Nitelikli Yatırımcı ve Nitelikli İş Gücü Kapsamında “Turkuaz Kart” Uygulaması

Nitelikli Yatırımcı ve Nitelikli İş Gücü Kapsamında “Turkuaz Kart” Uygulaması

Turkuaz Kart Nedir?
Yabancı uyruklu bilim insanlarına, sanatçılara, sporculara, Türkiye’den ev alan ya da farklı yatırımlar yapan süzresiz çalışma, oturma ve ayrıca öncelikli Türk vatandaşlığına geçiş hakkı sağlayan ve yabancı uyruklu vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarına da oturum hakkı sağlayan bir uygulamadır.
Uluslararası iş gücü politikası kapsamında eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilgi birikimi ve bilim ve teknolojiye olan katkısı, Türkiye’deki faaliyetlerinin ve yatırımlarının ülke ekonomisi ve istihdama olan katkısı ile 
Ulusulararası İş Gücü Politikası Danışma Kurulu öneri ve Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara göre başvurusu uygun görülen yabancı uyruklu vatandaşlara turkuaz kart verilir.
Turkuaz kart, başvuru ardınan ilk üç yıl geçiş süreci olmakla birlikte Bakanlık bu ilk üç yıllık geçiş süreci ile ilgili yabancı uyruklu vatandaşın faaliyet ve çalışmalarına bağlı bilgi ve belge isteyebilir. Üç yıllık geçiş süreci kapsamında 15inci madde uyarınca iptal edilmeyen turkuaz kartta yer alan geçiş süresi kaydı yabancı uyruklu vatandaşın başvurusu ile kaldırılır ve süresiz turkuaz kart verilir. Bu başvuru, geçiş sürecinin dolmasına 180 gün kala en geç yapılır ve her halükarda bu süreç içerisinde başvuru tamamlanır. Eğer başvuru daha geç gerçekleşmişse başvuru iptal edilir ve turkuaz kart geçersiz kılınır. 
Turkuaz kart hamili yabancı uyruklu vatandaşın mevzuat çerçevesinde eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına turkuaz kart kapsamında sahibi ve yakını olduğunu gösteren ve ikamet izni yerine geçen belge verilir. 
Turkuaz kart sahibi yabancı ülke vatandaşı bu kanun kapsamında düzenlenen süresiz çalışma izninin verdiği haklardan faydalanmaktadır.
Turkuaz kart uygulaması dahilinde akademik alanda uluslararası kabul görmüş çalışması bulunan ve bilim, sanayi ve teknolojide ülke ekonomisinde katkı sağlama potansiyeli yüksek yabancı uyruklu vatandaşlar olarak da tabir edilmektedir.
Turkuaz kart kapsamında üç yıllık geçiş süreci puanlama sistemine tabidir. Üç yıl boyunca raporlarını düzenleyen ve puanlarını koruyabilen kişiler üç yılın sonunda süresiz turkuaz kart sahibi olurlar. Bu sürecin iki yıl sonrasında da Türk vatandaşlığına başvuruda bulunabilirler.

Turkuaz kart kapsamında şirket kuruluşu yapan çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşın kart başvuru sürecinde ve Ticaret Odası işlemlerinde çok sayıda yabancı menşeili evrakın tercüme ve çeviri işlemi talebi bulunmaktadır. Yabancı uyruklu vatandaşların kamu kurumları ve noterlik makamlarında gerçekleştirdikleri işlemlerde yeminli tercüman bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kapsamda en çok talep göre Perpa Ticaret Odası ve Perpa Ticaret Sicil Müdürlüğü ve Beyoğlu 25. Noterliği işlemlerinde Perpa yeminli tercüman hizmeti alınır. 
Perpa yeminli tercüme şirketi geniş ve uzman kadrosu ile kaliteli uygun fiyatlı ve hızlı tercüme yıllardır Perpa Ticaret Merkez çatısı altında yabancı ülke vatandaşlarının şirket kuruluş tercüme ve çeviri hizmeti sağlamaktadır.
Şirket kuruluşu, sicil tasdiki ve diğer işlemlerde terminolojik alandaki başarısı sayesinde ve yılların deneyimi ile tercüme sektöründe yıllardır zirvedeki yerini korumaktadır. 
Nitelikli işveren projesi kapsamında alınan turkuaz kart ile başvuruda bulunulan şirket kuruluşu ve sicil tasdiki işlemlerinde İTO Perpa ayağında ya da Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında gerçekleştirilecek tüm sözlü yeminli tercüme işlemlerinde anlık çözümler sunmaktadır. 
Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.perpayeminlitercume.com adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!