Noter Onaylı ve Tasdikli Tercüme

acil noter onaylı tercüme

Gerçekleştireceğiniz resmi işlemleriniz için evraklarınızın yeminli tercümesine ihtiyaç duyulmaktadır. Evraklarınızın yeminli tercümesi kimi kurumlar tarafından evrakın resmiyet kazanması bakımından yeterli iken, bazı kurumlar da noter onaylı tercüme olarak talep edilmektedir.

Noter Onaylı ve Tasdikli Tercüme Nedir?

Noter tasdikli tercüme işlemi üzerinde yeminli tercüman kaşe ve imzasının bulunduğu evrakın noterlikler tarafından onaylanma süreci olarak tanımlanabilmektedir.

Yeminli tercümesi yapılan evrağınız noter onayı ile birlikte resmiyet kazanmaktadır. Bu sayede resmi kurumlarda kullanılabilir hale gelmektedir.

Noter Onaylı Tercüme Hangi Durumlarda Gerekmektedir?

  • Konsolosluklara yapılan vize ve vatandaşlık işlemleri esnasında,
  • Çalışma ve oturma izni çıkarabilmek için,
  • İthalat ve ihracat işlemlerinde,
  • Yurt dışında eğitim sürecine devam etme durumunda,
  • Yurt dışında evlenme ve boşanma gibi süreçlerde,
  • Yabancı ortaklı şirket kuruluş işlemlerinde,
  • Vekalet verme işlemlerinde,
  • Gayrimenkul alım satım işlemlerinde,
  • Yurt içi ve yurt dışında kullanılacak bütün resmi evraklarda,

Genel olarak yukarıda belirtilen ve benzeri işlemlerde bu hizmet talep edilmektedir.

Söz konusu süreçler ve belgeler kişilerin hayatında son derece büyük önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı büyük hassasiyet, özen ve dikkat gerektirmektedir. Profesyonel bir tercüme bürosu ile işbirliği yaptığınız sürece gözünüzde büyüyen tüm bu işlemler kolaylıkla çözüme kavuşmaktadır.

Yeminli Tercümede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Her çeviride olması gerektiği gibi tarihlere rakamlara, isimlere dikkat edilmelidir.

-Resmi bir dil kullanılmalı, ilgili alan terminolojisine hakim olunmalıdır.

Çevirinin kalitesi yüksek olmalı, bunun için gerekli altyapı oluşturulmalıdır.

– Tercüme yapılan evrakta yeminli tercümanın adı, soyadı, imzası, çevirinin kaynak dilden erek dile aslına uygun olarak yapıldığına dair ibare ve yeminli tercüme bürosunun kaşesi yer almalıdır.

Yeminli Tercüme ile Onaylı Tercüme Arasındaki Fark Nedir?

Yeminli tercüme işleminde söz konusu evrak üzerinde yalnızca yeminli tercüman adı soyadı imzası ve kaşesi bulunmaktadır. Bazı resmi kurumlar da ilgili tercüme ile alakalı olarak onayı talep etmesi üzerine yeminli tercüman tarafından çevrilen evrakın aynı zamanda noter tarafından tasdik edilip onaylanması işlemi ise noter onaylı tercüme olarak adlandırılır.

Noter Onaylı Tercüme Nasıl Olur?

Pek çok resmi kurum, belirli işlemler dahilinde vatandaşlara yardımcı olabilmek adına, söz konusu işlemler için ihtiyaç duyulan belgelere noter onayı talep etmektedir. Bu işlem, tercümesi yapılan evrak üzerine yeminli tercüman kaşe ve imzasının yapılmasının ardından ilgili evrakın tasdikine uygun bir şekilde hazırlanması ve tercüme işlemini gerçekleştiren tercümanın bağlı bulunduğu noterlik tarafından onaylanmasıdır.

Noter Onaylı Tercüme Fiyatları 

Tercüme büroları tarafından tercüme tutarı belirlenirken, noterlikler tarafından tasdik fiyatı belirlenmektedir.

Onaylı tercüme fiyatları tercüme bürosu tarafından, tercümesi yapılacak dil, karakter sayısı ve yeminli tercüman kaşe ve imzasının taşıdığı resmiyetten dolayı sayfa sayısı üzerinden hesaplanırken, tasdik fiyatı standart belgeler haricinde noterlikler tarafından belgenin hacmi, tahmini karakter sayısı ve sayfa sayısı üzerinden belirlenmektedir. Noterler birliğinin ve nezninde bulunan ülke genelindeki bütün noterlerin kullandıkları ortak program aracılığıyla belli katsayılar ile çarpılarak tutar elde edilir.

Son Gün, Son Anda veya Son Dakika Talepleriniz…

Bireysel ve kurumsal olarak her zaman acil veya son dakika tamamlanması gereken işlerimiz, evraklarımız veya projelerimiz olmaktadır. Bu durumlarda, tamamlanması gereken işlerimizi en pratik şekilde sonuca gidebileceğimiz ve güvenilir çözüm araştırırız. Bazen de bulduğumuz veya ürettiğimiz çözümlerden sonuç alamaz ve diğer alternatifleri değerlendirerek işlerimizi tamamlayamamanın bizlerde oluşturduğu kaygı ile çözüm aramaya çabalarız. Genellikle karşımıza çıkan ve bize çözüm olarak sunulan her teklifi işi tamamlayabilme arzusuyla kabul ederiz, Bu durumda iki yol vardır artık, işimiz ya zamanında söz verildiği gibi eksiksiz ve düzgün olarak bize teslim edilecektir veya söz verildiği gibi değil, eksik, yanlış veya geç olarak teslim edilecektir.

Sonuç olarak, erteleyerek son güne bırakılan, son dakikada haberimiz olan veya son anda ortaya çıkan işlerimiz veya dosyalarımızda çok büyük stres yaşarız. Bu durumdan dolayı yaşanılan her şey tecrübe olarak bizim ile birlikte kalacaktır. Bütün bu durumlarda, bireysel veya kurumsal olarak 7/24 acil çeviri ve acil tercüme ihtiyaçlarının çözümü noktasında hızlı yanıt verebilen, zamanında teslimatını gerçekleştirebilecek, güvenilir ve çözüm üretebilecek kısacası sizin adınıza krizinizi başarılı bir şekilde yönetebilecek tercüme şirketine ihtiyaç duyarsınız.

Noter yeminli tercümesi istenilen belgeler ile ilgili atılan adımlar genellikle planlanarak yapılmaktadır. Tercümesi yapılacak belge ve evraklar belirlenir, tercüme bürosu araştırılır, fiyat teklifleri istenilir, hatta tasdik maliyetleri öğrenilir. Ancak, bazen planlandığı gibi olmaz. Son anda istenilen evrak, eksik evrak ve talep edilen diğer belgeler için onaylı tercüme talebi doğar. Kişiler planlamadıkları ve ani gelişen bu durumlardan dolayı, zamanı hızlandırmak ve tasarruf edebilmek adına bazı belgelerinin acil olarak onaylı tercümesine ihtiyaç duyarlar.

Güvenilir Tercüme Hizmetinde Okeanos Farkı…

Onaylı tercüme işlemi için tercüme işlemini büyük dikkat, hassasiyet ve titizlikle gerçekleştirecek bir tercüme bürosu ile çalışmanız işlerinizi bir kat daha fazla kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Kurulduğu günden bu yana pek çok dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça, Çince, İspanyolca vb.) noter yeminli tercüme hizmeti veren Okeanos Tercüme şirketi hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesini talep ettiğiniz işlemleriniz için tercüme hizmeti sağlamaktadır.

Müşteri memnuniyetini birinci öncelikleri arasında tutan firmamız onaylı tercümesini talep ettiğiniz belgelerinizi en kısa sürede tamamlamakta akabinde kontrollerini sağlayarak sizlere son haliyle teslimatını yapmaktadır.

Teknik, hukuki, akademik, tıbbi, finansal, ticari, edebi vb. pek çok alanda tercüme hizmeti sağlayan bir  tercüme bürosu olarak EN15038 Hizmet Kalite Standartları doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştirmekte, bu doğrultuda tercüme kontrol işlemlerini sağlamaktayız.

Ülkemizin neresinde olursanız olun, acil olarak talep etmiş olduğunuz belge ve evraklarınızın tercümeleri, mümkün olan kısa sürede tamamlanarak aynı gün içerisinde ÜCRETSİZ KARGO İLE TESLİMAT hizmetimiz olan anlaşmalı kargo şirketine teslim edilerek tarafınıza ulaştırılır…

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir