Pratik İngilizce Öğrenmek

Hayatımızın ve kariyerimizin büyük bölümü İngilizce ile savaşmakla geçiyor. İngilizce’yi bir öğrenebilsem başka dil de öğrenmek istiyorum aslında hep ölmede yapılacak listesi gibi durur aklımızın bir köşesinde. Hayatımız hep şu sorular ve başlıkların peşinden en kısa yolu bulmakla geçti.


Pratik İngilizce öğrenmek, İngilizce Nasıl Öğrenilir, İngilizce Öğrenmenin 100 Altın Kuralı, En İyi İngilizce Kursu Hangisi, Yabancı Dil Öğrenme Yolları, Hızlı İngilizce Öğrenmek, Bir Haftada İngilizce Konuşun, En Basit İngilizce Öğrenme Yolları, Her gün 3-5 Kelime Öğrenerek İngilizce, Kendi Kendine İngilizce Öğrenme Teknikleri, İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları (Kek Tarifi Gibi), En Kolay İngilizce Nasıl Öğrenilir, Kolay İngilizce Öğrenme Programı İndir

İngilizce, Türk toplumu olarak milli meslelerimizden biri. Hep eksik birşey var dediğimiz bir tık daha fazlası için çeşitli yollar metotlar aradığımız, her iş başvurusunda “ileri” derecede olarak işaretlediğimiz ve o “ileri” kavramının ne kadar göreceli olduğunu öğrendiğimiz dil çıkmazı...
Dil, insanoğluyla birlikte var olmuş yanlız mücadelesi de sanırım o kadar uzun sürmüş bir unsur. 

Belki de asıl sorun öğrenme metodunun yanlışlığı değil bu olayı bir mücadeleye bir kavgaya döndürerek işleri zorlaştırmaktır. Dil her şeyden önce iletişim aracıdır. Türk toplumu olarak anlayıp da konuşamama ya da sürekli konuşup da hiç anlatamama sarmalımızdan dolayı yan yana sulh içinde var olamamıştır belki. Belki anlamak ve anlatmak üzerine İngilizce olarak odaklansak çözülür bu mesele. 

Pratik İngilizce Öğrenme Teknikleri

Hata yapmaya açık olun.

Bir dili yeni öğreniyorsanız bilin ki çok hata yapacaksınız. Hata yapmak öğrenmeye giden yoldur. İlk seferde en doğruyu yapmaya çalıştığınızda ezber yapar ya da taklit edersiniz bu da unutmayı getirir.

Sık sık yeni kelimeler ve kalıplar kullanarak dağarcığınızı geliştirin.

Kelime ve anlamı, kelime ve anlamı bu şekilde dönüp dönüp ezber yapmaya kalkmak sizi çok bir yere götürmeyebilir. Beyninizi ilk etapta fihristli bir sözlük gibi kullanamayabilirsiniz. Bunun yerine dürekli okuyun ve kelimeler ve kalıplar arasında dolanarak bin parçaya bölünmektense genel çerçevede görmeye çalışın.

Konuşun! Konuşarak Öğrenin

Milli sorunumuz olan konuşma sıkıntısını en sona saklarız hep. Kelimeleri ezberleyeyim, grameri yutayım ondan sonra İngilizce konuşmaya geçerim, yanlış bir yaklaşım olur. Konuşarak başlamayı deneyin. Konuşun konuşabildiğiniz kadar hiç kimseyi bulamazsanız kendinizle konuşarak pratik yapın.

Doğru Kitabı Tercih Edin

IELTS, TOFEL, KPDS, temel İngilizce gramer kitapları arasında mekik dokur, aynı anda üç kitabı bir arada bitirmeye falan çalışırız. Bunun yerine haber okuyun, roman okuyun, klasikleri orjinal dilinden okumanın keyfine varın. 

Kendi Sisteminizi YARATIN!

Öncelikle kendinizi tanıyın. Nasıl bir öğrenme tekniğiniz var. Yazarak? Okuyarak? Dinleyerek? Uygulayarak? Kendi öğrenme teknikleriniz konusunda fikir sahibi değilseniz İngilizce’yi kapsül olarak yutmadığınız sürece öğrenmeniz zor olacaktır. Çünkü doğru bir tekniği yanlış bir bünyede uyguluyor olabilirsiniz. Öğrenme tekniğinizi biliyorsanız işin büyük kısmı bitmiş demektir.

Toplum olarak sanırım utangaç ya da özgüveni eksik bir milletiz. Eğer diğer toplumlarda İngilizce konuşan ya da yeni öğrenen birinin İngilizce konuşmasını dinlerseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Kimsede bir İngiltere Dış İşleri Bakanı telffuzu yok. Herkes kendi anadilindeki telaffuz ve dil yapısına ya da gırtlak yapısına göre kıra döke konuşuyor tabiri caizse. 

Kendi tarzınızı ortaya koyun ve kendi sisteminizi geliştirin.

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu bana kalırsa o dile maruz kalmak. Dile maruz kalın. Kast ettiğim şudur ki; Siz bilmediğinizi düşünseniz bile beyin fotoğrafik hafızaya alır. Görerek, duyarak, yazarak yaptığınız tüm çalışmaların toplamında o baş belası tense’lerin doğrusunu zaten öğrenmiş olacaksınız. 

Ayrıca belki matematiksel bir çalışma sisteminiz vardır ve belki formüle edeceksiniz. Siz dile bir maruz kalın dil size yolunuzu da tarzınızı da öğretecektir. Sadece yapın ve rahat olun. Öğrenmek için hata yapmak gerek. 
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!