Yeminli Tercüman Ücretleri

Yeminli Tercüman Ücretleri

Yeminli tercümanlar, noterlik makamında yemin etmiş ve belirli kriterleri sağlamış kişilerden oluşmaktadır.

Yeminli tercüman kime denir?

Yeminli tercüman; en az iki dilde yazılı ve sözlü tercüme yapabilen ve bunu üniversite diploması ya da dengi bir belge ile tanımlayabilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bir unvandır. Ayrıca bu unvana sahip olmak isteyen kişiler herhangi bir sebeple sabıka kaydına sahip olmamalıdır.

Yeminli tercümanlar aynı zamanda yemin ettikleri noterlik makamının bağlı bulunduğu il sınırları içerisinde ikamet etmek zorundadırlar.

Yeminli tercüman ücretleri noterlik makamında işlem yapılacak sayfa sayısı ya da dosya sayısına göre değişiklik göstermemektedir.

Sadece sözlü tercüme fiyatları ve tercüman fiyatları bu bağlamda projenin gün, saat, lokasyon, terminoloji vb konularında değişiklik göstermektedir.

Adliyede tercümanlık işlemi ise yeminli tercümanlık işleminden farklı bir uygulama olup Adalet Bakanlığı’nın açtığı kontenjanlara ve belirli prosedür ve yönetmeliklere bağlı olarak gelişmektedir. Adliyede tercümanlık ücretleri ise yapılacak projeye, süresine, diline bağlı olarak değişmektedir.

Adliyede tercümanlık için gerekli şart ve koşullar;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Başvuru tarihinde fiil ehliyetine sahip olmak, En az ilkokul mezunu olmak, Başvuru tarihinde 18 yaşını tamamlamış olmalıdır.

Affa uğramış ya da ertelenmiş olsalar bile, devlete ve adliyeye karşı işlenen suçlar, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yer alan suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü olmaması veya hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak gerekiyor.

Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından yasaklanmamış olmak, Komisyonunun bağlı bulunduğu il çevresinde oturmak veya bir meslekî faaliyeti icra etmek, başka bir komisyonun listesinde kayıtlı olmamak gerekiyor.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana etik değerlerine ve ilkelerine bağlılığını sürdürmekte ve bu yönde tüm ekibine bunu benimsetmektedir.

Yeminli tercüman ücretleri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!