Mütercim

Mütercim

Tercüme mesleğini icra ederken tercüman, çevirmen ya da mütercim neye göre adlandırılır? Aralarında ne gibi farklılıklar mevcut?

Mütercim Arapça kökenli bir kelime olup Türkçe dilindeki karşılığı çevirmen kelimesidir. Dillerin ortaya çıktığı günden itibaren farklı diller arasındaki iletişimi sağlamak adına ortaya çıkan en eski ve en köklü mesleklerden biridir. O halde mütercim ne iş yapar tercüman ne iş yapar?

Ortada yazılı bir kaynağın bir dilden başka bir dile aktarılması söz konusu ise yazılı metin üzerinde çalışan ve çeviri işlemini gerçekleştiren kişilere mütercim denir. Eğer bir dildeki sözlü ifadenin başka bir dile sözlü olarak aktarımı söz konusu ise bu işlemi gerçekleştiren kişilere de tercüman denir. Kısacası mütercim yazılı metinler üzerinde, tercümanlar ise sözlü çeviri yapar. Mütercim ile tercüman arasındaki fark da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde ilgili üniversite bölümleri mütercim tercümanlık olarak geçer. Mütercim tercümanlık mezunları bireylerin geniş çalışma alanları bulunmaktadır. Dış ticaret firmaları, hastaneler, uluslar arası firmalar, holdingler, tercüme şirketleri ve belirli kamu dairelerinde istihdam imkanları bulunmaktadır. Mütercim tercümanlık maaşları çalışılan pozisyon ve sektöre göre de değişiklik gösterebilmektedir ve elbette deneyim ve donanıma göre de. Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi uzun yıllardır mütercim ve tercümanlara istihdam ve staj imkanı sunmakta ve kariyer yolculuklarında destek sağlamaktadır.  

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi geniş mütercim kadrosu ile dış ticaret, yazılım, akademik, finans, hukuk, teknik, edebi ve daha birçok alanda bireysel ya da kurumsal müşterilerine hizmet sağlamaktadır.

Yeminli mütercim kadrosu ile tüm yeminli tercüme ve noter yeminli tercüme projelerinde Beyoğlu 25. Noterliği ve Beyoğlu 58. Noterliği iş birliği ile İstanbul’un merkezi Şişli’de hizmet veren Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi EN 15038 Hizmet Kalite Standartları kapsamında tüm ekibini oluşturmaktadır.

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!