Yeminli Tercüme ve Yeminli Çeviri

Yeminli Tercüme ve Yeminli Çeviri Hizmeti

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana yeminli tercüme ve noter yeminli tercüme konusunda sektörün öncü firmaları arasında yer almaktadır.

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılan belgenin çıktısı alınarak ıslak imza ve kaşe yapılması işlemine yeminli tercüme ve yeminli çeviri denir.

Yeminli tercüme tasdikinde tercümenin doğru olduğu ve orijinal belgeye bağlı kalınarak gerçekleştirildiği ve tercümanın bilgileri bulunmaktadır.

Resmi evrakların yabancı dile tercüme edilmiş halinin kullanımı sırasında tercüme evrakının da resmiyet kazanmış olması gerekir. Bu nedenle tercüme ve çeviri işlemi gerçekleştirilen evraka çeşitli imza ve kaşelerin yapılması gerekir.

Türkiye’de hali hazır sistem dahilinde tercüme tasdiki ya da tercümana tasdik yetkisi veren kurumlar noterlik makamlarıdır.

Yeminli Tercüman Kime Denir?

En az iki dilde yazılı ve sözlü tercüme yapabilen ve yetkinliğini lisans diploması ve dengi bir belge ile ispat edebilen tercümanların noterlik makamında noter huzurunda yemin etmesinin ardından adına düzenlenen yemin zaptı sayesinde yeminli tercüman unvanı edinirler.

Yeminli Tercüman Olma Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az iki dilde yazılı ve sözlü çeviri yapabiliyor olmak ve ispat edebilmek
  • Sabıka kaydının bulunmaması
  • Yemin zaptı alınan noterlik makamı ile aynı il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Noter Yeminli Tercüme Nedir?

Bazı evraklarda sadece yeminli tercüman tasdiki yeterli olmaz ya da evrakı talep eden kurum farklı bir şekilde düzenlenmesini talep eder.

Yeminli tercüman tarafından tercüme ve çeviri işlemi yapılan ve kendisi tarafından tasdik edilen evrakın noterlik makamına götürülerek noter tarafından tasdik edilmesi işlemine noter yeminli tercüme ya da noter onaylı tercüme denilmektedir.

Noter yeminli tercüme olarak düzenlenecek evrak en az iki nüsha olarak düzenlenir ve bir nüshası noterlik makamında arşivlenmektedir. Noter yeminli tercüme evrakı nüsha sayısı müşteri talebi doğrultusunda birden fazla olarak hazırlanabilir.

Noter yeminli tercüme ve yeminli tercüme evrakları düzenlenirken evrakın orijinalinin noterlik makamına ve yeminli tercüme bürosuna ibraz edilmesi gerekmektedir.

Standart Tercüme, Yeminli Tercüme ile Noter Yeminli Tercüme Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Noter yeminli tercüme işleminde noter tasdiki sırasında notere tasdik ücreti ödenmektedir. Yeminli tercüme onayında ise tasdik ücreti talep edilmemektedir.
  • Noter yeminli tercüme tasdiki noterlik makamında düzenlenir. Yeminli tercüme işlemi tercümanın bağlı bulunduğu yeminli tercüme bürosunda gerçekleştirilir.
  • Noter yeminli tercüme evrakına sonrasında apostil yapılabilir ancak yeminli tercüme evrakına apostil yapılmaz.
  • Yeminli tercüme ve noter yeminli tercüme evraklarının yasal dayanağı bulunmaktadır.

Ayrıca noter yeminli tercüme işlemi tercümanın zaptını çıkardığı ve bağlı bulunduğu noterlik makamında yapılabilmektedir.

Yeminli tercüme fiyatları ve noter yeminli tercüme ücretleri ve tasdik bedelleri en doğru şekilde yeminli tercüme bürolarından öğrenilebilir.

Yeminli Tercüme ya da Noter Yeminli Tercüme Nerelerde Kullanılır?

Tüm resmi işlemlerde ya da resmi makamlarda ya da resmi bir evrakın ibraz edileceği durumlarda çevirisine ihtiyaç varsa bu çeviri evrakının da tasdikli resmi belge olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak vize, vatandaşlık, marka patent işlemleri, ikamet, eğitim, anlaşma, ihale, şirket işlemleri, kamu kurumları gibi birçok yerde ve birçok resmi durumda noter tasdikli tercüme ya da yeminli tercüme talep edilmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi geniş yeminli tercüman kadrosuna sahiptir. Perpa Ticaret Merkezi sınırları içerisinde bulunan merkez ofisinde Beyoğlu 25. Noterliği çözüm ortaklığı ile Perpa yeminli tercüme bürosu olarak yıllardır hizmet sunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana etik değerlerine bağlı kalan ve uygun fiyat, hız ve kaliteli tercüme ilkelerini bir arada sunana Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi lokasyon avantajı sayesinde yeminli tercüme Şişli ve yeminli tercüme Kadıköy ve tüm ilçelerde hizmet sunmaktadır.

Sağladığı hizmeti son teknolojiye sahip müşteri paneli sayesinde şeffaflık ve güven sağlayan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi yıllardır Perpa Ticaret Odası işlemlerinde şirket kuruluşu yeminli tercüme ya da yeminli sözlü tercüme konusunda terminolojik ve prosedür olarak eşsiz deneyime sahiptir.

Sahip olduğu EN 15038 Hizmet Kalite Standartları sertifikası sayesinde noter onaylı çeviri ve yeminli çeviri evraklarının hem yurt içinde hem de yurt dışında geçerliliğini sağlayan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kaliteyi standardize edebilen nadir firmalar arasında yer almaktadır.

Yeminli tercüme ve noter yeminli tercüme konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!