Edebi Çeviri

Edebi Çeviri

Bir dilin sahip olabileceği tüm yeteneği ortaya koyan ve gücünü ispat eden edebiyat alanında yayınlanan eşsiz eserlerin yapıldığı edebi çeviri, çeviri sektörünün en zor alanlarının başında gelmektedir. Her tercümanın kariyer yaşam sürecinde edinmek istediği deneyimlerden biri de edebi çeviri yapmaktır. Tasvirler, güzellemeler, betimlemeler, mecaz ve kinayeler dillerin bütün hünerlerini sergiledikleri tüm dil oyunlarını bir kitap ya da bir şiir içerisinde bulmak mümkün. Kültürler arası geçişin yaşandığı tercüme ayağında ise bu hünerleri kırıp dökmeden incitmeden farklı dillere aktarabilmek edebi çeviri özellikleri arasında yer alır ve bunu uygulayabilmek gerekir. Bu yüzden kıymetlidir edebiyat çevirmeni ya da edebi çeviri bu sebeple birçok tercümanın hayalini süslemektedir. İngilizce edebi metin çevirisi yapılamasaydı ya da başarısız olsaydı William Shakespeare sadece Birleşik Krallık için önemli olarak kalacaktı.

Her bir çeviri projesi bir olay üzerine geliştiği için bir şekilde hayatlara, firmalara, kitleleri etkilemektedir. Bu sebeple edebi çeviri yapan tercüman, editör ve denetmenler her iki dili de ana dil düzeyinde bilmeli ve dil bilgisi ve gramerden daha fazlası dilin edebiyatını bilmelidir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme bünyesinde çalışan edebi çeviri yapan çevirmen, editör ve kontrolörler EN 15038 Hizmet Kalite Standartları yönergelerine göre seçilmektedir. Edebi çeviri bir kullanım kılavuzundan çok öte birebir çeviri yapılmamaktadır. Dillerin bünyesinde barındırdığı kültürleri, mizahı, deyim ve atasözleri bir birinden farklı olup belirli ölçüde kaynak dilde anlatılmak istenilen hedef dilin kültürü ve diğer kriterleri çerçevesinde yeniden yazılabilir ve küçük değişiklikler yapılabilmektedir. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tüm terminolojilerde olduğu gibi edebi çeviri projelerini EN 15038 Hizmet Kalite Standartlarına göre gerçekleştirmektedir. Dil, kültür ve sanatın başarılı bir şekilde aktarımına büyük bir hassasiyet ve özen gösteren Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme ilk günden bu yana etik değerleri ve ilkelerine bağlılığını sürdürmektedir.

Edebi çeviri hakkında daha detaylı bilgi ve edebi çeviri fiyatları için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!