Yabancı Ülke Vatandaşlarının Oturum İzni ve Vatandaşlık İşlemleri

Yabancı Ülke Vatandaşlarının Oturum İzni ve Vatandaşlık İşlemleri

Globalleşen dünyada sınırların insan üzerindeki bağlayıcılığının giderek azalması ile birlikte ülkeler arası seyahat ve yerleşme ya da farklı nedenlerle bağlantı kurma imkanı daha kolay bir hale gelir oldu. Buna bağlı olarak birçok ülkeden birçok kişi yeni ülkelerde yeni yerleşim yerleri ve yeni vatandaşlık hakları elde ederek yeni hayatlar kurma yoluna gittiler. Bu bağlamda Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yan tüm vatandaşlık, ikamet ve diğer işlemlerde yeminli vatandaşlık tercüme ve yeminli vatandaşlık çeviri hizmetini profesyonel ekibi ile sunmaktadır.

Türkiye, tüm dünya ile birlikte son dönemde yaşanan göçten etkilenmiş ve buna bağlı olarak uzun süreli ikamet oranı artış göstermektedir.

6458 sayılı Yabancı Uluslararası Koruma Kanunu’nun 30. Maddesine bağlı olarak çeşitli ikamet izinleri ve hakları ortaya çıkmıştır.

İkamet İzni Çeşitleri

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 30 uncu maddesinde altı çeşit ikamet izni düzenlenmiştir.

1-KISA DÖNEM İKAMET İZNİ

2- AİLE İKAMET İZNİ

3- ÖĞRENCİ İKAMET İZNİ

4- UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ

5- İNSANİ İKAMET İZNİ

6- İNSAN TİCARETİ MAĞDURU İKAMET İZNİ

Türkiye’ye giriş ve çıkışlar sınır kapılarından geçerli pasaport veya dengi belgelerle yapılmaktadır. Yabancı pasaport ya da yabancı pasaport yerine geçen belge ya da belgelerini sınır kapılarında göstererek işlem yapmaları gerekir.

Sınırlarda yapılan kontrollerde taşıtlarla da gerçekleştirilebilir. Hava yolları transit geçiş noktalarını kullanan kişiler yetkililer tarafınca kontrol edilmektedir.

Türkiye’de Vize

Türkiye birçok ülke ile vize muafiyeti anlaşması yapmış ve 90 güne kadar Türkiye’ye birçok ülkeden vatandaşlar ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük vize muafiyeti her 180 günde bir uygulanmaktadır. Türkiye’ye girmek için vizeler mutlak geçiş hakkı tanımaz. Vizeler konsolosluklar tarafından ya da sınır kapılarında valilikler tarafından verilmektedir.

Türkiye’de İkamet

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye’de kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni alarak kalabilmektedir. Geçerli ikamet hakkı ile sınır kapılarından doğrudan giriş yapabilirler. Yabancı ülke vatandaşları Türkiye’deki 90 günlük süreyi doldurduktan sonra geçerli ikamet izni edinmek zorundadır. Yabancı uyruklu vatandaşlar ikamet izni için bulundukları ülkedeki ilgili konsolosluklardan başvuruda bulunmalıdır. Yalnız Türkiye’de vize ya da vize muafiyeti ile bulunan yabancıların ikamet izni Türkiye sınırları içinde valilikler tarafından verilmektedir.

İkamet izni başvurusunda pasaportunuzun talep ettiğiniz vize süresinden en az altmış gün daha uzun süreli olması gerekmektedir.

Türkiye sınırları içinde yapılan başvurularda yabancıların vize sürelerinin ya da vize muafiyetinin süresi dolmadan yapılması gerekir. İkamet izni başvuruları en fazla 90 gün içinde sonuçlanmaktadır. Her yabacı için ayrı düzenlenen ikamet izni kalış amacına uygun olarak verilir. İkamet izni belgeleri ikamet adreslerine posta ile gönderilmektedir. İkamet iznine başvuru ve uzatma işlemleri internet üzerinden e-ikamet panelinden yapılmaktadır. İlk defa başvuruda bulunan vatandaşlara sistem tarafınca verilen randevu günü ve saatinde il göç idaresinde olmaları gerekmektedir.

Uzatma başvurularında talep edilen ek evraklar kargo ya da posta ile ikamet edilecek ildeki il göç idaresine gönderilmelidir.

Vize ya da ikamet izninin dolmasına 60 gün kala ikamet izni uzatma işlemine başvuruda bulunabilirler.

İkamet izni uzatma başvurusu yapıldığında e-ikamet sisteminden herhangi bir ücrete tabi olmayan müracaat belgesi verilir. Bu belge, ikamet izni süresi sona ermiş olsa dahi uzatma talebi sonuçlanıncaya kadar Türkiye’de yasal kalış hakkı sağlar. Yabancıların ülkemizden çıkış yapmak istemesi halinde sahip oldukları müracaat belgesini bulundukları ildeki il göç idaresine onaylatmaları gerekmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tüm yabancı uyruklu vatandaşların vize, ikamet, vatandaşlık başvurularında ülkelerinden getirdikleri evrakların ikamet tercüme ve ikamet çeviri işlemlerini gerçekleştirmektedir. İkamet tercüme ve ikamet çeviri işlemleri müşteri talebi doğrultusunda yeminli ikamet tercümesi ya da noter onaylı ikamet tercümesi şeklinde hazırlanmaktadır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana etik değerlerine ve ilkelerine bağlı çalışmalarını uygun fiyat, kalite ve hızlı tercüme hizmeti ile birlikte sürdürmektedir.

İkamet işlemleri tercüme ve ikamet izni çeviri hizmeti hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!