Akreditif Teyit Masrafları Ne Kadardır?

Akreditif Teyit Masrafları / Tutarı Ne Kadardır? Masraflar Kimin Tarafından Ödenir?

İhracatçıların ödemelerini garantiye almak adına kullanılan bir mekanizma olan teyit işlemi akreditifli ödeme sistemlerinde sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Afrika, Güney Afrika ve Asya ülkeleri ile yapılan akreditifli ödeme sistemi kapsamında teyitli akreditif açılması istenmektedir.

Akreditif teyit masrafları, akreditif yapılan bankaya, akreditif vadesi gibi değişkenlere bağlı olarak belirlenmektedir.

Yurtiçindeki bankalarda teyit işlemi amir bankadan ödeme geldikten sonra gerçekleşmesi ve detaylı evrak incelemesi sonrası gerçekleşmekte olduğu için yüksek komisyon oranları ile çalışmamaktadırlar.

Yurtdışındaki bankalarda ise komisyon oranı Türkiye’ye nazaran biraz daha yüksek tutulmaktadır.

Akreditif masraflarının rutinde amir banka tarafınca ödenmesi söz konusu iken teyit masrafları genellikle ihracatçılar tarafından ödenmektedir. Teyit komisyonları da buna dahildir ve teyit masrafları bilgileri akreditiflerin 71B Charges maddesinde yer almaktadır.

Teyitli Akreditifin Avantajları Nelerdir?

Teyitli akreditif, ihracatçı firmayı korumaya yönelik bir sistem olup kısaca amir banka tarafından verilen ödeme yükümlülüğüne ilave geri dönülmez ödeme yükümlülüğünün (irrevocable payment guarantee) ikinci bir bankanın daha bu mesuliyeti üstlenmesi olarak düşünülebilir. Teyit bankaları genellikle akreditif lehtarı ile aynı ülkededir ancak Afrika gibi ülkelerde açılan akreditiflerde tayit bankası ABD ya da gelişmiş Avrupa ülkelerindedir.

Teyitli akreditifin en büyük avantajı amir bankaya olan güvensizliğin teyit yoluyla ortadan kaldırılmasıdır.

Dış ticaret sırasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlık durumlarında muhatap alınarak hukuki boyutlarda işlem yapılacak olan bankanın gelişmiş bir Avrupa ülkesi bankası olması gelişmemiş ve prosedürün ne şekilde işleyeceğinden emin olunamayan bir Afrika ülkesine nazaran avantajlı bir tercih olacağından genellikle bir Avrupa ülkesi tercih edilir.

Teyit bankaları akreditif metinlerini çok sıkı ve detaylı bir şekilde inceler ve kendilerine ibraz edilen evraklara 5 işgünü içerisinde cevap vermek zorundadırlar.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tüm dış ticaret sürecinde gereksinim duyulan tercüme ve çeviri işlemi profesyonel bir ekiple yürütülmektedir. Akreditif ödeme sistemi ve tüm ihracat sürecinde tüm evrakların yeminli tercüme ve yeminli çeviri işlemi yıllardır sektör lideri olan Okeanos Tercüme’de Perpa Ticaret Merkezi ( Perpa )’nde gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası geçerliliği olan EN 15038 Tercüme Kalite Standartları kapsamında tüm tercüme ve çeviri işlemleri terminoloji hakimiyeti olan ve dış ticaret konusunda deneyim sahibi koordinasyon ekibi tarafından yürütülmektedir.

Daha fazla bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!