Latince Tercüme ve Latince Çeviri

Latince, Hint Avrupa Dil ailesinin İtalik koluna bağlı olan ölü bir dildir. Latince’nin kökeni, Etrüsk Alfabesi ile Yunan alfabesine dayanır. İtalya’nın Latium bölgesinde aslen konuşulmaktadır. Roma Cumhuriyeti’nin yükselmesi ile ilk olarak İtalya sonrasında ise Roma Cumhuriyeti’nin egemenliğinin bulunduğu tüm topraklarda konuşulmaktadır.

Latince bugün Vatikan’ın resmi dilidir. Vatikan’ın tekrar Latince’yi yaşatma çabası Latince Vakfının var olması, güncel terimlere Latince karşılıklar bulan bir heyet kurulması ve Latince sözlükler çıkarılarak bunların en çok satanlar listelerinde yer alması yaşatılan tek yer olsa da büyük önem verildiği ve ciddi çalışmalar yürütüldüğü görülmektedir. Bugün hala yurtdışında birçok üniversitede Latince ve Yunanca üniversitelerde okutulmaktadır. Bazı üniversitelerde diplomalar Latince düzenlenmektedir.

Latince eski köklü bir yapıya sahip olması nedeniyle başta tıp, botanik, zooloji olmak üzere birçok fen biliminin ve diğer bilimlerin anadili olmaktadır. Bu bölümlerde ihtisas sağlayan kişiler belirli ölçüde Latince terimler ve eğitime sahiptir. Günümüzde Almanya gibi birçok ülkede tıp fakültesi eğitimi almanın öncelikli koşulu Latince eğitimi alıp sınavları vermekten geçmektedir. Latince derslerini veremeyen öğrenciler tıp ve hukuk eğitimi alamamaktadır.

Latince Tıbbi Tercüme ve Latince Tıbbi Çeviri Hizmeti

Latince, birçok bilimin, özellikle fen bilimlerinin çıkış noktası olan dillerden biridir. Latince’ye Yunanca eşlik etmektedir. Günümüzde Latince tıp kitapları, kaynakçalar, ve içerisinde bolca Latince terimlerin var olduğu yerli ve yabancı yayınların çoğunda Latince Tıbbi Tercüme ve Latince Tıbbi Çeviri hizmeti sağlanmaktadır. Tıp eğitimi almış birçok kişi uzmanlık alanına ve eğitim derecesine göre Latince terimlere aşina olup günümüzde de kullanılmaktadır.

Latince Hukuki Tercüme ve Latince Hukuki Çeviri

Köklü bilimlerin köklü dili olan Latince güncel hukuk biliminde de aktif yaşamını sürdürmektedir. Tıp bilimi kadar hukuk biliminde de çok sıklıkla rastlanılan Latince terimler için özel sözlükler ve kaynaklar kullanılmaktadır. Özellikle hukuki akademik çalışmalarda ve araştırmalarda Latince kaynaklardan faydalanılmaktadır.

Latince Yeminli Tercüme ve Latince Yeminli Çeviri

Bazı ülkelerde dil bölümü olarak eğitim verildiği ve transkript, diploma gibi evrakların da düznelendiği Latince dilinde özellikle diploma denkliği işlemleri sırasında en çok rastlanılan tercüme alanı Latince Yeminli Tercüme ve Latince Yeminli Çeviridir.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir