Pasaport Tercümesi

Pasaport Tercümesi

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi yabancı uyruklu vatandaşların yaptığı ilk işlemlerden biri olan pasaport tercüme ve pasaport çeviri işlemlerinde yeminli tercüme ya da noter yeminli tercüme hizmetinde geniş, profesyonel bir yeminli tercüman kadrosuna sahiptir.

Uluslararası kimlik olarak kullanılan pasaport hamili ülke anadilinde düzenlenmektedir. Başka bir ülkede işlem yapmak adına kimlik olarak ibraz edilen ilk aşamada noter yeminli pasaport tercümesi ve yeminli pasaport tercümesi işlemleri yapılmalıdır.

Türkiye’de pasaportlar renklerle vasfına göre sınıflandırılmaktadır. Hangi pasaport kimler tarafından edinilebilir?

Pasaport çıkarma adına bilinmesi gereken ilk nokta bu işlemin Emniyet Müdürlükleri’nden alınarak Nüfus Müdürlüğü’ne verilmiştir.

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport) Çıkarma İşlemleri

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport İçin Gerekli Belgeler

1- Kimlik orijinali

2- 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf

3- Varsa eski orijinal pasaportlar

4- Pasaport harcı ve pasaport bedeli dekontları

Pasaport çıkarma işleminde ilk yapılması gereken TC kimlik numarası bulunan kimlik ile müracaat etmeleridir.

Pasaport için gerekli evrakların toplanması gerekmektedir. Sonrasında edinilmek istenilen pasaportun süresine karar verilmesi gerekmektedir. Pasaportlar 1 yıllık ile 10 yıllık arasında değişiklik göstermektedir.

 

Pasaport çıkarma işleminin bir sonraki aşaması ise pasaport harcı ve defter masrafının ödenmesi ve dekontun saklanmasıdır.

Gerekli evrakları bir araya getirdikten ve harç ve defter bedelini yatırdıktan sonra ise yapılması gereken işlem ise pasaport randevusu almaktır. Bu bağlamda epasaport.gov.tr adresinden pasaport çıkarmak için yapılacak bireysel başvuru için internetten randevu alınmalıdır.

Pasaport Teslimi

Pasaport müracaatı sonrası pasaportlar 5-7 iş günü içinde teslim edilmektedir.

Pasaport Türleri

Türkiye’de 4 tür pasaport bulunmaktadır. Bunun dışında elzem durumlarda uygulanan geçici pasaport ve seyahat belgesi de düzenlenmektedir.

  1. Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

Bordo pasaport ya da umumi pasaport; pasaport çıkarmak için bir engeli bulunmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının edinebileceği pasaport türüdür. Bordo pasaport ya da umumi pasaport hamili kişiler Dünyada 160 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.

  1. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport hamili kişiler umumi pasaporta sahip kişilere istinaden çok daha fazla sayıda ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedirler. Yeşil pasaport memuriyet derecesi 1, 2, 3 olan devlet memurlarına ve eski diplomatlara verilmektedir.  Yeşil pasaport hamili devlet memurları emekli olduktan sonra ya da görevden çekilmeleri durumunda da yeşil pasaport hakkını muhafaza etmektedirler.

  1. Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Gri pasaport ya da resmi adıyla hizmet pasaportu görev derecesi sebebiyle yeşil pasaport alamayan memurlara ve Türkiye hükümeti tarafından ya da kurum ve kuruluşlarca yurt dışında görevlendirilen kişilere görev süreleri boyunca tahsis edilen pasaport türüdür. Gri pasaport sahibi olabilecek meslek grupları; sarı basın kartı gazeteciler, milli federasyona bağlı sporcular, akademisyenler ve yurt dışı fuar ya da kongreye katılacak olan öğrenci, sporcu ve kamu görevlileridir.

Gri pasaport genellikle görev süresince düzenlendiği için çok uzun süreli olmuyor ve gri pasaport sahibi kişiler yeşil pasaport hamili kişiler gibi Avrupa ve dünyanın birçok ülkesine vizesiz girebilmektedirler.

  1. Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaport, Türkiye Cumhuriyeti üst düzey yöneticileri, bürokratlar ve devlet görevlilerine verilmektedir. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, TBMM Başkanı ve üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi kurumlarda görev yapan kişiler, büyükşehir belediye başkanları ile büyükelçi ve konsolosluk görevlileri diplomatik pasaport sahibi olabilmektedir.

Pasaportlar sadece seyahat amacıyla değil yurt dışında gerçekleşen işlemlerde kimlik yerine kullanılması nedeniyle çok sayıda tercüme ve çeviri işlemi talebi bulunmaktadır.

Türkiye’de işlem yaptıran yabancı uyruklu vatandaşların kimlik olarak pasaportlarını ibraz etmeleri ve bununla birlikte özellikle kamu kurumu işlemlerinde noter yeminli pasaport tercümesi ya da yeminli pasaport tercümesi işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana tüm vize, vatandaşlık evrakları ve yeminli pasaport tercüme ve çeviri işlemlerinde kurulduğu günden bu yana uzman yeminli tercüman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında Perpa
İTO ve Beyoğlu 25. Noterliği makamında yapılan tüm işlemlerde pasaport tercüme ve pasaport çeviri işlemi yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!