Noter Tasdikli

Noter Tasdikli

Resmi bir belgenin noterlik makamında noter tasdikli işleminin ardından yasalar önünde hukuki geçerlilik kazanmasıdır. Noterler ülkemizde Adalet Bakanlığı’nın tasdik anlamında yetkilendirdiği kurumlardır. Noter tasdikli işlemlerin ardından noterde belirli bir ücret ödenmektedir. Bir belgenin noter tasdikli olarak düzenlenmesinin birçok nedeni bulunmakla birlikte neticede bir belgeye hukuki anlamda nitelik kazandırmak amacıyla yapılır.

  • Diploma, kimlik, pasaport, ehliyet gibi belgelerin fotokopilerinin surete dönüşerek resmi hal almasıdır
  • Sözleşme, vekaletname, taahhütname, muvafakatname gibi evrakların düzenlenmesi sırasında da noter tasdikli işlem yapılması gerekir
  • Tercüme ve çeviri evraklarının başka bir dile aktarılması neticesinde resmi kullanıma uygun olması sebebi ile gerçekleştirilir

Noter tasdikli diploma sureti ya da tercümesi resmi bir belge olarak kullanılmakta fotokopisi artık diploma niteliğinde işlem görebilmektedir.

Bunların dışından tercüme ve çeviri işlemi yapılan bireysel ya da kurumsal belgelerin remi makamlarda ya da kamu kurumlarında kullanılması sebebi ile noter tasdikli tercüme ve noter tasdikli çeviri olarak hazırlanır. Noter tasdikli tercüme yapılırken yeminli tercümanlar görev yapmaktadır. Noter yeminli tercüman olabilmek için,

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Sabıka kaydı bulunmamak
  • Yemin zaptı çıkarılan noterlik makamı ile aynı il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
  • Her iki dilde ve her iki yönde yazılı ve sözlü tercüme yapabiliyor olmak
  • Dil bildiğini lisans diploması ile ispat edebiliyor olmak gibi kriterleri yerine getirebilmek gerekmektedir.

Noter tasdikli tercüme ve çeviri işlemi için tercüme şirketine ödenen tercüme ücretinden bağımsız olarak notere de tasdik ücreti ödenmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tüm noter tasdikli işlemlerini Beyoğlu 25. Noterliği ve Beyoğlu 58. Noterliği iş birliği ile gerçekleştirmektedir. Noter yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme işlemlerinde hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı çözümler sunan Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi bu anlamda uluslar arası standartlarda hizmet sağlamaktadır.

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!