Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüman tarafından tercüme ve çeviri işlemi yapılan evrakların ıslak kaşe ve imza yapılarak resmiyet kazandırılması işlemidir.

Yeminli Tercüman Nedir?
En az iki dil arasında yazılı ve sözlü tercüme yapabilen ve bunu lisans diploması ya da dengi bir belge ile kanıtlayabilen Türk vatandaşlarının noterlik makamında noter huzurunda yemin ederek zabıt çıkarması sonrası edindiği unvandır.

Yeminli Tercüman Olma Şartları Nelerdir?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
Sabıka kaydının bulunmaması
En az iki dilde yazılı ve sözlü tercüme yapabiliyor olmak

Dil bildiğini lisans diploması ve dengi bir belge ile ispat etmek
Başvuruda bulunulan noterlik makamının bağlı bulunduğu il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak ve bunu ikamet belgesi ile ispat etmek

Yeminli Tercüme Talep Eden Kurumlar Nelerdir?
Yeminli tercüme ve yeminli çeviri işlemi kamu kurumları, üniversiteler, noterler, bankalar, evlenme daireleri, konsolosluklar, Ticaret Odaları, Ticaret Sicil Müdürlükleri, Vergi Daireleri gibi kamu kurum ve kuruluşları tarafından talep edilmektedir.

Noter Yeminli Tercüme Nedir?
Yeminli tercüman tarafından tercüme ve çeviri işlemi gerçekleştirilen evrakların yeminli tercüman tarafından kaşe imza yapılmasının ardından noterlik makamında noter tarafından tasdik edilmesi işlemidir.
Noter onaylı tercüme evraklarının bir nüshası noterlik makamında arşivlenmektedir.

Sözlü Yeminli Tercüme Nedir?
Yabancı uyruklu vatandaşların kamu kurum ve kuruluşları gibi resmi dairelerde yaptığı işlemlerde beraberlerinde sözlü yeminli tercüman bulundurmaları gerekmektedir. Sözlü yeminli tercüman yapılan işlem sırasında taraflar arasında geçen konuşmayı tercüme yapar. Kamu kurum ve kuruluşlarında bu işlemler için sözlü yeminli tercüman bulunması gerekmektedir.

Yeminli Tercüme Evraklarını Yurt Dışında Kullanabilir Miyim?
Evrakları ibraz edecek kurum talebi doğrultusunda evrakın tasdik işlem prosedürü değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda noter onaylı tercüme, yeminli tercüme, apostilli tercüme, konsolosluk onaylı tercüme gibi tasdik süreçleri belirlenmelidir.

Yeminli Tercüme ve Yeminli Çeviri İşlemi En Çok Hangi Alanlarda Kullanılır?
Bireysel olarak yurt dışında işlem yapılacak tüm evraklarda ve yurt dışından getirilen evrakların tümünde işlem yapılmaktadır.

Yeminli Tercüme Ne İşe Yarar?
Yeminli tercüme, tercümesi yapılan evraka resmiyet kazandırmak amacıyla yapılmaktadır. Vize, vatandaşlık, dış ticaret, eğitim, sağlık ve daha birçok konuda yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilir.

Yeminli Tercüme Daha Çok Hangi Evraklarda Uygulanır?
Diploma çevirisi
Teknik Şartname Çevirisi
Tez-Ödev Çevirisi
Evlenme Cüzdanı Çevirisi
Doğum Belgesi Çevirisi
Maaş Bordrosu Çevirisi
Şirket Yazışmaları Çevirisi
Vize Evrakları Çevirisi
Pasaport Çevirisi
Konsolosluk Belge Çevirisi
Vasiyetname Çevirisi
Apostil Tasdikli Çeviri
Banka Raporları Çevirisi
Hisse Bilgileri Çevirisi
Katalog Çevirisi
Teknik Çeviri
Sağlık Raporu Çevirisi
Sözleşme Çevirisi
Boşanma Kararı Çevirisi
Kitap Tercümesi
Ölüm Belgesi Çevirisi
Mektup Çevirisi
Web Sitesi Çevirisi
Sağlık Raporu Çevirisi
Transkript Çevirisi
Poliçe Çevirisi
Kar ve Zarar Raporları Çevirisi
Tanık İfadeleri Çevirisi
Dava Dosyası Çevirisi
Kalite Belgeleri Çevirisi
Kullanım Kılavuzu Çevirisi
Vekaletname Çevirisi
İmza Beyanname Çevirisi
Muvafakatname Çevirisi
184 formu ve zarf Çevirisi
Nüfus Kayıt Örneği Çevirisi
Kimlik Çevirisi
Sabıka Kaydı Çevirisi
Sertifika Çevirisi
Protokol Çevirisi
İlgili Makama Yazı Çevirisi
CV(Özgeçmiş) Çevirisi
Yaşam Belgesi Çevirisi
Bordro Çevirisi
Geçici Mezuniyet Belgesi Çevirisi
Ehliyet Çevirisi
Fatura Çevirisi
Dekont Çevirisi
Bekarlık Belgesi Çevirisi
Dilekçe Çevirisi
Hesap ekstresi Çevirisi

Yeminli Tercüme ve Yeminli Çeviri Avantajları Nelerdir?
Yeminli tercüme, noter onayı istenmediği durumlarda tercüme evrakının resmiyet kazanma yoludur. Noter onaylı tercümede olduğu gibi noter tasdik ücreti bulunmaz. Tercüme evrakının resmiyet kazanması dolayısı ile kaliteli, gizlilik kurallarına uygun ve tercüme işleminin güvenilir olduğunun da bir yoludur. 

Yeminli Tercüme Evrakına Noter Onayı Yapılır Mı?
Noter onaylı tercüme evrakı noter tasdiki öncesi yeminli tercüman tarafından yeminli tercüme evrakı olarak kaşe imza yapılır. Yalnız yeminli tercüme evrakı noter tasdiki yapılacak ise evrakın bir nüshası noterde muhafaza edileceği için bir nüsha fazladan hazırlanır ve bu şekilde notere iletilir. Yeminli tercüme bürosu na evrakın yeminli tercüme işleminden sonra noter onayı talep edildiğini bildirdiğinizde bu konuda gerekli düzenlemeleri yapacaklardır.

Yeminli Tercüme Bürosu İle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?
Genel olarak tercüme bürosu ile çalışmak kurumsal bir muhatap bulmak amacıyla güvence verir. Ayrıca yasal hakların saklı tutulmasını sağlar. Profesyonel bir tercüme bürosu ile çalışıyorsanız sadece tercüme edilmiş evraktan fazlasını edinebilirsiniz. Tercüme büroları profesyonel, sorumluluk sahibi ve şirket olmak sebebiyle işletme mantığı ile ilerlemektedirler.
Yeminli tercüme bürosu ile çalışmak sürekli karşınızda kurumsal bir muhatap bulma şansı verir. Çalışma protokolleri bulunduğu için verilen hizmet belirli bir kalite seviyesinde teslim edilir.
Perpa yeminli tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana tüm tercüme türlerinde olduğu gibi yeminli tercüme ve yeminli çeviri işlemlerinde de uygun fiyat, kalite ve hızlı tercüme ilkeleri ile etik değerleri çerçevesinde hizmet sunmaktadır. 
Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında yıllardır müşterilerine yeminli tercüme ve yeminli çeviri hizmeti sunmaktadır. 
Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi uluslararası kalite standartları kapsamında yeminli tercüme dahil tüm projelerini EN 15038 Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Fiyat teklifinden teslimata kadar geçen tüm süreçte kalite belgesi işleyiş biçimine göre yeminli tercüme yapılır.

Yeminli tercüme ve yeminli çeviri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!