Bulgarca Tercüme ve Bulgarca Çeviri

bulgarca tercüme, bulgarca çeviri, bulgarca yeminli tercüme

Yaklaşık 12 milyon konuşanı ile Güney Slav dillerine bağlı olan Bulgarca, özellikle Balkanlarda olmak üzere Bulgaristan dışında Karadağ, Sırbistan, Macaristan gibi farklı ülkelerde konuşulmaktadır. Yazıya dökülen ilk Slav dili olan Bulgarca, diğer dillerde de olduğu gibi farklı aşamalardan geçmiş ve Eski, Orta ve Modern Bulgarca olarak gruplandırılmıştır. Bu dil, geçmişten günümüze hem siyasal hem ekonomik olarak belli bir coğrafi bölgede yaygın olarak kullanılmıştır. Özellikle mübadele yıllarında Türkiye ile Bulgaristan kültürleri kaynaşmış ve Bulgarca Türkiye’de de sık kullanılan dillerden birisi olmuştur.

Bulgarca Alfabe

Bulgar alfabesi, diğer Slav dillerine benzer şekilde Kiril ve Yunan alfabesinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Ancak 16. Yüzyılda Modern Bulgar alfabesi olarak güncellenmiştir. Sadece Bulgarcaya ait olması nedeniyle eşsiz diyebileceğimiz bu alfabe 30 harften oluşur. Alfabedeki harflerin kendine has bir okunuşu vardır ve alfabede C harfi bulunmamaktadır.

Bulgar harfleri sırasıyla şu şekildedir:

А, Б, B, Г, Д, E , Ж, З, И, Й, К, Л, M, H, O, П, P, C,T, Y, ф, X, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ь, Ю, Я

bulgarca klavye

Bulgarca Klavye

Bulgarca klavyelerde, alfabedeki bu harfler kullanılmakla birlikte daha global olabilmesi adına bu harflerin yanına Latin alfabesinden harfler de yazılmaktadır. Böylece istenilen zamanda alfabeler arası değişiklik yapılabilir. Ayrıca bilgisayarınızda Bulgarca klavye yoksa online klavyeler yardımıyla bu alfabeyi kullanabilirsiniz.

Bulgarca Sözlük

Bir dili öğrenirken en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birisi kelime bilgisidir ve bu bilgi açığını sözlükler sayesinde kapatırız. Bugün gelişen teknoloji ve kaynaklar sayesinde birçok sözlük vardır ve bu sözlükler, az konuşanı olan diller için bile her geçen gün güncellenmektedir. Bulgarca kelime aramalarında kullanabilecek çeşitli sözlükler bulunmaktadır ve klavyeleri genellikle Bulgar alfabesine göre güncellenmiştir. Bu sözlüklerin yanı sıra, tercih edebileceğiniz diğer Türkçe-Bulgarca ve Bulgarca-Türkçe sözlüklerden dictionary.gen.tr başta gelir. Basılı sözlük kullanma taraftarıysanız Türk Dil Kurumunun Türkçe-Bulgarca sözlüğüne göz atabilirsiniz.

Bulgarca Nasıl Öğrenilir?

Slav dillerinden biri olan Bulgarca, kendine has alfabesi ile diğer dillerden ayrışmaktadır. Bu nedenle bu dili öğrenmeden önce alfabesini öğrenmek üzere akılda kalıcı çalışmalar yapmalısınız. Sembollerin doğru kullanımı ve harflerin telaffuzunu öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Youtube gibi mecralarda hem yabancı dillerde hem Türkçe olarak Bulgar alfabesinin yazılışı ve okunuşunu gösteren videolar mevcuttur. Görsel ve işitsel hafızadan faydalanarak bu gibi videoları takip edebilirsiniz. Sonrasında ise Bulgarca kelimeler üzerine yoğunlaşmalısınız. Çünkü Bulgarcada harfler bir araya gelip kelimeleri oluşturduğunda okunuşlar değişebilmektedir. Kelime öğreniminde evde yapılmış kelime kutuları, kelime kartları, Quizlet gibi uygulamalar kullanılabilir. Bulgarca dil bilgisine başladığınızda ise bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Örneğin fiiller çekimlenerek sonlarına ek alırlar ve kelimeleri kullanırken eril, dişil ya da nötr olup olmadığına bakmalısınız. Bu gibi bilgileri çalışma kitapları, öğretmen yardımı ya da videolar ile yapabilirsiniz. Bulgarca çalışma kaynak önerileri:

bulgarca çeviri

Bulgarca Türkçe Çeviri

Bulgaristan, jeopolitik konumu sayesinde birçok ülke ile yakın olması dışında farklı ülkeleri birbirine bağlayan bir işlevdedir. Örneğin bugün Mavi Akım gibi projeler ile Rusya’dan alınan doğalgaz Türkiye’ye ve sonrasında Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya aktarılmaktadır. İpek Demiryolu projesi ile Pekinden yola çıkan tren Bulgaristan üzerinden Londra’ya ulaşacaktır. Bu nedenle Bulgaristan’ın konumu nedeniyle ticari ve siyasi faaliyetleri fazladır. Bu faaliyetlerde Bulgarcadan yapılan çevirileri artırmaktadır. Bu projelerin bir ayağı Türkiye’den geçtiği için Bulgarca çeviri çok sık kullanılmaktadır. Bulgaristan ve Türkiye son yıllarda giyim üretim, kozmetik, makineler, yağlar ve yakıtlar üzerine ihracat ve ithalat gerçekleştirmektedir. Bu alanlarda yapılan tercümelerde gittikçe artmaktadır.

Bulgarca Tercüme Yapılan Belgeler

Farklı nedenler dolayısıyla Bulgarca çeviriye gereksinim duyabilirsiniz. Peki, bu alanlar nedir? Evlilik işlemlerinde, konsolosluklarda, ticari belge ve evraklarda, teknik veya mali dosyalarda, hukuk içerikli dokümanlarda, tıbbi ve medikal alanlarda, edebi evrak ve metinlerde, makalelerde, makine ve mekanik evraklarda, akademik dosyalarda, sözleşmelerde, pasaport ve vize gibi benzeri belgelerde, resmi evraklarda, kimliklerde, web site içeriklerinde ve diplomalarda Bulgarca tercüme hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bulgarca Yeminli Tercüme

İster yurt içerisinde isterseniz de yurt dışında olsun, resmi işlemlerde kullanacağınız yere bağlı olarak sizden evrağınızın Bulgarca yeminli tercüme yapılarak getirilmesini isteyebilir. Yeminli tercüme veya noter onaylı belgeler için birlikte çalışacağınız firmanın bu hizmetleri size sağlıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Yeminli tercümanlar, noterler tarafından görevlendirilmiş, uzmanlık alanları olan yabancı dil alanında yeterliliği olan kişilerdir. Sizin talep ettiğiniz evraklarınızı tercümesini tamamladıktan sonra imzalayıp kaşeler öyle teslim ederler. Eğer noter onayına ihtiyaç duyarsanız bu işlem de aracı firma ile halledilebilir. Bu yetki sadece bir dil üzerinde üniversite düzeyinde diploması olan bireylere verilir.

Bulgarca yeminli tercüme hizmetini, firmalar, holdingler, kobiler, hastaneler, üniversiteler, sanayi kuruluşları, şahıslar veya aklınıza gelebilecek birçok kurum ve kuruluşlar da alabilir. Yeminli tercümanlardan talep edebileceğiniz belgeler ise şu şekildedir: Vekâletnameler, nüfus cüzdanı, gayrimenkul sözleşmeleri, şirket kuruluş evrakları, yasal anlaşmalar, mahkeme belgeleri, işçi – işveren ilişkileriyle ilgili belgeler, dava dilekçeleri, bilirkişi raporları, delil teşkil edecek belgeler, tutanaklar, mahkeme kararları gibi pek çok resmi işlemlerde kullanılacak belgeler olabilmektedir.

Bulgarca Tercüman

Bulgarca ve Türkçenin birbirinden farklı diller olduğu göz önüne alındığında, Bulgarca tercümanın sahip olması gereken belli başlı vasıflar bulunmaktadır. Buna göre Bulgarca tercüme işlemini gerçekleştirecek olan tercüman,

  • Hem Bulgarcanın hem de Türkçenin dil bilgisel ve anlamsal özelliklerine iyi düzeyde hakim olmalı,
  • Belirli bir uzmanlık alanına (teknik, hukuki, tıbbi, ticari, akademik, finansal, edebi vb.) sahip olmalı,
  • Sahip olduğu uzmanlık alanında deneyim sahibi olmalı,
  • Terminolojik bilgisi üst düzey olmalı,
  • Okuduğunu ya da dinlediğini iyi bir şekilde algılayıp karşı tarafa düzgün bir biçimde aktarmalıdır.

Söz konusu nitelikleri barındıran bir Bulgarca tercüman,  tercüme işlemlerinizin kaliteli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi adına büyük pay sahibi olacaktır.

bulgarca tercüme fiyatları

Bulgarca Tercüme Fiyatları

Hangi tür tercümeye ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra bütçenize uygun bir araştırma içine girebilirsiniz. Bulgarca tercümelerde yapılacak çeviri türü, kaynak ve hedef diliniz, metnin konusu, karakter sayısı, teslim zamanı, yeminli ya da noter onaylı olup olmayacağı, apostil istenip istenmediği fiyatların belirlenmesinde önemli etmenleri oluşturur. Tercümanların deneyimli olması, alanında uzmanlaşmış isimlerle çalışıyor olmanız, evraklarınızın istenilen ve söz verilen süreç içerisinde size teslim edilmesi önemli hususlardandır. Dolayısıyla tüm bu noktalar Bulgarca tercüme fiyatlarını etkileyecektir.

2021 Bulgarca çeviri fiyatları ortalama 30 lira civarıdır. Bu fiyatlar yazılı tercümeler için geçerlidir ve yeminli tercüme olarak talep edilmesi halinde ve  noter tasdikli durumunda değişiklik gösterir. Sözlü çeviri ise talep ettiğiniz saat, gün ortası, yarım gün, tam gün, çevirinin yapılacağı şehir veya ülke hesaplamada kriterdir. Günlük olarak anlaşma sağladığınızda daha uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

2021 fiyatlarımız için tıklayınız

Bulgarca Tercüme Bürosu

Uzman Bulgarca tercüman kadrosuyla Okeanos Tercüme, kaliteli ve uygun çevirileri sayesinde kısa sürede çeviriler sunuyor. Farklı alanlarda talepleriniz için 7/24 başvuruda bulanabilir, uygun fiyatlarda hizmet alabilirsiniz.

Okeanos, 2013 yılından günümüze kadar EN 15038 Tercüme Hizmetleri Kalite Belgesi‘ne sahip olup, bütün çeviri projelerinde bu standartların gereği olan prosesleri uygulamaktadır. Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme kalite standartı olan EN 15038, tercümenin doğruluğu, kalitesi ve müşteri memnuniyeti odaklıdır.

Bulgarca çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için info@okeanostercume.com.tr adreslerinden ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir