Farsça Tercüme ve Farsça Çeviri

Farsça Tercüme ve Farsça Çeviri Hizmetleri

Farsça tercüme ve Farsça çeviri projeleri deneyimli uzman tercüme ekibi tarafından müşteri talep ve ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde gerçekleştirilmektedir.

Farsça, İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulmaktadır. Hint Avrupa dil ailesinden Hint İran dillerinin İran öbeğine bağlı olan bu dil İran, Afganistan, Tacikistan ve Özbekistan’da yaklaşık 100 milyon kişi tarafından anadil düzeyinde konuşulmaktadır.

Farsça, yüzyıllardır Orta Asya, Güney Asya ve Orta Doğu ülkelerinde değerli bir kültür dili olarak algılanmıştır ve Orta Asya, Kafkasya ve Anadolu’daki Türk dilleri’ni etkilemiş, nispeten Arapça ve Mezopotamya dilleri üzerindeki etkisi daha azdır.

Aynı zamanda Farsça tasavvuf edebiyatında da geniş yer edinmiş ve şiirsel ve melodik yoğunluğu olan bir dildir. Standart Farsça üç farklı varyasyondan oluşmaktadır; İran’da konuşulan çağdaş Farsça, Darice; Afganistan, Özbekistan ve Pakistan’da konuşulan, Tacikçe; Tacikistan, Özbekistan ve Rusya’da konuşulan Farsça Kiril alfabesi ile yazılmaktadır.

İran’ın Çin, Hindistan, Güney Kore ve Türkiye ile ticari bağlantıları mevcuttur. İran Türkiye arasında %30 oranında yaklaşık 10 milyar metreküpe varan doğalgaz ihtiyacını Tebriz Ankara boru hattı üzerinden İran’dan karşılamaktadır.

İran Türkiye arasında yıllara göre bakıldığında her geçen gün artış gösteren ticaret hacmi ve ülkemize gelen İranlı tursit bulunmaktadır.

İran Türkiye arasında yaşanan ticari ilişkilerin yürütülmesi sırasında Farsça ticari tercüme ve Farsça ticari çeviri işlemleri gerçekleşmektedir. Türkiye’deki İran vatandaşı nüfusunun fazla olması, sınır komşusu olması ve Türkiye’nin İran karşısında yatırım ve ticaret için çok uygun olması nedeniyle ticari faaliyetlere ilişkin tüm ticari evrakların Farsça ticari tercüme ve Farsça ticari çeviri işlemleri yapılır ve bu işlemler müşteri talebi ya da talep eden kurum tarafından yeminli Farsça tercüme ve noter onaylı Farsça tercüme şeklinde de düzenlenmektedir. Farsça ticari tercüme ve Farsça ticari çeviri yapılırken zamanlama ve doğru terminoloji büyük önem taşımaktadır.

Aynı zamanda ticari ilişkilerin, diplomatik ilişkilerin ve diğer tüm bağlantıların yürütülmesi sırasında Farsça hukuki tercüme ve Farsça hukuki çeviri ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Sözleşme, tüzük, yönetmelik, vekalet, mahkeme evraklarının Farsça hukuki tercüme ve Farsça hukuki çeviri işlemleri gerçekleştirlir. Hukuki tercüman İran’ın hukuk sistemi ile Türkiye hukuk sistemi arasındaki farkı ve buna bağlı olarak terminolojik düzenlemeyi iyi yapabiliyor olması gerekir.

Farsça teknik tercüme ve Farsça teknik çeviri tüm teknik projeler süresince ve teknik ürünlerin kullanım kılavuzu, katalog ve broşürleri gibi evrakların tercüme işlemi gerçekleştirilir.

Farsça tercüme ve Farsça çeviri yapılırken en önemli konulardan biri de mizanpajdır. Farsça Arapça gibi sağdan sola yazılan bir dil olması sebebiyle özellikle tablolar ve görsellerin olduğu dosyalarda düzenleme dil yönüne göre yeniden planlanmaktadır.

Farsça yeminli tercüme ve Farsça yeminli çeviri evlilik, vatandaşlık, ikamet işlemlerinde pasaport, doğum belgesi, ikametgah, diploma, transkript gibi evrakların yanı sıra sözleşme, şirket kuruluş evrakları, gayrimenkul alım satım devir işlemleri sırasında gerekli evrakların işlemleri yapılır. Farsça yeminli tercüme ve Farsça noter onaylı tercüme yapılırken tercüme işlemi yapılacak evrakın aslı tercüme ürosuna ve işlem yapılacaksa notere ibraz edilmelidir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme, Farsça yazılı tercümenin yanı sıra Farsça yeminli sözlü tercüme hizmetinde de uygun fiyatlı, kaliteli ve hızlı hizmet sunmaktadır. Tüm hizmetlerde profesyonel ve detaylı çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Farsça tercüme ve Farsça çeviri konusunda detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!