Şartname Tercümesi

Şartname Tercümesi

Çok uluslu gerçekleştirilen ihalelerde hazırlanmış olan teknik ve idari şartname tercümesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Tüm katılımcı ulusların dilinde şartname tercümesi uzman tercüme ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

Şartname Nedir?

Resmi kurum ya da kamu kurumları tarafından düzenlenen ihalelerde satın alma, satma, kiralama, üretim, yaptırma gibi işlerin teknik ve idari şart ve detaylarının karşılıklı uyulması gereken kuralların belirtildiği sözleşmelerdir.

Şartname Neden Hazırlanır?

İhaleye katılmak isteyen tarafların sağlayacağı ve ihaleye konu olan mal, hizmet, ürünün taşıması gereken teknik özellikler ve bu süreçte uyulması gereken yasal prosedür ve dayanakların taraflara detaylı bildirilmesi adına hazırlanmaktadır.

Şartname Türleri Nelerdir?

Şartnameler idari şartname ve teknik şartname olarak ikiye ayrılmaktadır.

İdari Şartname: Gerçekleştirilen ihalelerin ve hizmet sürecinin hangi yasal kriterlere bağlı kalınarak gerçekleştirileceğini belirtmektedir.

Teknik Şartname: İhaleye konu olan ürünün fiziksel, mekanik, estetik ve kimyasal özelliklerinin hangi kriterlere göre sağlanacağını anlatan şartnamedir.

Şartname Nasıl Hazırlanır?

Teknik ve idari şartnameler uzman bir ekip tarafından düzenlenmektedir.

Şartnamenin Önemi Nelerdir?

Şartnameler ihalenin ve sonrasında sağlanılacak hizmetin gerçekleştirileceği kriterleri hem yasal hem de teknik boyutta yazılı olarak ifade etmesi açısından önem taşımaktadır.

Şartname Hazırlamada Uyulması Gereken Hususlar Nelerdir?

Teknik Şartname Hazırlanırken;

  • Şartnamede yer alacak talep ve hükümler, açık, net, çelişkisiz, birbiri ile çakışmayacak şekilde belirtilmelidir.
  • Teknik şartnamede marka, model, menşei, kaynak ya da firma gibi özellikler belirtilmemelidir.
  • Teknik şartnamede ürün kalitesini etkileyecek belirsizlikler olmamalıdır.
  • Yedek parça ya da bir makine ya da cihaza bağlı ürün ihalesinde ana makine ya da cihazın model marka gibi detaylarlı açıkça belirtilmelidir.
  • Teknik şartnamelerde rakamlar, ölçüler ve diğer detaylar açıkça belirtilmelidir.
  • İdari şartname hazırlanırken her iki tarafın da yetki ve sorumlulukları açıkça belirtilmelidir.
  • Hakların ihlali durumunda devreye girecek hukuki yaptırımlar açıkça ifade edilmelidir.

Türkiye’nin son yıllarda yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesi üzerine artış gösteren çok uluslu ihalelerde şartname tercümesi yapılmalıdır.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi idari ve teknik şartname tercümesi sürecinde teknik ve hukuki alanda uzman tercüme ekibi ile hizmet vermektedir. Uygun fiyat, hız ve kaliteyi birlikte sunan Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme ekibi uluslar arası kalite standartlarına bağlı kalarak tercüman, editör ve kontrolörden oluşan bir ekiple müşteri odaklı yaklaşımı çerçevesinde şartname tercümesi hizmeti sunmaktadır.

Şartname tercümesi hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!