Yerelleştirme (Lokalizasyon)

 

Yerelleştirme (lokalizasyon), yazılı tercümesi yapılmış bir dosyanın hedef dildeki ülkenin, kültür yapısı, gelenekleri, inançları, yerel kullanımlarına uyarlama işlemine Yerelleştirme ya da lokalizasyon denir. Yerelleştirme işlemi daha çok belirli bir hedef kitleye hitap eden ya da reklam, tanıtım, pazarlama, web sitesi, teknik dosyalarda yapılmaktadır. Yerelleştirme işlemi bölgeye ya da bölgede yaşayan kitleye, yerel dil kullanımlarına göre değişiklik göstermektedir.

Yerelleştirme yapan tercüman ya da editörün dili bilmesi yeterli olmayıp dilin kültürüne de hakim olmalı. Buna bağlı olarak yerelleştirme genellikle hedef dilin kullanıldığı ülkede yaşamış ya da yaşamakta olan kişiler tarafından yapılmaktadır.

Yerelleştirme işlemi yabancı bir pazarda faaliyet göstermek isteyen firmanın reklam, tanıtım, web sitesi gibi içeriklerinin anadil düzeyinde anlaşılmasını bu sayede dil rekabetinin ortadan kalkmasını sağlar.

Yerelleştirme (Lokalizasyon) hizmeti ile ilgili daha detaylı bilgi almak için info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş