İngilizce

İngilizce

İngilizcenin günümüzde gittikçe daha da önemli bir statüye yükselmesi İngilizce çeviri bağlamında taleplerin de giderek artmasına sebebiyet vermiştir.

İngilizce Çeviride Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Çeviri işlemi gerçekleştirilecek metin ya da belge hakkında bilgi sahibi olmak,
  • Çeviri esnasında dilbilgisi, yazım ve imla kurallarına dikkat etmek,
  • İngilizcenin dilbilgisi kuralları hakkında üst düzeyde bilgi sahibi olmanın yanı sıra hedef dilin dilbilgisi kuralları ile ilgili olarak da bilgi sahibi olmak,
  • Sözlük taraması yapmak,
  • Uygun terminolojiyi kullanmak,
  • Terminoloji hazırlığı gerçekleştirmek,
  • Araştırma yapmak,
  • En az bir uzmanlık alanına (tıbbi, teknik, hukuki, akademik, ticari, finansal, edebi vb.) hakim olmak
  • Bağlama uygun sözcük ve cümle, alana uygun terminoloji ve jargon kullanmak

İngilizce tercüman, yukarıda belirtilen noktalara tam olarak uyduğu takdirde İngilizce çeviri işlemini profesyonel bir şekilde sağlamış olmaktadır.

İngilizce Çeviri Teknikleri

-Birebir çeviri

-Dilbilgisel çeviri

-İletişimsel çeviri

-İşlevsel çeviri

-Anlamsal çeviri

Birebir çeviri yönteminde genelde sözcüklerin sözlükteki ilk anlamları üzerinden çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.

Dilbilgisel çeviri yönteminde cümle yapısı, sözcük yapısı üzerinden çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.

İletişimsel çeviride sözbilimsel yapı referans alınarak ve iletişimsel eşdeğerlilik sağlanarak çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.

İşlevsel çeviri yönteminde çeviri işlemi işlev odaklı bir anlayış doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Anlamsal çeviri ise anlamsal eşdeğerlilik sağlanması amacıyla hem dilbilgisi hem de anlamın göz önüne alınarak gerçekleştirildiği çeviri işlemidir.

İngilizcenin Hayatımızdaki Önemi

Hepimizin ortak dili İngilizcenin bilinmesi akademik kariyer, iş olanakları, seyahat planları ve diğer pek çok fırsatı değerlendirmemiz adına oldukça büyük önem taşımaktadır.

Dünyada 600 milyon insanın anadili İngilizcedir. Bunun yanı sıra 1.8 milyar insan da İngilizceyi konuşabilmektedir ve İngilizce konuşan ülkeler arasında genelde gelişmiş ülkeler bulunmaktadır.

Gelişmiş ülkelerle birçok alanda gerçekleştirilen işbirliği esnasında İngilizceye ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün pek çok alanın en çok tercih edilen dilleri arasında yer alan İngilizce, bilimin, teknolojinin, bilişimin, internetin, ticaretin ve en önemlisi iletişimin dilidir. Dolayısıyla hayatımızın her alanında önemli bir rol oynamaktadır.

İngilizce biliyor olmak bazen karşı tarafa kendimizi net aktarabilmek adına yeterli kalmamaktadır. Dolayısıyla İngilizce çeviri hizmeti oldukça sık talep edilmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi hayatımızın her alanında üst sıralarda bulunan İngilizcenin çeviri işlemini profesyonel İngilizce tercüman kadrosu aracılığıyla sağlamaktadır. Her dilde olduğu gibi İngilizce çeviri işlemi esnasında da EN15038 kalite standartları doğrultusunda çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketinin İngilizce çeviri ve İngilizce tercüman ile ilgili olarak daha fazla bilgi ve fiyat teklifi almak için www.okeanostercume.com.tr adresinden bizlere ulaşabilir, info@okeanostercume.com.tr adresinden e-postalarınızı gönderebilir ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan veya 212 221 45 21 numaralı sabit hatımızdan kurumsal müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!