Tercüme Ne Demek?

Tercüme Ne Demek?

Kaynak dilde yazılı ya da sözlü olarak ifade edilen metnin hedef dile yazılı ya da sözlü olarak aktarılması işlemine tercüme denilmektedir.

Tercüme türleri yazılı ve sözlü tercüme türleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Sözlü tercüme türleri; simultane tercüme, ardıl tercüme, fısıltı tercüme, telekonferans vb, yazılı tercüme türleri; akademik tercüme, tıbbi tercüme, finansal tercüme, edebi tercüme, redaksiyon vb olarak kategorize edilmektedir.

Multimedya tercümesi (altyazı tercümesi, seslendirme projeleri vb.), web sitesi tercümesi, deşifre tercümesi, refakat çevirisi işlemleri de tercüme türleri arasında bulunmaktadır.

Sözlü tercümeye noterliklerde, ticaret odalarında, hastanelerde, mahkemelerde, evlendirme dairelerinde, adliyelerde iş toplantılarında, konferanslarda, sempozyumlarda, seyahatlerde ihtiyaç duyulmaktadır.

Yazılı tercümeye ise düzyazı, tiyatro, şiir, roman, hikaye, masal gibi edebi metinlerin, kullanım kılavuzu, katalog, broşür gibi teknik metinlerin, mahkeme kararı, sözleşme, anlaşma, şartname gibi hukuki metinlerin, epikriz raporu, ilaç prospektüsü, hasta raporu gibi medikal ya da tıbbi metinlerin, tez, makale, ödev gibi belgelerin akademik metinlerin ya da ticari yazışmalar, ithalat ve ihracat evrakları, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası gibi ticari metinlerin çevrilmesi esnasında ihtiyaç duyulmaktadır.

Resmi kurumlar tarafından vize, vatandaşlık, ikamet, nikah, okul kayıt gibi işlemleri sırasında kurum tarafından talep edilen ve noterlik makamında noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman unvanına haiz tercümanların ad, soyad, kaşe ve imzalarının bulunduğu sadece tercüman tarafından tasdik işlemi yapılan tercüme türüne yeminli tercüme denilmektedir. Yeminli tercümesi talep edilen belgeler pasaport, kimlik, aile cüzdanı, ehliyet, nüfus kayıt örneği, vekaletname, muvafakatname, adli sicil kaydı, doğum belgesi, evlilik belgesi, boşanma belgesi, diploma transkript vb. belgelerdir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi yazılı ve sözlü olmak üzere müşterilerinin ihtiyaç duyduğu kalite ve profesyonellikte tercüme hizmeti sunmaktadır. Bünyesinde bulunan deneyimli, donanımlı, alanında uzman tercüman kadrosuyla çevirilerinizin kalitesini iyileştirmektedir.

Kurulduğu günden beri kaliteden ödün vermediği çalışmalarını her geçen gün geliştirmekte ve yenilemekte olan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tercüme sektörünün lider firmalarından biridir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketinin tercüme hizmetleri ile ilgili olarak daha fazla bilgi ve fiyat teklifi almak için www.okeanostercume.com.tr adresinden bizlere ulaşabilir, info@okeanostercume.com.tr adresinden e-postalarınızı gönderebilir ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan veya 212 221 45 21 numaralı sabit hatımızdan kurumsal müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!