Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur?

Perpa Yeminli Tercüme İstanbul ve Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında İTO Perpa’da şirket kurmak isteyen tüm müşterilerine şirket kuruluşu tercüme ve çeviri işlemlerinde uzman tecrübesiyle destek vermektedir.
Şirket kurduğunuzda ülke ekonomisine katkıda bulunur, istihdam sağlarsınız. Ticaret hayatına atılmak isteyen birçok kişi kendi şirketini kurmak ve hedeflediği sektörde faaliyet göstermek ister. Devletler de girişimcilerin ya da yatırımcıların ekonomiye sağlayacağı katkı nedeniyle çeşitli fırsatlar, teşvikler ve devlet destekleri sunarak girişimciyi teşvik ederler. Kendi şirketinizin sahibi olmak ve ticaret yapmak istersiniz ama yola çıkmaya başladığınızda aklınızda kocaman bir soru kümesi oluşur. Şirket kurmanın adım adım yapılması gereken süreçleri aşağıda yer almaktadır. 

Esas Sözleşmenin Düzenlenmesi ve Noter İşlemleri
Şirket kuruluşu işlemlerinde yapılan son düzenlemeler çerçevesinde zaman ve ekonomik destek anlamında ciddi kolaylıklar sağlanmıştır. Şirket kuruluş işlemlerinin ilk aşaması olarak yapılması gereken Esas Sözleşme’nin hazırlanmasıdır. Esas Sözleşme hazırlandıktan sonra MERSİS sistemine kayıt yapılır ve Esas Sözleşme sisteme yüklenerek MERSİS takip numarası alınır. 
MERSİS takip numarası ile Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek Esas Sözleşme müdürlük yetkilisi huzurunda tasdik ve imza yapılır. Esas Sözleşme tasdik işlemi öncesinde noterlik makamında yapılması zorunluydu. Zaman ve maaliyet açısından yük olan bu işlem elzem durumlar dışında Ticaret Sicil Müdürlükleri’nde gerçekleştirilmek adına değiştirildi. 
Tasdik işlemi sonrasında imzaya yetkili kişlerin şirket unvanı altında imza beyannamesi ya da tescil talepnamesi çıkarılır. 
Tescil talepnamesi alınırken noterlik makamına ya da Ticaret Sicil Müdürlüğü yetkilisine MERSİS takip numarası, Esas Sözleşme ve şirket yetkililerinin kimliklerini ibraz etmeleri gerekmektedir. 
Şirket yetkilileri arasında yabancı uyruklu kişilerin bulunması dumurunda yabancı uyruklu yetkilinin güncel pasaportu ve noter onaylı pasaport tercümesini ibraz etmesi gerekmektedir.

Vergi Dairesi İşlemleri
Şirket merkezinin bağlı bulunduğu Vergi Dairesinden şirket tüzel kişiliği adına potansiyel vergi numarası alınır. Şirket yetkilileri arasında yabancı uyruklu gerçek ya da tüzel kişi bulunması durumunda yabancı uyruklu gerçek ya da tüzel kişi adına da potansiyel vergi numarası talebinde bulunulur. 
Potansiyel vergi numarası talebi sırasında tasdik edilmiş Esas Sözleşme ve talebe ilişkin dilekçe vergi dairesi yetkililerine ibraz edilir. 

Sermaye Blokajı ve Banka İşlemleri
Şirket kuruluşu yaparken bankada sermaye gösterilmesi gerekmektedir. Sermaye blokajı yapmak için bankaya Esas Sözleşme ve potansiyel vergi numarası ile gidilerek şirket tüzel kişiliği adına açılan hesaba ana sermayenin 1/4’ü yatırılır. Bankadan alınan blokaj yazısı ve dekont ile Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne verilmek üzere saklanır.

Rekabet Kurumu Harcı
Şirket kuruluş işlemleri sırasında akla gelen sorulardan biri rekabet kurumu harcının ne kadar olduğu ve hangi bankaya ne kadar yatırılması gerektiğidir. Ana sermayenin 4/10.000 kadarı herhangi bir Halkbank şubesine yatırılır ve alınan dekont saklanır. 

TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜĞÜ’NE TESCİL VE İLAN BAŞVURUSU
Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne ilan ve tescil başvurusunda bulunurken aşağıdaki belgeler ibraz edilir.
Şirket kuruluş dilekçesi
Şirket kuruluş bildirim formu
Tasdikli Esas Sözleşme
Şirket unvanı altında şirket yetkililerinin imza beyannamesi
Rekabet Kurumu harcının yatırıldığını gösterir dekont
Sermaye blokaj mektubu ve dekontu
Ticaret Odası kayıt beyannamesi
Şirket yetkililerinin fotoğrafı
Şirket ortakları arasında yabancı uyruklu gerçek ya da tüzel kişilik mevcut ise gerçek kişinin güncel pasaportu ve noter onaylı pasaport tercümesi, tüzel kişilik ise faaliyet belgesi orjinali ve noter onaylı faaliyet belgesi tercümesi
Şirket ortakları ve yetkililerinin kimlik fotokopileri
Tescil Sonrası Noter İşlemleri
Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden alınan sicil tasdiknamesi ve tescil edildiğine dair belge alınarak yasal defterler ile notere gidilerek defter tasdiki yapılır. 
İmza Sirküleri 
Şirket yetkilileri noterlik makamına Esas Sözleşme ve Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden alınan belge ilegidilerek imza sirküleri çıkarılır.

Vergi Dairesi Başvurusu
Vergi Dairesi’nden şirket açılması ve yoklama talebi için müracaatta bulunulur ve aşağıdaki belgeler Vergi Dairesine ibraz edilir.
İşe başlama bildirim formu
İmza sirküleri
Ticaret Sicil Tasdiknamesi
Ortakların ve imza yetkililerinin kimlik ve ikamet belgeleri
Şirket merkezine ait tapu ya da kira kontratı
Esas Sözleşme
Başvuru sonrası birkaç gün içinde şirket merkezine Vergi Dairesi memuru gelerek yoklama yapar ve sonrasında vergi numarası alınır. İnternet Vergi Dairesinden vergi levhası alınır.
Sonrasında ise Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden alınan tescil yazısı ile birlikte bankaya gidilerek sermaye blokajı kaldırılır. 

Şirket kuruluş aşamalarında yapılması gereken işlemler arasında yer alan pasaport ya da diğer evrakların tercüme ve çeviri işlemleri sırasında Perpa Yeminli Tercüme profesyonel ekibi ile hizmet sunmaktadır. 
İstanbul’un en merkezi lokasyonlarından biri olan Perpa Ticaret Merkezi şirket kuruluşu gerçekleştirmek isteyen birçok mükellef adayı için ciddi avantaj sağlamaktadır. Şirket kuruluş sürecinde başvuru yapılması gereken Perpa Ticaret Odası, Perpa Ticaret Sicil Müdürlüğü, bankalar, Beyoğlu 25. Noterliği ve Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tek çatı altında hizmet vermesi dolayısı ile büyük kolaylık sağlamaktadır.
Perpa yeminli tercüme yıllardır bünyesinde bulundurduğu profesyonel yeminli tercüman kadrosu ile şirket kuruluş tercüme ve çeviri işlemlerinde terminolojiye hakim olarak anlık çözümler sunmaktadır. Hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı tercüme ve çeviri kriterlerini etik değerlerine bağlı şekilde sürdüren Perpa yeminli tercüme bu alanda sektör liderliğini elinde tutmaktadır.
Şirket kuruluş işlemleri sırasında yabancı uyruklu kişilerin yeminli sözlü tercüme ve yeminli sözlü çeviri işlemlerine ve başta pasaportları olmak üzere yabancı dilde edindikleri evraklarının noter onaylı tercüme ve noter onaylı çeviri işlemlerine ihtiyaç duyacaklardır.
Ticaret Sicil Müdürlüğü ve Beyoğlu 25. Noteri’nde gerçekleştirilen tüm işlemlerde yeminli tercüman tarafından yeminli sözlü tercüme ve yeminli sözlü çeviri yapılması gerekir.


Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi sayısız şirket kuruluş işlemlerinde tercüme ve çeviri alanında hizmet vermiştir. 
Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.perpayeminlitercume.com ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!