Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
bulgarca tercüme, bulgarca çeviri, bulgarca yeminli tercüme

Bulgarca Türkçe çeviri ve Tercüme

Bulgarca çeviri, tarih boyunca yakın coğrafyalarda yer alan ülkelerin dilleri hem birbirini etkilemiştir hem de sık sık karşılıklı olarak çevrilmiştir. Türkiye coğrafyası da Doğusu ve Batısı ile sürekli etkileşimde kalarak kültür zenginliğini artırmıştır. Türkçe ile en fazla temasta bulunan dillerden biri olan Bulgarca, özellikle yakın dönem tarihinde çeşitli siyasal ve ekonomik olaylar nedeniyle çeviri alanında kullanılmıştır. Çoğunlukla, komşuluk, sınır kapısı ticareti ve yerleşik olarak yaşananlardan dolayı Türkiye’nin kuzeybatısı olarak adlandırılan Trakya bölgesinde görülen Bulgarca Türkçe çeviri talepleri, ülkelerin ortak paylaşımları sayesinde her bölgede yaygınlık kazanmıştır. Yeni girişimlerin güçlendirdiği Bulgarca çeviri sektörü, gelecek vaat eden çeviri dilleri arasında yerini alır. Bulgarca çeviri hakkındaki diğer bilgiler…

Yaklaşık 12 milyon konuşanı ile Güney Slav dillerine bağlı olan Bulgarca, özellikle Balkanlarda olmak üzere Bulgaristan dışında Karadağ, Sırbistan, Macaristan gibi farklı ülkelerde konuşulmaktadır. Yazıya dökülen ilk Slav dili olan Bulgarca, diğer dillerde de olduğu gibi farklı aşamalardan geçmiş ve Eski, Orta ve Modern Bulgarca olarak gruplandırılmıştır. Bu dil, geçmişten günümüze hem siyasal hem ekonomik olarak belli bir coğrafi bölgede yaygın olarak kullanılmıştır. Özellikle mübadele yıllarında Türkiye ile Bulgaristan kültürleri kaynaşmış ve Bulgarca Türkiye’de de sık kullanılan dillerden birisi olmuştur. Bulgarca dilinin Türkiye’de yaygın olarak kullanılması Bulgarca Türkçe dil çiftindeki çeviri hacminin artmasını sağlamıştır. Okeanos Tercüme Bürosu uzun yıllardır Bulgarca dilinde çeviri hizmeti vererek birçok alandaki tercüme görevini profesyonel olarak tamamlamaktadır.

Bulgarca Alfabe

Bulgar alfabesi, diğer Slav dillerine benzer şekilde Kiril ve Yunan alfabesinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Ancak 16. yüzyılda Modern Bulgar alfabesi olarak güncellenmiştir. Sadece Bulgarcaya ait olması nedeniyle eşsiz diyebileceğimiz bu alfabe 30 harften oluşur. Alfabedeki harflerin kendine has bir okunuşu vardır ve alfabede C harfi bulunmamaktadır.

Bulgar harfleri sırasıyla şu şekildedir:

А, Б, B, Г, Д, E , Ж, З, И, Й, К, Л, M, H, O, П, P, C,T, Y, ф, X, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ь, Ю, Я

Bulgarca Türkçe çeviri ve Tercüme

Bulgarca Klavye

Bulgarca klavyelerde, alfabedeki bu harfler kullanılmakla birlikte daha global olabilmesi adına bu harflerin yanına Latin alfabesinden harfler de yazılmaktadır. Böylece istenilen zamanda alfabeler arası değişiklik yapılabilir. Ayrıca bilgisayarınızda Bulgarca klavye yoksa online klavyeler yardımıyla bu alfabeyi kullanabilirsiniz. Bulgarca Türkçe çevirilerde ise genellikle Latin harfleri muadili çevirinin pratikleşmesi için kullanılır. Uzman tercüme büroları her iki alfabede de çeviri hizmeti sağlayan opsiyonlar sunmaktadır. Okeanos Tercüme Bürosu donanımlı Bulgarca çevirmenleri hem Latince hem de Kiril alfabesi kullanarak çeviri hizmeti sağlar.

Bulgarca Türkçe Sözlük Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir dili öğrenirken en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birisi kelime bilgisidir ve bu bilgi açığını sözlükler sayesinde kapatırız. Bugün gelişen teknoloji ve kaynaklar sayesinde birçok sözlük vardır ve bu sözlükler, az konuşana sahip diller için bile her geçen gün güncellenmektedir. Bulgarca kelime aramalarında kullanabilecek çeşitli sözlükler bulunmaktadır ve klavyeleri genellikle Bulgar alfabesi temel alınarak güncellenmiştir. Bu sözlüklerin arasında tercih edebileceğiniz Türkçe Bulgarca ve Bulgarca Türkçe sözlüklerden bazıları: dict, çevirce ve translator.eu. Basılı sözlük kullanma taraftarıysanız Türk Dil Kurumunun Türkçe-Bulgarca sözlüğüne göz atabilirsiniz.

Ancak her ne kadar kelime bazlı aramalar yapsanız da sözlükler sadece birebir anlam vermektedir. Bu nedenle Bulgarca çeviri işlemlerinizde muhakkak kaliteli tercüme bürolarından destek almalısınız. Aksi halde pragmatik olarak yanlış, hedef kültürden uzak, motamot çeviri örnekleri ortaya çıkacaktır. Okeanos Tercüme çevirmenleri, ana dil düzeyinde Bulgarca konuşan, bu alanda deneyime ya da eğitime sahip, dil yeterliliği üst düzey olan kişilerdir.

Bulgarca Nasıl Öğrenilir?

Slav dillerinden biri olan Bulgarca, kendine has alfabesi ile diğer dillerden ayrışmaktadır. Bu nedenle bu dili öğrenmeden önce alfabesini öğrenmek üzere akılda kalıcı çalışmalar yapmalısınız. Sembollerin doğru kullanımı ve harflerin telaffuzunu öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Youtube gibi mecralarda hem yabancı dillerde hem Türkçe olarak Bulgar alfabesi yazılışını ve okunuşunu gösteren videolar mevcuttur. Görsel ve işitsel hafızadan faydalanarak bu gibi videoları takip edebilirsiniz. Sonrasında ise Bulgarca kelimeler üzerine yoğunlaşmalısınız. Çünkü Bulgarca harfler bir araya gelip kelimeleri oluşturduğunda okunuşlar değişebilmektedir. Kelime öğreniminde evde yapılmış kelime kutuları, kelime kartları, Quizlet gibi uygulamalar kullanılabilir. Bulgarca dil bilgisine başladığınızda ise bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Örneğin fiiller çekimlenerek sonlarına ek alırlar ve kelimeleri kullanırken eril, dişil ya da nötr olup olmadığına bakmalısınız. Bu gibi bilgileri çalışma kitapları, öğretmen yardımı ya da videolar ile yapabilirsiniz. Bulgarca çalışma kaynak önerileri:

Bulgarca Türkçe çeviri ve Tercüme

Bulgarca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Bulgaristan, jeopolitik konumu sayesinde birçok ülke ile yakın olması dışında farklı ülkeleri birbirine bağlayan bir işlevdedir. Örneğin bugün Mavi Akım gibi projeler ile Rusya’dan alınan doğalgaz Türkiye’ye ve sonrasında Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya aktarılmaktadır. İpek Demiryolu projesi ile Pekinden yola çıkan tren Bulgaristan üzerinden Londra’ya ulaşacaktır. Bu nedenle Bulgaristan’ın konumu nedeniyle ticari ve siyasi faaliyetleri fazladır. Bu faaliyetlerde Bulgarcadan yapılan çevirileri artırmaktadır. Bu projelerin bir ayağı Türkiye’den geçtiği için Bulgarca Türkçe çeviri ve Türkçe Bulgarca çeviri çok sık kullanılmaktadır. Bulgaristan ve Türkiye son yıllarda giyim üretim, kozmetik, makineler, yağlar ve yakıtlar üzerine ihracat ve ithalat gerçekleştirmektedir. Bu alanlarda yapılan tercümelerde gittikçe artmaktadır.

Bulgarca Tercüme Yapılan Belgeler

Farklı nedenler dolayısıyla Bulgarca çeviriye gereksinim duyabilirsiniz. Peki, bu alanlar nedir? Evlilik işlemlerinde, konsolosluklarda, ticari belge ve evraklarda, teknik veya mali dosyalarda, hukuk içerikli dokümanlarda, tıbbi ve medikal alanlarda, edebi evrak ve metinlerde, makalelerde, makine ve mekanik evraklarda, akademik dosyalarda, sözleşmelerde, pasaport ve vize gibi benzeri belgelerde, resmi evraklarda, kimliklerde, web site içeriklerinde ve diplomalarda Bulgarca tercüme hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bulgarca Türkçe Vize Tercümesi

Son yıllarda Bulgaristan Türkiye arası gerçekleşen yoğun diyaloglar birçok açıdan iki ülkenin ziyaretlerini artırmıştır. Turistik, siyasi ve ekonomik olarak gerçekleştirilen Türkiye Bulgaristan yolculuklarında Türk vatandaşları Bulgaristan vizesi için başvuru yapar. Fakat vize teslimi sırasında yolculuk amacına göre sunulması gereken birtakım belgeler vardır. Örneğin uzun dönemli olarak Bulgaristan ziyareti gerçekleştirecek kişinin oradaki barınma imkanını kanıtlama için belgelerini Bulgarca sunması gerekebilir. Okeanos Tercüme Bürosu, Bulgaristan vize evrakları çevirisinde deneyimli ve güvenilir Bulgarca Türkçe çevirmenlerle çalışarak belgelerinizin titizlikle tercümesini teslim ediyor. Konsolosluk randevunuz temel alınarak hazırlanan çevirilerimiz sayesinde hiçbir aksama yaşanmadan vize başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

bulgarca medikal çeviri

Bulgarca Medikal Çeviri

Okeanos Tercüme Bürosu, Bulgarca Türkçe dil çiftinde tıptan iktisata yazınsaldan hukuk çevirisine değin özel alan çeviri imkanları sunmaktadır. Bulgarca medikal çevirmenler, verilen tıbbi metinlerin yükümlü olunan dil çiftinde çevirisini teslim eder. Ancak medikal çeviri yapılırken dikkat etmek gereken birçok husus vardır. Tıp çevirileri, belli bir terminoloji doğrultusunda, hatasız ve bilgi kaybına yer bırakmayacak şekilde yapılır. Çünkü Bulgarca medikal çevirmen kullandığı her kelimeden sorumludur ve bunun hayati sonuçları vardır. Bulgarca medikal çeviri alanına diş hekimliği belgeleri, eczacılık belgeleri, tıbbi dokümanları, tıbbi makine kullanma kılavuzları, biyokimya ve daha birçok alt alan çevirisi dahil olmaktadır. Bu nedenle sadece hastane belgeleri çevirisi olarak basite indirgenemez, profesyonel bir çeviri bürosu nezninde yapılmalıdır.

Bulgarca Yeminli Tercüme

İster yurt içerisinde isterseniz de yurt dışında olsun, resmi işlemlerde kullanacağınız yere bağlı olarak sizden evrağınızın Bulgarca yeminli tercüme yapılarak getirilmesini isteyebilir. Yeminli tercüme veya noter onaylı belgeler için birlikte çalışacağınız firmanın bu hizmetleri size sağlıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Yeminli tercümanlar, noterler tarafından görevlendirilmiş, uzmanlık alanları olan yabancı dil alanında yeterliliği olan kişilerdir. Sizin talep ettiğiniz evraklarınızı tercümesini tamamladıktan sonra imzalayıp kaşeler öyle teslim ederler. Eğer noter onayına ihtiyaç duyarsanız bu işlem de aracı firma ile halledilebilir. Bu yetki sadece bir dil üzerinde üniversite düzeyinde diploması olan bireylere verilir.

Bulgarca yeminli tercüme hizmetini, firmalar, holdingler, kobiler, hastaneler, üniversiteler, sanayi kuruluşları, şahıslar veya aklınıza gelebilecek birçok kurum ve kuruluşlar da alabilir. Yeminli tercümanlardan talep edebileceğiniz belgeler ise şu şekildedir: Vekâletnameler, nüfus cüzdanı, gayrimenkul sözleşmeleri, şirket kuruluş evrakları, yasal anlaşmalar, mahkeme belgeleri, işçi – işveren ilişkileriyle ilgili belgeler, dava dilekçeleri, bilirkişi raporları, delil teşkil edecek belgeler, tutanaklar, mahkeme kararları gibi pek çok resmi işlemlerde kullanılacak belgeler olabilmektedir.

Bulgarca Tercüman

Bulgarca ve Türkçenin birbirinden farklı diller olduğu göz önüne alındığında, Bulgarca tercümanın sahip olması gereken belli başlı vasıflar bulunmaktadır. Buna göre Bulgarca tercüme işlemini gerçekleştirecek olan tercüman,

  • Hem Bulgarcanın hem de Türkçenin dil bilgisel ve anlamsal özelliklerine iyi düzeyde hakim olmalı,
  • Belirli bir uzmanlık alanına (teknik, hukuki, tıbbi, ticari, akademik, finansal, edebi vb.) sahip olmalı,
  • Sahip olduğu uzmanlık alanında deneyim sahibi olmalı,
  • Terminolojik bilgisi üst düzey olmalı,
  • Okuduğunu ya da dinlediğini iyi bir şekilde algılayıp karşı tarafa düzgün bir biçimde aktarmalıdır.

Söz konusu nitelikleri barındıran bir Bulgarca tercüman tercüme işlemlerinizin kaliteli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi adına büyük pay sahibi olacaktır.

bulgarca çeviri fiyatları

Bulgarca Tercüme Fiyatları

Hangi tür tercümeye ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra bütçenize uygun bir araştırma içine girebilirsiniz. Bulgarca tercümelerde yapılacak çeviri türü, kaynak ve hedef diliniz, metnin konusu, karakter sayısı, teslim zamanı, yeminli ya da noter onaylı olup olmayacağı, apostil istenip istenmediği fiyatların belirlenmesinde önemli etmenleri oluşturur. Tercümanların deneyimli olması, alanında uzmanlaşmış isimlerle çalışıyor olmanız, evraklarınızın istenilen ve söz verilen süreç içerisinde size teslim edilmesi önemli hususlardandır. Dolayısıyla tüm bu noktalar Bulgarca tercüme fiyatlarını etkileyecektir.

Bulgarca tercüme fiyatları her yılın başında güncellenerek ilgili büroların web sitelerinde duyurulmaktadır. Okeanos Tercüme Bürosu, uygun Bulgarca tercüme fiyat avantajları sayesinde müşteri portföyünü genişleterek en köklü tercüme büroları arasında yer alır. Fiyatlarımızda uyguladığımız indirimlerden yararlanmak için web sitemizi gözden geçirebilirsiniz. Yazılı ve sözlü Bulgarca tercüme fiyatları değişiklik göstermektedir. Bulgarca kelime başı tercüme fiyatı hesaplanırken sözlü Bulgarca tercümeler günlük ya da saatlik olarak hesaplanmaktadır. Yeminli Bulgarca tercüme fiyatları da diğer tercüme çeşitlerinden ayrı ücretlendirilir. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu web sitesini ziyaret ederek anında Bulgarca çeviri teklif önerimizi değerlendirebilirsiniz.

Bulgarca çeviri fiyatları için tıklayınız…

Bulgarca Sözlü Çeviri

Bulgaristan ve Türkiye’nin yakın olması nedeniyle iki ülke arasındaki görüşmeler, çoğu zaman yüz yüze yürütülmektedir. Ancak aradaki dil bariyerleri nedeniyle Bulgarca sözlü tercüman ihtiyacı oluşur. Sözlü tercümanlar, toplantılarda Bulgarca ardıl tercüme yaparken konferans ve uluslararası görüşmelerde simultane tercüme yapar. Ayrıca yüz yüze olmasa dahi telefon ya da online Bulgarca sözlü tercüme hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Gelişen teknolojik alt yapı sayesinde artık aynı ortamda bulunmadan daha hızlı ve kaliteli Bulgarca tercüme olanakları oluşmuştur. Okeanos Tercüme bürosu olarak Bulgarca ve diğer dillerde hem yüz yüze hem de internet ortamında nitelikli Bulgarca Türkçe sözlü çeviri imkanı sunmaktayız.

Bulgarca Ticari Tercüme

Bulgaristan Türkiye ilişkilerine kısa bir göz atıldığında küçük büyük ürün demeksizin neredeyse her alanda ticari anlaşmalar yapıldığı görülür. El kremlerinden teknolojik aletlere, giyim ürünlerinden makine ve sanayi malzemelerine değin karşılıklı ticaret hacmi gelişmiş iki ülkedir. Bu gibi ticari ilişkiler ise Bulgarca Türkçe ticari tercüme ihtiyacı doğrurur. Alınan ve satılan her ürünün gümrük kapılarında geçmesi için ise resmi çevirilere ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra karşı ülkede kullanılacak ürünlerin, eşyaların kullanıcı tarafından anlaşılabilmesi için kullanma talimatları olmalıdır. Bu talimatların, broşürlerin çevirileri ticari tercümeye ek olarak farklı alanlardaki Bulgarca tercüme işlemlerine de katkı sunar. Örneğin kozmetik alanında yapılan toplu ihracatlar, medikal tercüme gerektirdiğinden tıp çevirisinde uzmanlık edinmiş tercümanlar tarafından çevrilmelidir.

Bulgarca Tercüme Bürosu

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girişi Türkiye Bulgaristan ilişkilerinde yeni ve güçlü bir kapı aralamıştır. Önce para birimindeki yükselişler, devamında Avrupa ülkeleri içindeki uygun yatırım seçenekleri birçok ülke gibi Türkiye’nin de Bulgaristan ile ticari açıdan yakınlaşmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra ortak gerçekleştirilen birçok deniz ve kara projesi iki ülkenin de diğer ülkeler arasında ortak bir transit ağ olmasına ve uluslararası ekonomide büyük bir pay edinmesine vesile olmuştur. Bu gibi alanları Bulgarca ticari çeviri ihtiyacını artırarak çeviri sektörünün ekonomi alanına güçlü bir dayanak oluşturmuştur. Okeanos Tercüme Bürosu, Bulgarca da dahil olmak üzere birçok Balkan dilinden Türkçeye ve Türkçeden bu dillere kapsamlı çeviri yapmaktadır. Çeviri hizmetlerine ek olarak Bulgarca yerelleştirme, deşifre ve yaratıcı tercüme fırsatları da sunar.

Uzman Bulgarca tercüman kadrosuyla Okeanos Tercüme, kaliteli ve uygun çevirileri sayesinde kısa sürede çeviriler sunuyor. Farklı alanlarda talepleriniz için 7/24 başvuruda bulanabilir, uygun fiyatlarda hizmet alabilirsiniz.

Bulgarca Ceviri Taleplerinizde Kurumsal Çözüm İçin Okeanos…

Okeanos, 2013 yılından günümüze kadar EN 17100 Tercüme Hizmetleri Kalite Belgesi‘ne sahip olup, bütün çeviri projelerinde bu standartların gereği olan prosesleri uygulamaktadır. Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme kalite standartı olan EN 17100, tercümenin doğruluğu, kalitesi ve müşteri memnuniyeti odaklıdır.

Bulgarca Türkçe ve Türkçe Bulgarca çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için, info@okeanostercume.com.tr adreslerinden ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.