FARSÇA TERCÜME

FARSÇA TERCÜME

Farsça, günümüz İranlıların atası olarak kabul edilen Perslerin konuştuğu dilden türemiş ve dünya üzerinde yaklaşık 40 milyondan fazla insanın ana dili olarak kullanılmaktadır. İran, Afganistan, Tacikistan ve göçmen olarak yurt dışında yaşayanlar tarafından konuşulmaktadır. Farsça, Orta Asya, Güney Asya ülkelerinin dillerini, Türki devletlerin dillerini ve dilimizi etkilemiştir. Türkçede de Farsça kökenli pek çok kelime kullanılmaktadır. Konuşulan her ülkeye has yerel lehçeleri kullanılmaktadır. Yazı dilinde Farsça’da Arap Alfabesi kullanılmaktadır.

İran tarihi Milattan Önce 4.000 yıllarına dayanan ve günümüze kadar gelen en eski medeniyetlerindendir. İran tarihinde bir çok imparatorluklar kurulmuştur. Bu imparatorluklardan en çok bilinenleri, Selçuklu, Safevi ve Pers İmparatorluğu’dur. İran’da Farslılar, Türkler, Beluçlar ve Kürtler yaşamaktadır ve ortak dil olarak Farsça kullanılmaktadır.

İran, petrol ve doğal gaz üretimi konumuyla dünya üzerinde enerji ihracatı yapan ülkeler içerisinde yer almaktadır. Sahip olduğu rezervler açısından en çok enerji kaynaklarına sahip olan ülkelerden biridir. İran, devlet ve özel sektör yatırımları olan bir ekonomiye sahiptir. Pek çok ekonomik sorun ve manilere rağmen %3 ortalama büyüme sağlamaktadır.  Otomotiv, tarım, tarım makineleri, demir çelik, madencilik, tıbbi ve medikal, elektronik ve pek çok sanayi alanında devlet yatırımları bulunmaktadır.

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olmasına rağmen yeterli tanıtım yapılmaması sebebiyle ülke turizmi çok düşük seviyelerdedir.

Ülkemizin İran ile komşuluk ve ticari ilişkileri bulunmaktadır.  Ayrıca, ülkemizde pek çok İranlı İşadamlarına ait şirketler faaliyette bulunmakta ve pek çok İranlı genç yüksek öğrenim ve eğitimine ülkemizde devam etmektedirler.

Günümüzde, ticari işlemlerin, ihracat ve ithalat işlemleri, kullanım kılavuzları, sözleşmeler ve şartnameler, teknik dokümanlar, tanıtım ve pazarlama için kataloglar, web siteleri, öğrenci evrakları, noter işlemleri ve benzeri pek çok konuda Türkçe Farsça çeviri, Farsça Türkçe çeviri dil yönlerinde ve farklı dillerden Farsça dil yönüne, Farsça çeviri ve Farsça yeminli tercüme ihtiyacı olmakta ve yapılmaktadır.

Şirketimizde profesyonel çevirmen ve yeminli tercüman kadrosu ile Farsça çeviri ve Farsça yeminli tercüme hizmeti verilmektedir.

Çevirileriniz ve ayrıntılı bilgi için lütfen satış departmanımızı arayınız, 0212 221 45 21 / Dahili 15.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!