Ankara Anlaşması, Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması, 1963 yılında dönemin ortak pazarına dahil olan Almanya, Fransa, Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da imza edilen ve imza atan ve daha sonrasında da dahil olan ülkeler vatandaşları arasında geçerli olan bir uygulamadır.

Bu anlaşma kapsamında ECAA ya da Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliği ile iş birliği anlaşması var olan ülkelerin vatandaşlarına Birleşik Krallık’ta kendi işini kurma ve İngiltere’de yaşam ve vatandaşlık hakkı sağlayan vizedir.

Ankara Anlaşması Hangi Ülke Vatandaşları İçin Geçerlidir?

Ankara Anlaşması vizesi Türkiye, Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarını kapsamaktadır. Ancak Bulgaristan ve Romanya Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkeler arasında yer alması sebebiyle bu vize türü şu an aktif olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmaktadır.

Ankara Anlaşması’na Başvuru Şartları Nelerdir ve Kimler Başvurabilir?

İş kurabilmek için yeterli sermayeye sahip 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Anlaşması Vizesine başvuruda bulunabilirler. Ankara Anlaşması kapsamında iş yeri açma ya da işçi çalıştırma ya da istihdam sağlama zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak kurmak istedikleri faaliyet alanına dair gerekli donanım ya da eğitime sahip olduklarını ispat etmeleri gerekmektedir. Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA) başvurusu yapılırken İngilizce bilme koşulu ya da sermayeye dair bir alt limit bulunmamaktadır. Başvuruda bulunulan iş alanında yetkinliğin olduğuna dair diploma, sertifika, referans mektupları ile ispatlanmalıdır. Özel izin gerektiren doktorluk, mühendislik, avukatlık gibi meslek kollarında meslek koluna dair oda, birlik ya da topluluklardan gerekli izinler alınmalıdır.

Ankara Anlaşması ECAA Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Ankara Anlaşması çerçevesinde Self Employment vize başvurusu yapmak isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını İngiltere dışından ya da ülke sınırları içerisinde yasal olarak ikamet eden ve kendi işini kurup iş alanında faaliyet gösterebileceğini ispat edebilen vatandaşlar yapabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ya da danışmanlık şirketleri aracılığıyla başvuru yapılmaktadır. İngiltere ve Türkiye’den başvuru yapılabildiği gibi Ankara Anlaşması’na farklı bir ülkede yasal olarak ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları o ülkede bulunan İngiltere Konsolosluğu’ndan başvuruda bulunabilirler.

Ankara Anlaşması’nın Avantajları Nelerdir?

Avrupa’da uzun süreli yaşamak ya da iş yapmak adına şartları gereği en rahat ve en ekonomik vize türüdür.

Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerde göç için belirli bir miktar belirlenen finansal kaynağın sağlanması gerekirken Ankara Anlaşması Vizesinde sermaye yapılacak işe göre belirlenmektedir. Ayrıca devlet hazinesine bağışta bulunulması beklenmez. Sadece gerekli sermayenin varlığının ispat edilmesi başvuru için yeterlidir.

ECAA Ankara Anlaşması Özellikleri

Ankara Anlaşması, bu vizeye sahip kişilere İngiltere’de yaşama hakkı sağlar.

Ankara Anlaşması yeni bir şirket kurma ya da hali hazırda faaliyet gösteren bir şirkete ortak olma hakkı sağlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’de tüm sağlık ve tüm ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Anlaşması kapsamında askerliği 37 yaşına kadar erteleyebilir ya da bedelli askerlik görevi için başvuruda bulunabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ECAA Ankara Anlaşması kapsamında bakmakla yükümlü oldukları kişileri de aynı vize kapsamında İngiltere’ye götürebilirler. Bakmakla yükümlü olunan kişi farklı bir işte ve iş yerinde çalışma hakkına da sahip olabilecektir.

Ayrıca Ankara Anlaşması yolu ile İngiltere’de yaşam hakkı elde etmiş kişilerin stand still hakkı bulunup kişilerin elde ettiği haklar değiştirilemez.

Yeni Yasa Kapsamında Neler Değişti?

  • Süresiz oturma süresi 4 yıldan 5 yıla çıkarıldı.
  • İngiliz vatandaşlığına başvuru süreci 5 yıldan 6 yıla çıkarıldı.
  • 1 yıl içinde 180 günden fazla İngiltere dışında kalmama
  • İngilizce yeterlilik sınavı zorunluluğu getirildi
  • Sosyal yaşama adapte olmayı test eden vatandaşlık testi şartı getirildi
  • Süresiz oturum başvurusunda bulunacak kişilerin 2389 pound ücret ödemesi şartı getirildi

Ankara Anlaşması yurt dışında ya da Avrupa ülkesinde yaşamak isteyen Türk vatandaşlarına tanınan en rahat haklardan biridir.

Ankara Anlaşması’na başvuruda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları toplamalı ve orijinal evraklar ile her evrakın İngilizce yeminli tercümesini de konsolosluğa iletmelidir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi Ankara Anlaşması vize başvuru sürecinde tüm vize evraklarının İngilizce yeminli tercüme ve İngilizce yeminli çeviri işlemlerinde uygun fiyat, hız ve kalite kriterleri dahilinde profesyonel hizmet sunmaktadır.

Geniş İngilizce yeminli tercüman kadrosu ile anadil düzeyinde profesyonel hizmet sağlayan Okeanos olası bir tercüme hatasının önüne uluslararası geçerliliği olan EN 15038 Hizmet Kalite Standartları prosedürleri kapsamında hizmet sağlayarak geçer.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi iş dünyasının nabzını tuttuğu Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında tüm alan ve dillerde olduğu gibi Ankara Anlaşması evrakları vize tercüme işlemleri konusunda da profesyonel hizmet sunmaktadır.

Uzman nitelikte İngilizce yeminli tercüme ve İngilizce yeminli çeviri işleminin ardından çoklu kontrol sistemi sayesinde başarılı bir vize başvuru süreci sağlar.

Ankara Anlaşması evrakları tercüme ve Ankara Anlaşması çeviri işlemleri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!