Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması

1963 yılında İngiltere, Fransa, Almanya, Beneluks ülkeleri (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) ve Türkiye arasında imzalanan Ankara anlaşması, taraf ülkelerin ön görülen imza tarihine kadar var olan kanun ve yönetmelik gelecek yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin kendi vatandaşları için geçerlidir. Söz konusu anlaşma, Ankara’da imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre, ECAA veya Ankara anlaşması vizesi, Avrupa birliği ile sözleşmesi bulunan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere’de kendi işini kurma ve yerleşik bir düzen ile yaşama hakkı verilmektedir. Söz konusu vizeyi alan her vatandaş, İngiltere’de yaşama, barınma ve iş kurma hakkına sahiptir. Ayrıca Ankara anlaşması vizesi , Romanya, Bulgaristan ve Türkiye gibi ülkelerin kendi vatandaşlarını kapsamaktadır. Buna ek olarak, söz konusu vizenin şuanda sadece anlaşma da ismi geçen ülke olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aktif bir şekilde yararlanmaktadır.

Kimler Başvurabilir?

Ankara anlaşması vizesine İngiltere’de yaşamak ya da kendi işini kurmak isteyen ve 18 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes başvurabilir. Ancak herhangi bir sektörde iş kurmak için belli bir sermayeye sahip olma şartı aranmaktadır.

İngiltere’de iş kurmak için, Ankara anlaşması vizesine başvurmak isteyen bireylerin, söz konusu ülkede iş yeri açma, personel çalıştırma gibi zorunlulukları da bulunmamaktadır. Ayrıca başvuru sahibi eğitimi aldığı ya da meslek olarak edindiği sektör ile alakalı her kurumda çalışabilme hakkına da sahiptir. Örnek vermek gerekirse, Ankara anlaşması vizesi ile İngiltere’ye giden bir Türk Vatandaşı, inşaat sektöründe, gıda sektöründe ya da ulaşım veya temizlik gibi alanlarda hizmet verebilir. Ancak, dikkat edilmesi gereken husus, bireyler Ankara anlaşması vizesi sırasında beyan edilen meslek grubu ile iş bulmak veya iş kurmak ile hükümlüdür.

 İngiltere Ankara Antlaşması vizesi özellikleri

 • Ankara anlaşması vizesi sayesinde, her Türk vatandaşı İngiltere’de yerleşik bir yaşam sürme hakkına sahip olurlar.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları söz konusu anlaşma sayesinde aldıkları vize ile İngiltere’de kendi işini kurabilir veya mevcut bir şirkete ortak olabilir.
 • Ankara anlaşma vizesi ile birlikte, İngiltere’de verilen tüm sağlık ve ücretsiz haklardan Türk vatandaşları da faydalanabilir. Yani İngiltere vatandaşları ile ortak haklara sahiptir.
 • Ankara anlaşması vizesi ile söz konusu ülkeye yerleşen kişiler devletin belirlemiş olduğu zorunlu askerlik şartını 37 yaşına kadar erteletebilir ve bedelli askerlik hakkından istifade edebilir.
 • Bu vize kapsamında İngiltere’ye yerleşen Türk vatandaşların bakmakla hükümlü olduğu birey veya bireyleri yanında götürebilir. Yani ailenin diğer üyeleri de İngiltere’ye gidebilir. Ayrıca bu kişiler ülkede istediği mesleği de yapabilir.
 • Ankara Anlaşması vizesi, Stand kuralı bulunmaktadır. Yani bu vize ile İngiltere vatandaşlığına geçen Türk vatandaşları, hiçbir şekilde tekrar vatandaşlık değiştirme talebinde bulunamaz.
 • Ankara Anlaşması Vizesi İle İngiltere Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Ankara anlaşması vizesine göre İngiltere’ye giden kişiler başlangıçta bir sene, daha sonra ise 3 yıl, yani toplamda 4 yıl bir işte çalıştıktan sonra süresiz oturma vizesine başvuru hakkını elde eder. Süresiz oturma vizesi hakkını elde eden kişiler, sadece kendi işini yapma hükmünün dışına çıkabilir ve istediği herhangi bir sektörde hizmet verebilir. Ayrıca oturma vizesi kapsamında, bir kişi ek olarak başka bir işte de çalışabilir. Ankara anlaşması vizesi sahibi olan kişiler, ülkeye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere vatandaşı olmak için başvuru yapabilir ve İngiliz pasaportu alma hakkını elde edebilir.

Ankara Antlaşması Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve İngilizce Yeminli Tercüme leri :

Ankara anlaşması vizesi başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları, istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalı ve hazırlanan evraklarını Yeminli İngiliz Çeviri ve Yeminli İngilizce Tercüme rini yaptırarak gerekli kurumlara başvuru yapmalıdır.

 • Söz konusu vizeye başvuru yapmak isteyen bireyler, İngiltere’de yapmak istediği mesleği ve bu meslekte hizmet vereceği pozisyonu anlatan bir iş planı hazırlamalıdır. Diğer bir adı ile iş teklifi için niyet mektubu yazmalıdır.
 • Vize başvurunda bulunan Türk vatandaşları, kendi ve bakmakla hükümlü olduğu diğer kişilerin geçimini kolay bir şekilde sağlayacak geliri ispatlayan bir belgeyi çıkartmalıdır.
 • Ankara anlaşması vize başvurusunda meslek eğitimini aldığı okulun resmi diplomasını çıkartmalı ve söz konusu bu belgeyi ibraz etmelidir.
 • Başvuru sahibi bir iş yeri açmayı planlıyorsa, son iyi yılın banka dökümlerini hazırlamalıdır.
 • Kişi başka bir işe ortak olarak girecekse, yine son iki yılın hesap dökümlerini hazırlamalıdır.
 • Hazırlanan bütün evrakların ve belgelerin Yeminli Tercüme leri yapılmalı ve eksiksiz olarak    evrakların asılları ile birlikte işlemler için İngiltere Büyükelçiği veya İngiltere Konsolosluğu’na    başvurmaları gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!