Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr

Finansal Çeviri Hizmetleri

finansal çeviri

Ekonomi ve finans alanında gerçekleştirilen uluslararası işlemlerde finansal çeviri ve tercüme hizmetine sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Finansal Çeviri Hangi İşlemlerde İhtiyaç Duyulmaktadır?

– İthalat ve ihracat işlemlerinde,

– Şirket kuruluş işlemlerinde,

– Uluslararası şirket ortaklarının ve işbirliklerinin bir sonucu olarak gerçekleştirilen finansal işlemlerde,

– Uluslararası yatırım işlemlerinde,

– Uluslararası satın alma işlemlerinde,

Finansal Çeviri ve Tercüme Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

– Kurumlar vergisi beyannameleri,

– Mali tablolar,

– Finansal raporlar,

– Bilançolar,

– Maaş bordrosu,

– SGK Hizmet Dökümü,

– Kar Zarar Tabloları,

– Denetim Raporları,

– Gelir Beyannameleri,

– Yıllık Raporlar,

Ve benzeri pek çok finansal belge ve dokümanın tercümeleri gerçekleştirilmektedir.

Finansal Çeviride Nelere Dikkat Edilmelidir?

Finansal çeviride belki de ilk dikkat edilmesi gereken şey rakamlar, oranlar ve tarihlerdir. Çeviri işleminde olası gerçekleşecek rakamsal ve tarihsel hatalar sorunlar yaratabilmektedir. Bu durum sizlere zaman ve ekonomik olarak kayıp yaratabilir. Dolayısıyla bir rakam hatası dahi kişiler ve kurumlar için istenilmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. İlaveten, finansal belgeler genellikle resmi kurumlara ibraz edildiğinden dolayı yeminli tercümeside talep edilebilmektedir.

Finansal kurallar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. İyi bir finansal çevirmen bu kurallar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Finansal terimler, çeviri işleminde dikkat edilmesi gereken bir diğer kriterdir. İlgili terim için doğru karşılığının kullanılması, mali açıdan kişiyi oldukça ilgilendiren bir husustur. Finansal terminolojide tutarlılık olması da ayrıca önemlidir.  Bunun için tercüme işlemi ekonomi ve finans alanında yeterli bilgi ve tecrübe düzeyine sahip tercümanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Finansal çeviride hatalardan kaçınmak için veri tabanı oluşturulmalı, muhasebe sözlüklerinden faydalanılmalıdır. Aynı zamanda yönetmeliklerin sürekli değişmesinden kaynaklı olarak ekonomik ve finansal gelişmeler güncel olarak takip edilmelidir. Tercüme işleminin bitmesinin ardından editör kontrolünden geçmesi olası hataların önüne geçmektedir.

Finansal Çeviri ve Tercüme Talepleriniz İçin Okeanos…

Finansal çeviri profesyonel bir tercüme şirketi ile çalışmayı gerektirmektedir. Okeanos Tercüme, bilgi ve deneyim sahibi ekibiyle yıllardır güvenilir çeviri hizmeti vermektedir.

Okeanos Tercüme‘de finansal tercüme süreci büyük bir profesyonellik ve işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Buna göre ilgili tercüme projesi finansal alanda deneyim sahibi, her iki dil yönünde finansal terminolojiye hakim ve bilgi sahibi tercüman atanmaktadır. Tüm süreç büyük bir titizlik ve hassasiyetle yürütülmektedir. Bütün çeviri projelerinde olduğu gibi finansal çeviri projelerinde de mutlaka farklı bir tercüman ve editör tarafından kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

Okeanos, EN15038 Tercüme Kalite Standartları çerçevesinde yürüttüğü bütün çeviri projelerinde kalite ve doğruluk garantisi vermektedir.

Finansal çeviri hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca info@okeanostercume.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlardan kurumsal müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.