Çince Tercüme ve Çince Çeviri

Çince Tercüme ve Çince Çeviri Hizmeti

Çince tercüme ve Çince çeviri özellikle belirtilmediği sürece Çince’nin en çok kullanılan ve resmi terminolojisi olan Mandarin olarak gerçekleşmektedir.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de 1 milyar 378 milyon 665 bin Çinli yaşamaktadır. Bu denli kalabalık bir nüfusa sahip olması ve çok köklü bir dile sahip olmaları sebebiyle Çince gelişim sürecinde birkaç Lehçeden oluşmaktadır. Bu Lehçelerin en bilineneni ve resmi işlemlerde kullanılanı Mandarin’dir.

Mandarin: 850 milyon kişi tarafından konuşularak Çin’in en büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Wur: 90 milyon kişi tarafından Shangay ve civarında daha çok konuşulmaktadır.

Yue (Kantonca): 70 milyon Çinli tarafından konuşularak üçüncü sırada yer almaktadır.

Jin: 45 milyon kişi tarafından Çin’in özerk bölgesi olan Guangxi Zhuang bölgesinde konuşulmaktadır.

Xiang: 36 milyon kişi tarafından Hubei ve Hunan eyalatlerinde konuşulmaktadır.

Hakka: 35 milyon kişi tarafından Guangdong eyaletinde konuşulmaktadır.

Gan: 33 milyon kişi tarafından Jiangxi eyaletinde konuşulur.

Pinghua: 3 milyon kişi tarafından özerk bölgesi olan Guangxi Zhuang bölgesinde konuşulur.

1956 yılı sonrasında Çince’de sadeleştirilmiş karakterler kullanılmaktadır. Bu karşılık günümüzde Tayvan, Hong Kong ve Macau’da Geleneksel Çince kullanılmaktadır.

Çince Çin Tibet dilleri ailesinin koluna dahildir ve Birleşmiş Milletler’in de resmi dilidir. Aynı zamanda Tayvan, Singapur ve Burma’nın da resmi dilidir. Çince, Vietnamca, Korece ve Japonca dillerinin üzerinde yoğun etki göstermiş, Latin alfabesiyle yazılmasına rağmen Vietnamca sözlüğünün yüzde 60’ını Çince oluşturmaktadır.

Çin ve Türkiye karşılıklı olarak birbirlerini 1971 yılında tanımıştır. Çinli şirketler son dönemde Türkiye’de enerji, finans ve altyapı alanında yeni yatırım ve işbirliği arayışına girmişlerdir. Çin Türkiye’nin Almanya’dan sonra dünya üzerinde en büyük ticari ortağı haline gelmiştir. Türkiye’nin Çin’den ithalatını gerçekleştirdiği otomatik bilgi işlem makineleri, hücresel ve diğer kablosuz ağlar için telefonlar, yük ve insan taşıma gemileri gibi teknik alımlarda Çince teknik tercüme ve Çince teknik çeviri ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Katalog, CE belgesi, makine ve cihazların broşürleri, TÜV sertifikası, makine ve cihazların katalogları, bakım onarım ve kullanım kılavuzları, ISO ve TSE belgeleri ve daha birçok döküman teknik ürünlerin transferi sırasında Çince teknik tercüme ve Çince teknik çeviri işlemi yapılmalıdır.

Çince hukuki tercüme ve Çince hukuki çeviri her iki ülke arasında yaşanan tüm ilişkilerin temelini oluşturmaktadır. Vize işlemleri, ticaret, eğitim, ikamet, evlilik, seyahat gibi birçok konuda yapılan işlemler sırasında Çince hukuki tercüme ve Çince hukuki çeviri gerekmektedir. Ayrıca bu işlemler sırasında gerçekleştirilen Çince hukuki tercüme ve Çince hukuki çeviri işlemleri sonrasında evraklar Çince yeminli tercüme ve Çince noter onaylı tercüme şeklinde müşteri talebi doğrultusunda düzenlenir. Çince yeminli tercüme, Çince yeminli tercüman tarafından çeviri işlemi gerçekleştirilen evrakların bir nüsha çıktısının alınıp Çince yeminli tercüman tarafından ıslak kaşe imza yapılmasıdır. Eğer evraklar Çince noter onaylı tercüme şeklinde hazırlanacak ise tercüman çeviri işlemini gerçekleştirdikten sonra evraklardan en az ikişer nüsha çıktı alır ve kendisi ıslak imza ve kaşe yaptıktan sonra yemin zabıtının bulunduğu noterlik makamında noter tarafından Çince noter onaylı tercüme gerçekleştirilir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme, Perpa Ticaret Merkezi’nde bulunan yıllardır tüm dillerde profesyonel ve etik değerlerine bağlı hizmet anlayışını uygun fiyat, kalite ve hızlı zamanında tercüme anlayışı ile birleştirerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çince tercüme ve Çince çeviri konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0552 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!