İngilizce ve Türkçe Cümle Çeviri

İngilizce ve Türkçe Cümle Çeviri

İngilizce ve Türkçe cümle çeviri, Cümle, çoğu zaman özne nesne yüklemden oluşan, kimi zaman yan cümlelerle anlamının genişletildiği ya da pekiştirildiği kendi başına anlam ifaden sözcük dizisi olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı çevirisi yapılırken cümle oluşturulurken kullanılan öğelerden bağımsız düşünülememektedir. Özellikle bugün en sık karşılaştığımız İngilizce ve Türkçe cümle çeviri büyük hassasiyet ve dikkat gerektiren bir işlem olarak görülmektedir.

Bir cümlenin çevirisi esnasında cümlenin temel öğelerinden olan özne, nesne ve yüklemin dizilişine hem İngilizce de hem de Türkçede dikkat edilmelidir. İngilizcede öğelerin dizilisi Subject-Verb-Object (Özne-Eylem-Yüklem) biçiminde iken, Türkçede cümlenin öğelerinin dizilişi Özne-Nesne-Yüklem biçiminde yer almaktadır. Bundan dolayı örneğin “I sold it” cümlesinin Türkçeye “Ben sattım onu” biçiminde çevrilmesi özneye vurgu yapılamadığı sürece anlam akıcılığı, ve sözdizim açısından doğru değildir.  Aynı zamanda İngilizcede eylemi yapan kişiyi belirtmek için kullanılan özneler Türkçede eylemin sonundaki şahıs ekine gizlenebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra İngilizceden Türkçeye nazaran oldukça fazla zaman bulunmaktadır. Present Perfect, Future Perfect, Past Perfect vb. zaman dilimlerini belirtmek için Türkçede koşaç olarak belirtilen ifadeler kullanılmaktadır. Yani İngilizce ve Türkçe cümle çeviri işlemini gerçekleştiren kişinin ciddi derecede her iki dilin gramerine hakim olması gerekmektedir.

Bunun dışında İngilizce ve Türkçe cümle çeviri için doğru ve tam çeviri kriteri de olmazsa olmazdır. İngilizcede ya da Türkçede bir cümlenin yanlış anlaşılması demek tüm metne yansımakta, metni bağlamdan koparmaktadır. Bundan dolayı İngilizce ve Türkçe cümle çeviri işlemi için hem sözdizimsel hem biçimbilimsel hem de anlambilimsel ölçütlere mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sözdizimsel, biçimbilimsel, anlambilimsel ölçütleri gözeterek bunlar doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştiren bir çeviri firması müşterilerin İngilizce ve Türkçe cümle çeviri talebi için adeta bulunmaz kaftandır. İşte tam da bu sebepten dolayı İngilizce ve Türkçe cümle çeviri için gerekli koşulları karşılayan bir çeviri firması tercih edilmelidir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme müşterilerin beklentilerini, taleplerini ve ihtiyaçlarını hem İngilizcenin hem de Türkçenin sözdizimsel, biçimbilimsel ve anlambilimsel ölçütlerini göz önüne alarak karşılamaktadır. Gerekli gramer ve sözcük bilgisine sahip tercüman kadrosuyla çevirilerinize kalite katmakta, uygun fiyat, zamanında teslimat anlayışıyla beklentilerinize cevap niteliği taşımaktadır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketinin İngilizce ve Türkçe cümle çeviri hizmeti ile ilgili olarak daha detaylı bilgiye ulaşmak ve fiyat teklifi almak için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden bizlerle iletişim sağlayabilir bunun dışında 0212 221 45 21 numaralı hattımızdan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!