İspanyolca Yeminli Tercüme

İspanyolca Yeminli Tercüme

Yaklaşık 500 milyon insan tarafından konuşulan İspanyolca, İngilizce ve Mandarin Çincesinden sonra üçüncü küresel dil, Çinceden sonra en çok konuşulan ikinci dildir. Romen dillerinden biri olan İspanyolcanın kökeni İspanya ’nın Kastilya bölgesine dayanmaktadır. 
Dünyada en çok ülke tarafından resmi dil olarak konuşulan dildir. İspanyolcanın resmi dil olarak konuşulduğu ülkeler şunlardır: İspanya, Arjantin, Kolombiya, Şili, Uruguay, Meksika, Kosta Rika, Paraguay, Panama, Peru, Küba, Bolivya, Ekvador, Guatemela, Honduras, Nikaragua, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Venezuela. 
Bunun yanı sıra ABD’de İngilizceden sonra en çok konuşulan dildir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ana dili İspanyolca olan 41 milyon kişi bulunmaktadır. Brezilya’da da İspanyolca konuşan komşularla ticari ortaklıklar yapıldığı için İspanyolca büyük önem teşkil etmektedir. 
Türkiye İspanya ilişkilerine bakıldığında ise 16 Nisan 1989’da imzalanan dostluk anlaşmasından bu yana dostane şekilde ilerlemektedir. 
İspanya Türkiye’ye AB’ye destek olma sürecinde destek veren ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durum iki ülke arasındaki ilişkilere pozitif olarak yansımıştır. 
Ticari ilişkiler bağlamında bakacak olursak İspanya, Türkiye’nin ithalat açısından 10; ihracat açısında 8.ticaret ortağıdır. 
651 İspanyol firması Türkiye sınırları içerisinde, 75 Türk firması İspanya sınırları içerisinde faaliyet göstermektedir.  İspanya ve Türkiye arasında bu bağlamda çeşitli yatırımlar söz konusu olmuştur. 
İspanya aynı zamanda Türk vatandaşlarının hem turizm hem de akademik açıdan en çok gitmek istediği ülkeler arasında bulunmaktadır. 
Tüm bunları ele alındığında İspanya ve sözünü ettiğimiz pek çok ülkenin resmi dili olan İspanyolca, çevirisi en çok talep edilen dillerden biridir.   
Özellikle seyahat, eğitim, tatil, iş yaşam, ikamet, vatandaşlık gibi durumlar söz konusu olduğunda İspanyolca yeminli tercüme yüksek talep gören bir ihtiyaç haline gelmiştir. 
Bunun doğrultusunda, doğum sertifikaları, evlilik belgeleri, diplomalar, not döküm belgeleri (transkript), evlat edinme belgeleri, vatandaşlık belgeleri, sürücü lisansları, tıbbi kayıtlar, göçmenlik belgeleri, boşanma belgeleri gibi belgelerin İspanyolca yeminli tercümesi talep edilir. 
Bu tür belgeler resmi nitelik taşıyan belgelerdir, bundan dolayı ilgili kurum tarafından çevirisini talep ettiğiniz belgenin ya İspanyolca yeminli tercümesi ya da İspanyolca noter onaylı tercümesi istenir. 
Söz konusu belgeler daha öncede belirtildiği üzere resmi nitelik taşımaktadır. Bu anlamda çevirisi yapılırken belirli ölçütler göz önüne alınmalıdır. Bu ölçütler şunlardır:
1.Dilbilgisine dikkat edilmelidir.
2.Harf ve rakam hatalarının olmamasına özen gösterilmelidir.
3.Hedef ülkenin kültürü dikkate alınarak çeviri yapılmalıdır.  (Örn. İspanya İspanyolcası ve Arjantin İspanyolcası birtakım farklılıklar taşımaktadır.)
4.Deneyimli ve alanına hakim tercümanlar tarafından yapılmalıdır. 
Ayrıca ilgili evrakın vize işlemleri doğrultusunda apostilini yaptırmanız sonrasında Türkçe evrakınızın İspanyolcaya tercüme edilerek İspanyolca yeminli tercüman onaylı olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme kurulduğu günden bu yana kendini geliştirerek, kaliteden ödün vermeden ve etik ilkeler doğrultusunda sözü edilen ölçütler bağlamında İspanyolca Yeminli Tercüme hizmeti vermektedir. 
Küresel arenada geçerli olan EN 15038 Tercüme Standartları Kalite Belge ve Yönetim sistemiyle teslim ettiğiniz evraklarınızın çevirisinin kalitesini güvence altına alabilirsiniz. 
İspanyolca yeminli tercüme, İspanyolca tercüme, İspanyolca çeviri, acil İspanyolca tercüme, Perpa İspanyolca, İspanyolca tercüman, İspanyolca yeminli tercüman, Türkçeden İspanyolcaya tercüme, İspanyolcadan Türkçeye tercüme, İspanyolca hukuki tercüme, İspanyolca teknik tercüme hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz info@okeanostercume.com.tr adresinden bizlere ulaşabilir, 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan bilgi alabilirisiniz. 


 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!