Çekçe Tercüme ve Çekçe Çeviri

Çekçe tercüme ve Çekçe çeviri

Çekçe tercüme ve Çekçe çeviri hizmeti talebi her geçen gün iki ülke arasında gelişen ilişkilere bağlı olarak gelişme göstermektedir.

Çekçe

Çekçe, Slovakça, Lehçe ve Sorb Dilleri ile birlikte Hint Avrupa dil ailesinden Slav dillerinin Batı kolunu oluşturan dil grubudur. Slovakça ve Çekçe özellikle Çekoslovakya’nın bölünmesinden önce yoğun etkileşim halinde olması sebebiyle birbirine çok benzemektedir. Her iki dili ayrı ayrı konuşabilen iki kişinin birbirini rahatlıkla anlaması mümkündür.

Yaklaşık 12 milyon insanın anadili olan Çekçe, 1000 yıl önce eski Slavca dilinden ortaya çıkmış köklü bir dildir. Güncel Çekçe dili içerisinde Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinden alıntı çok sayıda kelime bulunmaktadır. Çekçenin gelişimi 14. Yüzyıldan sonra artış göstermiştir. 20. Yüzyıl itibari ile imla kuralları ve normları olan bir dil halini almıştır.

Türkiye-Çekya İlişkileri

1 Ocak 1993 yılında Çekoslovakya’nın bölünmesi ve Çekya’nın bağımsızlığını ilan etmesi ile ülkemiz tarafından tanınmıştır. Tarih boyunca dostane ilişkilerimizin bulunduğu Çekya ile her geçen yıl artırılmaya çalışılan ticaret hacmi ve kuvvetlendirilmeye dair atılan adımlar mevcuttur. Çekya sermayeli firmaların ülkemizde özellikle enerji sektörüne ilgi göstermeleri ve yatırımlarının büyük kısmını bu alanda yaptıkları görülmektedir. Toplam yatırım tutarı 2,5 milyar ABD Doları olan yaklaşık 30 Çekya sermayeli şirketin Türkiye’de çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiği görülmektedir. Toplam yatırım tutarı 150 milyon USD olan 70 civarında Türkiye sermayeli küçük ve orta ölçekli işletmenin Çekya’da faaliyet gösterdiği bilinmektedir.

Turizm anlamında her iki ülke vatandaşlarına diğer ülke cazip gelmekte ve Türkiye Çekya arasında yoğun bir turizm trafiği yaşanmaktadır.

Çekçe Tercüme ve Çekce Çeviri Hizmetlerimiz…

Ticari bağlantılara bağlı olarak yapılan teknik ürün alışveriş trafiği kapsamında çok sayıda teknik dokümanın Çekçe teknik tercüme hizmeti sağlanmaktadır.

Katalog, CE belgesi, makine ve cihazların broşürleri, TÜV sertifikası, bakım onarım ve kullanma kılavuzları çevrilmektedir. ISO ve TSE belgeleri, teknik eğitim materyalleri, faaliyet raporu, AR-GE raporları, teknik şartnameler ve ÇED raporlarının teknik tercümesi gerçekleştirilmektedir.

Teknik tercüme gerçekleştirilirken cümlelerin kısa, anlaşılır, net olması gerekmektedir. Doğru terim ve terminolojik bütünlüğün sağlanması da büyük önem taşımaktadır.

Hukuk her ilişkinin temel taşı olmuş ve insanlığın varoluşundan bu yana yazılı ya da sözlü hukuk kuralları olarak uygulanmaktadır. Çekya ile Türkiye arasında yaşanan tüm bağlantılarda Çekçe hukuki tercüme işlemi gerçekleşmektedir.

Turist vizesi, iş, eğitim, yaşam, diplomasi, ticaret ve daha birçok konuda çeşitli evraklar çevrilmektedir. Sözleşme, anlaşma, tüzük, vekaletname, alım satım akdi, boşanma kararı, velayet davaları, taahhütname, ihbarname vb. evrakların hukuki tercümesi yapılır.

Hukuki tercüme yapılırken hukuki terminolojinin resmiyete bağlı olarak cümlelerin anlamları, şart ve kuralları, yaptırım ve yükümlülükleri net ifade edilmelidir. Böylece hukuki terminolojik bütünlük sağlanmış olmaktadır. Ayrıca alanında uzman, hukuk eğitimi almış ve her iki ülkenin hukuk sistem hakkında bilgi ve deneyim sahibi tercümanlar tarafından gerçekleştirilir.

Çekçe Yeminli Tercüme

Birçok evrakın yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kimlik, ehliyet, boşanma evrakları, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği, sözleşme, diploma, sertifika, transkript, vekaletname vb. tercüme işlemi gerçekleştirilen evraklardır. Yeminli tercüme işlemiyle, ıslak kaşe imza yapılarak tercüme evrakına resmiyet kazandırılmaktadır.

Çekçe yeminli tercüman; yazılı ve sözlü tercüme yapabileceğini diploması ile ispatlayabilen ve noterlik makamında yemin ederek bu unvanı alabilen kişilerdir. Çekçe yeminli tercüman olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.

Çekçe yeminli tercüme hizmetinin yanı sıra müşteri veya kurum talebi doğrultusunda evraklar yeminli tercüme sonrası noterlik makamında tasdik edilmektedir. Noter onayı yapılan noter onaylı tercüme evrakının bir nüshası noterlik makamında muhafaza edilmektedir.

Çekçe Tercüme Bürosu

Çekçe tercüme işlemleriniz için güvenilir bir tercüme bürosu ile çalışmanız işlemlerinizi kolaylaştırmaktadır. Hem Çekçeye hem de Türkçeye anadili düzeyinde hakim tercüman kadrosuna sahip bir büroyla çalıştığınızda işlemlerinizde sorun yaşama payı sıfıra inmektedir.

Çekçe Tercüme ve Çekçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme, kurulduğu günden bu yana etik ilkeler doğrultusunda hizmet vermektedir. Uygun fiyat, kalite ve hız kriterlerini tüm dillerde olduğu gibi Çekçe tercüme ve çeviri hizmetlerinde de sürdürmektedir.

Çekçe tercüme hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr veya info@okeanostercume.com.tr adresimizden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca  0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlarımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir