Mütercim Tercümanlık Ne Demek

Mütercim Tercümanlık Ne Demek

Tercüme ile ilgilenen hemen herkesin aklına gelen mütercim tercümanlık ne demek sorusunu cevaplamak gerekirse;

Üniversitelerin mütercim tercümanlık bölümlerinden mezun kişilerin edindiği unvana mütercim tercüman denilmektedir. Özellikle liselerin dil bölümünden mezun kişiler üniversite tercihi yapmadan önce mütercim tercümanlık ne demek sorusuna cevap arayarak kariyer planlaması yapmaya çalışmaktadırlar. Mütercim; yazılı çeviri yapan kişiler, tercüman ise sözlü çeviri yapan kişilerdir. Hem yazılı çeviri hem de sözlü çeviri eğitimi sağlanması amacıyla bu bölüme mütercim tercümanlık denilmektedir. Genel kullanımda bu iki kelime arasındaki ayırım çok dikkate alınmasa da temelde bu iki kelimenin karşılığı bu şekilde ayrılmakta ve tamamen birbirinden farklı iki işleyiş biçimi bulunan çeviri mesleğidir.

Mütercim tercümanlık bölümünden mezun olan kişiler kendilerini hem yazılı hem sözlü çeviride yetiştirebileceği gibi sadece yazılı ya da sadece sözlü olarak da tercih yapabilirler. Mütercim tercümanlık bölümü mezunu çevirmenler sadece tercüme şirketlerinde değil yurt dışı bağlantılı şirket, hastane, dış ticaret firması, kamu kurumları, okullar ve daha birçok farklı sektörden farklı kurumda çalışma imkanı bulabilirler. En yaygın olarak freelance ya da tam zamanlı olarak bir ya da birkaç tercüme şirketinde aynı anda çalışabilirler.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi İstanbul’un merkezi Şişli Perpa Ticaret Merkezi’nde bulunan merkez ofisinde mütercim tercüman adaylarına staj imkanı sağlarken birçok dilde mütercim tercümana da istihdam sağlamaktadır. Uzun yıllardır geniş tam zamanlı ve freelance mütercim tercüman kadrosu ile hizmet veren Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi faaliyetlerini uluslar arası kalite standartlarında sağlamaktadır.

Tüm tam zamanlı ve freelance mütercim tercüman kadrosuna etik değerleri ve ilkeleri doğrultusunda çalışmayı benimseten Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi bu sayede sektörün uzun yıllardır varlığını sürdüren lider firmaları arasında yerini almıştır.

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!