamında bakılır.

Bir tercüme projesinde doğrudan proofreading edilecek dosya halinde gelen projeye sadece proofreading hizmeti de verilebilir. Proofreading tercüme ücretine kıyasla daha uygun fiyatta planlanmaktadır.

Proofreading yapılacak dosyalarınız için info@kurumsaltercume.com.tr veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hattımızdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.