Sözleşme Çevirisi ve Sözleşme Tercümesi

Sözleşme Tercümesi ve Sözleşme Çevirisi Hizmeti

Okeanos Tercüme markası ile dünyaya açılan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi aynı zamanda sözleşme tercüme ve sözleşme çeviri projelerinde de uygun fiyat, hız ve kaliteyi bir arada sunmayı başarabilen ender firmalardan biridir.

Sözleşme nedir, sözleşme neden yapılır, sözleşme türleri nelerdir gibi çeşitli sorularla yolumuz sözleşme hazırlanması gerektiğinde kesişir. Sözleşme neden yapılır, sözleşme tercümesi ve sözleşme çevirisi neden yapılır sorularının ve kaliteli sözleşme çevirisi elde etmenin yolları ve daha fazlası bu yazıda yer almaktadır.

Sözleşme Nedir?

Sözleşme; ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelen tarafların tüm istek, beklenti, kural ve kararların bir araya getirildiği yazılı ya da sözlü ifadelerdir.

Sözleşmeler; yazılı sözleşme, sözlü sözleşme ve resmi sözleşme olarak üçe ayrılmaktadır.

Yazılı sözleşme; ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelen en az iki tarafın yer aldığı ve talep, beklenti ve hukuki ve yasal yaptırımların ve ihtilaf durumunda yetkili mercilerin yer aldığı yazılı metinlerdir.

Sözlü sözleşme; ortak amaç doğrultusunda tarafların karşılıklı olarak birbirlerine çeşitli taahhütlerde bulunarak ve ortak bir paydada buluşarak aralarında mutabık kalmaları sonucu edindikleri sözlü taahhütte bağlı sözleşmelerdir.

Resmi Sözleşme: Genellikle hazır taslak halinde birçok yerden edinilebilen ve noterlik makamları gibi resmi makamlarda tasdikli ve onaylı olarak düzenlenmesi zorunlu olan sözleşmelerdir.

Günümüzde sözlü ifadeler ile yapılan sözleşmeler çok talep edilmemektedir. Bunun sebebi ise yazılı metinlerin ihtilaf durumlarında yasal yaptırımlarının daha kolay çözülebilir ve daha kuvvetli olmasıdır. Ayrıca özellikle birçok durumda yazılı sözleşmelere dair hazır taslaklar bulunmaktadır. (Örneğin kira sözleşmesi)

İvazlı ve İvazsız Sözleşme Nedir?

Sözleşme imzalayan taraflar çeşitli borç ya da taahhüt altına girebilirler. Bu borç doğrudan parasal olabileceği gibi eylem ya da mal ya da ürün türünden olabilmektedir. Bu bağlamda borç altına giren taraflara göre sözleşmeler ivazlı ya da ivazsız olarak da ayrılmaktadır.

İvazlı Sözleşme; Her iki tarafın da borç altına girdiği sözleşme türüdür.

İvazsız Sözleşme: Sözleşme imzalayarak iki taraftan birinin borç edinmesine ivazsız sözleşme denilmektedir.

Sözleşme Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

 1. Öncelikle sözleşmenin neden hazırlandığı ve buna bağlı olarak istek, talep ve beklentiler belirlenmelidir.
 2. Tüm bu istek, beklenti ve talepler sözleşmede açıkça ifade edilmelidir.
 3. Sözleşme hazırlanması konusunda en önemli hususlar arasında yer alan yasal dayanak ve yaptırımlar ve yasal anlamda yetkili merciler belirtilmelidir.

Sözleşme Neden Tercüme Edilir?

Birçok sözleşme birçok sebepten dolayı tercüme ve çeviri işlemine tabi tutulur. Ancak sözleşme neden tercüme edilir sorusunun temel nedeni, evrakın yurt dışında ya da uluslararası bağlamda kullanılacak olmasıdır.

Yerli bir şirketle yabancı menşeili bir şirketin franchasing ya da ortaklık durumunda ya da yerli bir şirketin yurt dışı pazara ya da tam tersi durumlarda en azından sözleşme tercümesi ve sözleşme çevirisi işlemler gerçekleştirilir.

Sözleşme Çeşitleri Nelerdir

Mülkiyet Hakkını Geçirmeye Yönelik Sözleşmeler

 • Satış Sözleşmesi
 • Bağışlama Sözleşmesi
 • Trampa Sözleşmesi

Kullandırmaya Yönelik Sözleşmeler

 • Kira Sözleşmesi
 • Ariyet –Kullanma Ödüncü Sözleşmesi
 • Karz -Ödünç Sözleşmesi

İş Görme Sözleşmesi

 • Hizmet Sözleşmesi
 • Eser İstisna Sözleşmesi
 • Vekalet Sözleşmesi
 • Emanet- Vedia Sözleşmesi

Teminat (Kefalet Sözleşmesi)

Kanunlarda Düzenlenmiş Sözleşmeler

 • Karma ve Bileşik Sözleşmeler
 • Garanti Sözleşmesi
 • Kredi Sözleşmesi
 • Tek satıcılık Sözleşmesi
 • Alacakların Satış Sözleşmesi
 • Pazarlama İmtiyazı (Franchasing) Sözleşmesi

Satım İçin Bırakma Sözleşmesi

Evlilik Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Yayım Sözleşmesi

Simsar Sözleşmesi

Komisyon Sözleşmesi

Ömür Boyu Gelir Sözleşmesi

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

 Arsa Payı Karşılığı Kat Sözleşmesi

Sözleşme tercümesi ve sözleşme çevirisi işlemi yapılırken müşteri talebi ile yeminli sözleşme tercümesi ya da noter yeminli sözleşme tercümesi olarak hazırlanır. Peki bu ikisi arasındaki fark nedir?

Yeminli sözleşme tercümesi ve yeminli sözleşme çevirisi; işlemi sözleşme metninin tercüme işlemi sonrasında yeminli tercüman tarafından ıslak imza ve kaşe yapılarak tercümenin aslına uygun ve doğru olduğunun beyanını içeren halidir.

Noter yeminli sözleşme çevirisi ve noter onaylı sözleşme tercümesi; işlemi ise bazı durumlarda zorunlu olması ile birlikte bazı durumlarda tarafların talebi doğrultusunda sözleşme evrakının tercüme işlemi sonrasında noterlik makamında tasdik edilmesi işlemidir.

Okeanos Tercüme markası Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında yer alan ve ilkelerine bağlılığı ve sunduğu profesyonel ve istikrarlı çeviri kalitesi sayesinde sektörün lider markasıdır.

Sözleşme tercüme ve sözleşme çevirisi konusunda en önemli husus projede görev alacak ekibin kalitesi ve beceri düzeyidir. Buna bağlı olarak Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme markası olan Okeanos Tercüme bünyesinde sözleşme terminolojisi konusunda uzman geniş bir kadro ile hizmet vermektedir. Sağladığı hizmet ve başarıyı EN 15038 Hizmet Kalite Standartları belgesini belirli periyotlarla tabi olduğu denetimlerde her seferinde tekrar kazanabilmesi ile ortaya koymaktadır.

Amacın belge edinmekten daha fazla olduğu Okeanos Tercüme tüm sözleşme tercüme ve sözleşme çeviri proseslerini bu kalite standartlarına bağlı gerçekleştirmektedir.

Okeanos Tercüme markası ilk günden bu yana müşteri odaklı yaklaşımı elden bırakmamış ve başarıya ulaştıran bu unsuru özel müşteri paneli ile taçlandırarak güven, kalite ve şeffaflığı ortaya koymuştur.

Sözleşme tercümesi ve sözleşme çevirisi konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!