Hırvatça Tercüme ve Hırvatça Çeviri

Hırvatça Tercüme ve Hırvatça Çeviri Hizmeti

Hırvatça, 5 milyondan fazla Hırvat vatandaşı tarafından konuşulan Baltık Slav dil ailesinden Slav dilleri grubundan Güney Slav dilleri arasında yer almaktadır. Hırvatça, Sırpça ile yakınlığı bilinir yalnız farklılıkları mevcuttur. Hırvatça bugün resmi olarak ve sadece Latin alfabesi ile yazılmaktadır. Ayrıca Hırvatça din ve kültürel olarak diğer Slav dillerinden farklıdır. Hırvvatların katolik mezhebine mensup olmaları ancak diğer birçok Slav dilinin Ortodoks mezhebine sahip olması her iki dil arasında kelime farklılıklarını ortaya koymuştur.

Türkiye ile Hırvatistan tarafından sürdürülen ilişkiler 1991 yılında Hırvatistan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle başlamıştır. Ayrıca Türkiye Hırvatistan’ın bağımsılığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer almakta ve Hırvatistan’ın NATO’ya katılmasını en çok detsekleyen ülkelerden biridir. Hırvatistan ve Türkiye, Avrupa Koseyi, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ticaret Örgütü ve Akdeniz için Birlik kuruluşlarının ortak üyesidir.

Yine iki ülke arasında 12 Şubat 1996 yılında Yatırımların Korunması ve Karşılıklı Teşviki Anlaşması ve 22 Eylül 1997 yılında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ve 18 Şubat 2009 yılında Ekonomik İşbirliği Anlaşması ikili ekonomik ilişkilerin iyileştirilmesi adına büyük önem arz etmektedir. Serbest Ticaret Anlaşması ise 2003 yılında işlemeye başlamış, Hırvatistan’ın 2013 yılında AB üyesi olması ile feshedilmiştir.

Bankacılık, enerji, inşaat, ve tesktil sektörleri ile Türk yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamış, yeni Hırvat hükümeti tarafından ticaretin hareketlenmesi amacıyla Türk yatırımcılar davet edilmektedir. 2012 yılı sonrasında Türkiye en çok yatırım yapan yabancı şirketler arasında ilk üçe girmiştir. Hırvatistan’da 15’den Türkiye sermayeli şirket bulunmakta ve turizm otelcilik, marina işletmeciliği, inşaat en çok talep edilen sektörler arasında yer almaktadır. İthalat ihracat anlamında ise ihracat ürünlerimiz; demir çelik, makine ve cihazlar, kara taşıtları, tekstil ürünleri, başlıca ithalat ürünlerimiz; gübre, metal cevherleri, hurda metal, teknik cihazlar, plastik şeklindedir. Ülkenin başlıca ticaret ortakları ise; Almanya, İtalya, Slovenya, Avusturya’dır.

Hırvatça Hukuki Tercüme ve Hırvatça Hukuki Çeviri Hizmeti

Hırvatistan Türkiye arasında yaşanan tüm ilişkiler hukuki temellere dayanır ve sözleşme, anlaşma, yasa maddeleri, tüzük, genelgelerin Hırvatça Hukuki Tercüme ve Hırvatça Hukuki Çeviri işlemleri gerçekleştirilir. Hırvatça Hukuki Tercüme ve Hırvatça Hukuki Çeviri işlemi hukuk sistemleri konusunda hakim ve deneyimli tercüme ekibi tarafından çeviri yapılır. Hırvatça Hukuki Tercüme ve Hırvatça Hukuki Çeviri işlemleri sırasında hukuki terminoloji ve hukuki terimlerin doğru ve tutarlı olması gerekmektedir.

Hırvatça Teknik Tercüme ve Hırvatça Teknik Çeviri Hizmeti

Hırvatistan Türkiye arasında ithalat ve ihracatı sürdürülen ürünlerin Hırvatça Teknik Tercüme ve Hırvatça Çeviri kullanım kılavuzu, el kitapçıkları, broşür ve kataloglarda uygulanmaktadır. Teknik tercüme yapılırken terminolojik bütünlük ve doğru terim kullanımı çok önemlidir.

Hırvatça Akademik Tercüme ve Hırvatça Akademik Çeviri Hizmeti

 Hırvatça Akademik Tercüme ve Hırvatça Akademik Çeviri sırasında yapılan işlemler çok önemli olup dosyalar amacına ve kullanım alanına uygun tercüme edilmelidir. Akademisyenlerin yurtdışında yayınlamak istedikleri akademik makalelerinin native speaker düzeyinde tercüme ve edit işlemi yapılmalıdır. Yabancı dergi ve web sitelerinde yayınlanacak makaleler yabancı hakemler ya da editörler tarafından değerlendirilmektedir. Hırvatça Akademik Tercüme ve Hırvatça Akademik Çeviri akademik alandaki tüm araştırma ve çalışmalarda, eğitim sürecinde talep görmektedir. Bazen akademik tercüme ve çeviri ihtiyaçları üniversiteler bünyesinde ihale usulüyle de gerçekleştirilebilmektedir.

Hırvatça Vize Tercümesi ve Hırvatça İkamet Tercümesi

Seyahat, tatil, iş, eğitim, ikamet, vatandaşlık işlemleri kapsamında bireysel ya da kurumsal evrakların Hırvatça Vize Tercümesi ve Hırvatça İkamet Tercümesi yapılır. Doğum belgesi, kimlik, pasaport, sertifika, diploma, şirket kuruluş evrakları, banka hesap dökümleri, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları vb evraklar genellikle Hırvatça Yeminli Tercüme ya da Hırvatça Noter Onaylı Tercüme olarak hazırlanmaktadır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme kurulduğu günden bu yana tüm sektör gelişmelerini takip ederek güncel, teknolojik ve profesyonel yaklaşımını sürdürmektedir. Çeviri kalitesi ve işleyişini hizmet kalite standartlarına uygun ve sertifikalı olarak yerine getirmektedir.

Hırvatça Tercüme ve Hırvatça Çeviri projeleriniz için info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!