Türkçe Hollandaca Çeviri

hollandaca türkçe çeviri

Bazı diller, bir başka dilin lehçesi olarak var olduktan sonra zamanla kendi kimliklerine bürünür ve başlı başına bir dil olarak geçerlilik kazanır. Hollandaca da bu dillerden biridir. Aslında kaynağını Felemenkçeden alan bu lehçe, Hollanda’nın güneyinde konuşulur ve Belçika’nın Flaman lehçesine çok benzerdir. Profesör Doktor İlber Ortaylı, Hollandaca diye bir dilin olmadığını ve Hollandacanın bir Kuzey Almanca lehçesi olduğunu söyler. Bunun politik olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Fakat çeviri sektöründe dillerdeki farklılıklar ve kültürel yaklaşımlar bütün algıyı değiştirebileceğinden Hollandaca ayrı bir çeviri dili olarak ele alınır. Bu noktada, Türkçe Hollandaca dil çiftlerinde çeviri imkanları sunularak diller arasındaki küçük nüanslara dikkat edilir. Yaklaşık 24 milyon kişi tarafından Belçika ve Hollanda’da konuşulan Hollandaca ve Türkçe Hollandaca çeviri hakkındaki diğer detaylar yazımızda…

hollanda, hollandaca

Hollandacanın Kısa Bir Tarihçesi

Hollandaca, Felemenk dili lehçeleri arasında en fazla konuşulandır. Tarihte ilk zamanlarda eski Frizler tarafından konuşulmuştur. Frankoniyen yerlileri, 12-13. yüzyıla kadar Hollanda kıyılarına daha gelmemiştir ve o dönemde Flamanlar bölgenin gelişiminde büyük rol oynamıştır. Yerel dilleri karıştırarak kısmi Frankoniyen kısmi olarak Frizlerin dili ile ortaya bir Hollandaca lehçesi çıkarmışlardır. 16. yüzyılda Felemenkçe dili, Antwerp’te konuşulan ve etkisi yüksek olan Brabant lehçesi ile standart dil haline gelmiştir. Hollanda bölgesi de yazılı dilde Brabant lehçesini taklit etmeye başlamıştır. 80 Yıl Savaşları’nda birçok Brabant, Hollanda bölgesine kalıcı olarak yerleşmiştir. Böylece göçmenlerin lehçesi ile yerel halkın lehçesi yavaş yavaş iç içe geçmeye başlamıştır. Bu yeni dil, diğer Felemenk lehçelerini geride bırakarak Felemenk diline Friz dilini kaynaştırmıştır. Bunun sonucu olarak ise günümüz modern Felemenkçesi, hala 16. yüzyıl Brabant lehçesinin getirdiği özellikleri taşımaktadır.

Hollandaca Öğrenirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Avrupa’da seyahat ederken kusursuz doğa güzellikleri, bisiklet yolculuğunun verdiği refah ve lalelerin binbir çeşidini sunan Hollanda, farklı ülkelerden çok fazla turist ve öğrenci kabul eden bir ülkedir. Hollanda, coğrafi olarak küçük olsa da her yanındaki eşsiz manzaralar ve etnik köyleri, turistik bir gezi için harika bir seçenek sunmaktadır. Fakat Hollanda’ya gittiğinizde bu ülkede Felemenkçe konuşulduğunu göreceksiniz. Hatta daha detaylara inersek Felemenkçenin Hollandaca lehçesi…

Hollandaca ve Pratik Bilgiler

Bu dil, öğrenmesi oldukça keyifli bir dildir. Özellikle Almanca ile ilgili temel eğitiminiz varsa yapısal düzeyde dili öğrenirken birçok benzerlik keşfedersiniz. Fonetik olarak ise Hollandaca daha sert bir lehçedir. Almancada “ich” diyerek “h” seslendirmesi yapılan kelimenin Hollandacada “k” olmasından bu bariz olarak görülür. Bu nedenle telaffuz açısından sesli sözlüklerden yararlanmak şarttır. Ayrıca Hollandalılar, dil yanlışlarına karşı son derece tolerans gösteren bir millettir. Bu nedenle oraya gittiğinizde de özgürce Hollanda kültürünü tatmayı ve dili konuşmayı unutmayın. Dünya etrafında yaklaşık 5 milyon kişi Hollandacayı ikinci ya da yabancı dil olarak öğrenmektedir. Böylece Felemenkçenin İngilizce ve Almancadan sonra en fazla konuşulan Cermen dili olduğunu söyleyebiliriz. Kelime çalışması yaparken yararlanabileceğiniz Türkçe Hollandaca sözlükler:

Türkçe Hollandaca – Hollandaca Türkçe sözlükler için tıklayınız…

türkçe hollandaca çeviri tercüme

Türkçe Hollandaca  Çeviri

Hollanda’nın ticari açıdan Türkiye ile ortaklık ve işbirliği içerisinde Türkçe Hollandaca çeviri talebine zemin hazırlayan etmenlerden birisidir. Ayrıca Hollanda’da birçok Türk vatandaşının yaşaması, Türkiye’deki tüm işlemlerinde çeviri taleplerini doğurmaktadır.  Bunun yanı sıra Türkiye’nin Hollanda ile olan tüm ikili ilişkilerinde çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Okeanos olarak tüm Hollandaca çeviri taleplerine uygun fiyat, kaliteli, güvenilir ve hızlı tercüme hizmetimizle karşılık veriyoruz.  Tüm tercüme süreçlerini alanında uzman ve deneyim sahibi Hollandaca tercümanlarımızla büyük hassasiyet ve titizlikle yürüyoruz.

Çeviri ve tercüme fiyat listemiz için tıklayınız…

Hollandaca Çeviri ve Tercüme Hizmeti Verdiğimiz Alanlar

Ticaret, eğitim, sağlık, hukuk, sosyal bilimler ve teknik alanlarda belirli uzmanlık alanlarında bilgi ve deneyim sahibi tercümanlarımızla hizmet veriyoruz.

Gümrük belgeleri, taşımacılık evrakları, sigortacılık belgeleri, ticari faturalar vb. ticari belgelerin Hollandaca ticari tercümesini gerçekleştiriyoruz.

Hukuk alanında sözleşme metinleri, toplantı tutanakları, mahkeme evrakları, genelgeler gibi belgelerin Hollandaca hukuki tercümesini sağlıyoruz.

Akademik kariyer yolunda emin adımlarla ilerlemek isteyen öğrenciler ve akademisyenler için tez, abstract, makale, araştırma ve rapor gibi içerikleri tercüme ediyoruz.

Teknik alanlarda kullanım kılavuzu, katalog, teknik şartname, MSDS formu, AT uygunluk beyanı gibi teknik içeriklerin Hollandaca teknik tercümesini gerçekleştiriyoruz.

Tüm bu alanların dışında, Hollandaca web site, yazılım tercümesi, yerelleştirme ve proofreading gibi hizmetler sağlıyoruz. Tüm alanlardaki tercüman kadromuzu alanında uzman ve tecrübe sahibi kişilerden seçiyoruz.

Tüm tercüme süreçleri için ön hazırlık ve belirli bir plan-program gerçekleştiriyoruz. Böylelikle tüm Hollandaca çeviri işlerinizde kalite ve güvenilirliğin teminatını sağlıyoruz.

Hollandaca Yeminli Tercüme

Yeminli tercüme, her dilde belgelerin resmiyete kavuşması ve doğruluklarının taahhüt edilmesi için gerekli bir işlemdir. Hollandaca Yeminli Tercümeye, özellikle devlet kurumlarına teslim edilecek çevirilerde ihtiyaç duyulur. Hollandaca ehliyet belgesi çevirisi ya da Hollandaca vize belge çevirisi gibi türlerde muhakkak yeminli tercüme hizmetinden faydalanılmalıdır. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme ofisi, Hollandaca Yeminli tercümanları tarafından tamamlanan çeviriler, noter onaylı kaşelenerek kısa sürede müşterilere teslim edilir. Hollandaca yeminli tercüme fiyatları; belgenin türüne, uzunluğuna ve yazılı / sözlü olmasına göre değişiklik göstermektedir.

hollandaca çeviri

Kaliteli ve Güvenilir Hollandaca Çeviri Hizmeti İçin Okeanos…

Okeanos Tercüme olarak tüm tercüme hizmetlerimiz de olduğu gibi Hollandaca tercüme hizmetimizde de kaliteli hizmet sağlamak adına büyük özveri gösteriyoruz.

Uygun fiyat politikası ile Okeanos, indirim seçenekleri sunarak kaliteli ve güvenilir bir hizmet vaat eder. Hollandaca tercümanlarımızı ve editörlerimizi seçerken titizlikle davranmakta ve deneyimli kadromuzla yıllardır A sınıf bir tercüme bürosu olarak hizmet vermekteyiz.

Müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışını her daim ön planda tutuyoruz. Bu kapsamda EN15038 Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde hizmet veriyoruz.

EN15038 Hizmet Kalite Standartları ile tüm Hollanda tercüme işlemlerinizi belirli bir planlama ve organizasyon içerisinde yürütüyoruz.  Böylelikle tercüme süreçlerinizde sıkıntı veya problem yaşamanızın önüne geçiyoruz.

Etik ilkeler bağlamında çalışmalarımızı sürdürüyor ve uygun fiyat zamanında teslimat mottosuyla da farkımızı ortaya koyuyoruz.

Hollandaca çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için info@okeanostercume.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı mobil & whatsapp & telegram hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.