Akreditifli Ödemelerde Incoterms

Akreditifli Ödemelerde Incoterms

Incoterms 2010 Teslim Şekilleri

Hali hazırda Dünya genelinde geçerli olan ve Incoterms olarak adlandırılmakta olan uluslararası teslim şekilleri ICC (International Chamber of Commerce) (Milletlerarası Ticaret Odası MTO) tarafından hazırlanmaktadır.

Incoterms 2010, ICC tarafınca hazırlanmakta ve ticari terimlerin en son ve en güncel versiyonudur. Incoterms 2010 kapsamında toplam 11 çeşit teslim şekli bulunmaktadır. Bunlardan 4 tanesi deniz taşımacılığı ile ilgili olup kalan 7 tanesi tüm taşıma yöntemlerinde kullanılmaktadır.

Ex Works Teslim Şekli: EXW Incoterms 2010

İhracatçının iş yerinde teslim anlamına gelen ve tüm masraflar ve risklerin ithalatçıya ait olması üzerine malların, ihracatçının depo ya da fabrikasında teslim edilmesidir.

FCA Free Carrier – Taşıyıcıya Teslim

Malların ithalatçı tarafından belirlenen taşıyıcıya teslim edilmesidir. Teslimat ihracatçının ülkesinde ve belirlenen yerde yapılır.

CPT Carriage Paid To – Taşıma Ücreti Ödenmiş Teslim

Belirlenen sevkiyat aracına dair navlunun ihracatçı tarafınca ancak sigorta ve diğer masrafların ithalatçıya ait olduğu teslimat şeklidir.

CIP Carriage and Insurance Paid To – Taşıma Ücreti ve Sigorta Ödenmiş Teslimat

İthalatçının ülkesinde belirlenen noktaya kadar olan taşıma ve sigorta ücretinin ihracatçı tarafından ödendiği teslimat şeklidir.

DAT Delivered at Terminal – Terminalde Teslim

Tüm taşıma, sigorta ve diğer masrafların, risklerin ihracatçıya ait olduğu ve ithalatçının ülkesinde belirlenen terminalde teslimat yapılmasıdır.

DAP Delivered at Place – Belirlenen Yerde Teslim

Malların üthalatçının ülkesinde belirlenen adreste teslim edilmesi ve vergiler dışında kalan tüm masrafların ihracatçıya ait olduğu teslim şeklidir.

DDP Delivered Duty Paid – Gümrük Vergileri Ödenmiş Halde Teslim

İhracatçı tarafınca gümrük vergileri dahil tüm masrafların ödenmiş olduğu ve ithalatçının ülkesinde belirtilen adreste gerçekleştirilen teslimat.

FAS Free Alongside Ship- Gemi Yanında Teslim

Malların belirlenen deniz aracına yüklenmek üzere rıhtım veya yükleme alanında yapılan teslimattır.

FOB Free On Board – Gemide Teslim

Taşıma ve sigortanın ithalatıçıya ait olduğu ve belirlenen deniz aracına yüklenerek gerçekleştirilen teslimat şeklidir.

CFR Cost and Freight- Navlun Ödenmiş Teslimat

Malların belirlenen deniz aracına ait navlunun ihracatçı tarafından ödendiği ve sigorta ve diğer masrafların ithalatçıya ait olduğu teslimat şeklidir.

Cost, Insurance and Freight- Masraflar, Navlun ve Sigorta Ödenmiş Teslim

Yükleme masrafı, taşıma, ve sigorta masraflarının ithalatçının ülkesinde belirtilen adrese kadar olan noktaya dair tüm ödemelerin gerçekleştirildiği teslimat şeklidir.

Tüm bu noktada taşıma evrakları, sigorta ve gümrük evrakları gibi birçok dosyanın tercüme ve çeviri işlemlerine ihtiyaç duyan müşterilerine anlık ve yerinde çözümler sunan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana etik değerlerine ve ilkelerine bağlı yaklaşımını uygun fiyat, hız ve kalite ile birlikte sunmaktadır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi dış ticaret, ithalat ihracat, gümrük ve lojistik işlemlerinde müşterilerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda kaliteli tercüme hizmetini yıllardır uluslararası kalite standartları kapsamında yerine getirmektedir.

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!