Osmanlıcadan Türkçeye Çeviri

Osmanlıca bugün en çok merak edilip araştırılan diller arasında yer almaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Osmanlıca Arap alfabesiyle yazılmaktadır. Dil özelliklerinin Türkçe anlatım için zor olmasından kaynaklı olarak 1928 yılında harf devrimi gerçekleştirilerek Latin alfabesine geçilmiştir. Böylece Osmanlıca son bulmuştur. Ancak 1000 yıla yakın geçmişe sahip olan Osmanlıca eski eserlerde ifade edilmek istenenin anlaşılması amacıyla Osmanlıcadan Türkçeye çeviri talepleri oldukça sık rağbet görmektedir.

Özellikle diploma, tapu ve eski tarihi yapıların üzerinde yazılan yazıların Osmanlıca’dan Türkçe’ye çeviri talebi fazlasıyla mevcuttur. Bunların yanı sıra akademik alanda pek çok çalışma esnasında da Osmanlıca’dan Türkçe’ye çeviri talepleri gelmektedir. Osmanlıca bu denli merak edilip araştırılmasından dolayı çoğu bölümde zorunlu ders olarak öğretilmeye başlanmıştır. Özellikle tarih ve edebiyat ağırlıklı bölümlerde Osmanlıca veya diğer bir deyişle Osmanlı Türkçesi olmazsa olmaz derslerden biri haline gelmiştir. Bunun dışında Osmanlıcaya yönelik pek çok kurs açılmakta ve bahse konu kurslar pek çok kursiyeri ağırlamaktadır.

Osmanlıcadan Türkçeye çeviri hem tarihi bilgiye sahip hem de Osmanlıca dil özellikleri hakkında bilgi sahibi bir tercüman tarafından yapılmalıdır. Tarih donanım gerektiren bir alan olduğu için Osmanlıcanın derin bir tarihe dayanan geçmişi düşünüldüğünde çeviri işleminin de donanımlı kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Osmanlı Devletinin geçmişte sahip olduğu sınırların geniş olması tarih, sanat, edebiyat, bilim ve felsefe gibi alanlarda Osmanlıcanın yayılmasına böylece bu alanlara yönelik eserlerin tercümesine ihtiyaç duyulmasına sebebiyet vermektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi bünyesinde tarih, edebiyat, felsefe ve bilim alanında Osmanlıcadan Türkçeye çeviri yapabilecek donanımlı tercüman kadrosuna sahiptir. Osmanlıca tercüme ve Osmanlıca çeviri Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi güvencesi ile uygun fiyat, hız ve kalite kriterleri ile birlikte sağlanmaktadır.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir