Japonca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Japonca Türkçe Çeviri

Japonca Türkçe çeviri denilince aklımaza ilk olarak gelen teknoloji ve Japonya’dır. Kozmetik, giyim üretim, teknoloji, mekanik ve aklınıza gelebilecek her alanda dev bir imalat potansiyeline sahip olan ve bu alanlarda küresel marka olan Japonya, bu üretimlerini dış ülkeler ile gerçekleştirdiği ihracatlar sayesinde varlığa çevirmektedir. Bugün yoldan geçen herhangi bir kişinin elindeki telefonu ya da sürmekte olduğu aracı incelerseniz Japon (bilgi için…) üretimi olma ihtimali oldukça yüksektir. Kısacası Japonya’nın hem dış hem de iç pazarlama ve satış alanında devler liginde oynadığını söylemek hatalı olmaz. Bu süregelen alışverişler ise kitlesel bir Japonca çeviri sektörünü de beraberinde getirmektedir. Türkçe dilinden yapılan çevirilerde de ilk sıralarda yer alan Japonca, dış temaslarını artırdıkça Japonca çeviri hizmetinde talep oluşturmaktadır. Japonca çeviri ile ilgili diğer bilgiler…

 

japonca

İdeogram ve Fonogram Yazı Biçimleriyle Eşsiz Bir Dil, Japonca…

Japonca, Japonya’nın resmi dilidir ve burada 124 milyondan fazla kişi tarafından konuşulur. Dünyada en fazla konuşulan 6. dildir. Japonya’nın dışında Palau Cumhuriyeti’nde ve göçmenler nedeniyle Brezilya’nın bazı kesimlerinde de konuşulur. Japonca fonetiğinin kendine özgü bazı özellikleri vardır ve sondan eklemeli bir dildir. Cümle dizimi ise özne – nesne – yüklem şeklindedir. Bu noktada Türkçe sözcük dizilimine benzer. Japoncanın, Çince ile soydan gelen bir ilişkisi bulunmaz. Fakat yazım şekillerinde bazı karakterler benzerdir ve Çinceden alınmış kelimeler vardır. Bu dillerin doğasında olan bir durumdur, her dil yüzyıllar içinde konumları başta gelmek üzere pek çok nedenle etkileşime geçerek birbirini etkiler. Çince yazı sistemi, Japonya’ya ilk olarak 5. yüzyılda tanıtılmıştır ve bu Japon yazınının başlangıcı olarak kabul edilir. Dönemin Japon İmparatorları, ünlü Çinli akademisyenleri yazı sistemini öğretmek üzere Japonya’ya davet etmişlerdir. Çince karakterlerin (kanji) tanıtılmasının ardından Japonlar, kanji kullanmaya başlamıştır; fakat özgün dil seslerini terk etmemişlerdir.

Yaklaşık 2,000 Yıllık Tarihiyle Gelişen ve Değişen Japonca Çeviri

Japoncanın eski tarihi hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da 3. yüzyılda Çin tarih kitaplarında bu dil hakkında birkaç bilgi bulunur. Fakat bulunan bilgiler, dönemin Japoncasını anlamak için yeterli değildir. Çin yazı karakterleri alınmadan önceki Japon yazı sistemine ulaşılmaz. 4. yüzyılda Çin yazı karakterleri Japoncaya girmiştir. Heian Dönemi’nde ise Japonlar, Hiragana ve Katakana denen kendi hece yazınını geliştirmeye başlamışlardır. Samuray Dönemi’nin ortalarında Modern Japoncanın temelleri atılmaya başlayarak Avrupa’dan ilk kelimeler alınmıştır. 17-19. yüzyılda standart lehçe, Kyoto’dan başkent Tokyo’ya kaymıştır. 1853’ün sonlarına doğru Batı dillerinden alınan kelimeler artmış, özellikle İngilizceden Japoncaya çok fazla kelimeler geçmiştir. Batılı ülkelerle artan temaslar sonucunda çeşitli dil çiftlerinde Japonca Tercüme sektörü hareketlenmiştir. Özellikle 21. yüzyılda Japonca teknolojik olanaklar sayesinde en fazla çevrilen diller arasında yer almaktadır.

Japonca Anime ve Oyun Çevirisi 

Bugünlerde anime, yani Japon çizgi filmleri özellikle yetişkinler tarafından yoğun olarak izlenmekte ve bu endüstride geniş bir yer kaplamaktadır. Türkiye’de özelikle gençler arasında yaygınlaşan animeler, yerelleştirme uygulanarak çevrilmeye ve izleyici kitlesine aktarılmaya çalışılır. Son yıllarda yaygınlaşan animeler, çeviri sektöründe yeni ve başlı başına bir alan oluşturdu. Anime çevirisi yaparken izlenen stratejiler arasında öncelikle çizgi filmlerin metin özellikleri analiz edilir, diğer işlerde yapılan çeviriler gözden geçirilir ve anime çevirisine başlanır. Buradaki amaç, dili yapısal özellikleriyle birebir aktarmak değil; Japon kültürü göz önüne alınarak animenin özgünlüğünü taşıyabilmektir.

Oyun ve Uygulama çevirisi sektörüne döndüğümüzde ise Japon video oyunlarının popülerlik kazanması ile karşılaşıyoruz. Japonca Türkçe çeviri, Japon oyun sektörünün gelişimi için önemli bir basamaktır ve küçük büyük bütün oyun tasarımcılarının göz önünde bulundurduğu bir unsurdur. Çevirisi yapılmayan oyunlar kullanıcı kaybeder ve zamanla popülerliğini yitirir. Fakat oyun çevirisi, belli bir bilgi birikimi ve tercüme yeteneği gerektirir. Yıllardır oyun oynadığını söyleyen ve dili az çok bildiğini iddia eden kişilerin çevirileri güvenilir ve kaliteli değildir. Bu noktada profesyonellerden Japonca Türkçe yerelleştirme hizmeti almak daha doğru olacaktır.

japonca türkçe çeviri

Türkçe Japonca ve Japonca Türkçe Çeviri 

Türkiye’nin Japonya ile çeşitli alanlardaki ilişkileri doğrultusunda Japonca çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzları, kataloglar, ürün etiketleri, ürün içerikleri vb. teknik doküman ve metinlerin çeviri işlemi sağlanmaktadır.

Sözleşmeler, dava dosyaları, toplantı tutanakları, resmi yazışmalar, dilekçeler, şirket evrakları ve dokümanları, bilanço, mali tablolar diğer evraklardır.

Türkçe Japonca Çeviri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmektedir?

Teknik terminolojiye hakimiyet ve teknik alanlardan birinde bir uzmanlık alanına sahip olmak teknik metinlerin çevirisinde önem taşımaktadır. Hem Japon hukuku hem de Türk hukukuna hakim olunduğu sürece başarılı çeviri sonuçları elde edilebilmektedir. Aynı zamanda ilgili alanlarda terminolojik bilgiye ve alanın jargonuna hakimiyet Japonca çeviri sürecinde başarı getirmektedir. Türk ve Japon kültürü hakkında eşit derecede bilgi sahibi olunması, her iki dilin yazım, imla kurallarını ve dilbilgisini çok iyi bilmek ayrıca önemlidir.

Japonca Çeviri ve Tercüme

Japonya denilince ilk akla gelen teknolojidir. Özellikle son 20 senedir dünya üzerindeki pek çok teknolojik üründe uygulamaları bulunmaktadır. Dolayısı ile Japonca menşeli  teknolojik ürünlerin,  patent, kullanım kılavuzu ve sertifikalar gibi pek çok teknik belge ve metin Japonca dilinde düzenlenmektedir. Ülkemize ithalatları veya kullanımları söz konusu olduğunda Japonca Türkçe çeviri talep edilmektedir.

Japonca çeviri fiyatları için tıklayınız…

 

japonca çeviri

Japonca Çevirmen

En fazla konuşulan dillerden biri olan Japonca; gelişmiş ekonomisi, dış ilişkileri, esrarengiz güzellikleri ve ilgi çeken tarihi ile birçok çevirinin kaynağını oluşturmaktadır. Son yıllarda güzellik sektöründe ön plana çıkan Japon ürünleri, Japonca kozmetik çevirisi oranlarını artırırken her yıl yapılan binlerce anlaşma ise Japonca ticari çeviri sektörünü etkilemektedir. Çeşitli alanlarda öne çıkan bir ülke olarak ise farklı sektörlerdeki çeviri ihtiyaçlarını karşılamak adına geniş bir Japonca çevirmen ağına sahip olmanız gerekir. Okeanos Tercüme Bürosu, bünyesinde çalışan nitelikli Japonca tercüman ekibi ve redaktörler ile hem özel alan çevirileri hem de vize, blog, broşür gibi farklı alanlardaki çevirileri yönetmektedir. Uzman Japonca tercüme ekibimiz ile tanışmak için Okeanos iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Japonca Türkçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos Farkı…

Japonca, ülkemizdeki yüksek çeviri hacminin dışında dünyanın her noktasında rağbet gören bir dildir. Teknolojik devlerden biri olan Japonya ve Türkiye arasında özellikle yeni ve hizmet sektöründe pratik çözümler sunan ürünler aracılığıyla canlı bir ticaret vardır. Turizm ise Türkiye Japonya arası çeviri hizmetlerini hareketlendiren bir diğer alandır. Japonya’nın eşsiz güzellikleri, muhakkak aklınıza bahar dallarını ya da Sakura çiçeklerini getirecektir… Öyle ki her yıl binlerce kişi Türkiye’den Japonya’ya seyahat seçeneklerini araştırarak yer ayırtmaktadır. Japonca vize tercümesi ise bu seyahatlerde gerekli olan belgelerin başında gelmektedir. Vize çevirisi yaptırmak için Okeanos Japonca Yeminli Tercüme hizmetlerinden faydalanarak hızlı çeviri seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz.

Okeanos, uzun yıllardır birçok dilde tercüme ve yerelleştirme hizmeti sunarak farklı sektörlerin  projelerinde destek olmaktadır. Nitelikli Japonca (bilgi için…)çevirmenleri sayesinde tercümeleri uygun fiyat seçenekleri ve yenilikçi bir bakış açısı ile tamamlarlar.

Japonca Türkçe çeviri ve tercüme hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için info@okeanostercume.com.tr mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 02122214521 veya 05539103132 numaralı MOBİL / WAHSTAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla da bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.