Sözlü Tercüme, Sözlü Çeviri ve Sözlü Yeminli Tercüme

Bir dilde söylenilmiş olan bir ifadenin, ya da yazılmış olan bir metnin anlaşılarak bir başka dilde karşı tarafın anlayacağı şekilde sözlü olarak aktarılması işlemine sözlü tercüme denilmektedir.  
Sözlü tercüme dil yeteneğinden çok daha fazlasını gerektiren bir disiplindir. Yalnızca iyi bir dilbilgisi düzeyine sahip olmak sözlü tercüme için yeterli bir koşul değildir. Dolayısıyla yabancı bir dili bilen herkesin sözlü tercüme yapabileceği yaklaşımı da doğru bir yaklaşım değildir. 
Sözlü tercümenin düzgün bir biçimde gerçekleşmesi için belli başlı koşullar söz konusudur. Bunlar şunlardır:
1.İlgili dile ve kültüre hakimiyet
2.Konuya ilişkin bilgi
3.Konsantrasyon
4.İyi bir hafızaya sahip olmak
5.Diksiyon
Tüm bu koşulların sağlanmasının yanı sıra kaynak dilde verilmek istenen mesajı hızlı bir biçimde anlaşılıp erek dilde tekrar aktarılması da sözlü tercüme adına büyük önem teşkil etmektedir. 
Tercümanın kaynak dilde duyduğu ifadeyi çok dikkatli bir biçimde dinlemesi, ifadenin uzun olması halinde bunu uygun biçimde özetleyerek erek dile çevirmesi gerekmektedir. 
Aynı zamanda tercüman hedef dilde ifade edilen sözcük ve terimleri erek dilde uygun olan sözcük ifadeler kullanarak aktarmalı terminolojiye dikkat etmelidir.
Sözlü Tercümenin Türleri
Eşzamanlı (Simültane) Tercüme
Ardıl Tercüme
Karşılıklı Tercüme
Eşzamanlı tercüme son birkaç on yıl içerisinde akademik bir disiplin olarak ortaya çıkmıştır. Eşzamanlı (simültane) tercüme aslında adının aksine eşzamanlı olarak gerçekleştirilen bir çeviri değildir. Belirli aşamalar halinde gerçekleşir. İlk başta kaynak dilde verilmek istenen mesaj alınır, ne demek istenildiği kavranılır ve başka bir dilde karşı tarafın net anlayacağı şekilde erek dile çevrilir. Diğer tercüme türlerine ek olarak bu tercüme türünde tercümanın çok daha hızlı bir şekilde dinleme, bilgiyi kavrama ve anında hedef dile aktarma zorunluluğu bulunmaktadır. 
Tercüman zaman faktörü nedeniyle her zaman bütün söylenenlere eş kelimeyi ya da ifadeyi bulamayabilir bundan dolayı söylenen ifadeye ya da kelimeye uygun sözcük ya da ifade kullanması doğru olduğu takdirde herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır. 
Ardıl Çeviri ise kaynak dildeki konuşmacının konuşmasını bitirdikten sonra tercümanın aldığı notlar çerçevesinde söylenen ifadeyi erek dile çevirmesi işlemidir.  Bu çeviri türü konferansların, toplantıların yanı sıra resmi olmayan ortamlarda da kullanılabilir niteliktedir. Ardıl çevirinin, eşzamanlı çeviriye göre çevirinin konuşmacının konuşmasını bitirdikten sonra yapıldığından dolayı avantajı bulunmaktadır.
İş toplantıları, iş ziyaretleri, gayri resmi görüşmeler ve devlet adamlarının kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde de karşılıklı tercüme, karşılıklı çeviri yönetimine başvurulur. Bu çeviri türünde tercüman birbirlerinin dilini bilmeyen iki kişi ya da kişiler arasındaki konuşmayı karşılıklı olarak taraflara aktarmaktadır. Bu yönüyle en çok tercih edilen sözlü tercüme türlerinden birisidir.
Bu tercüme türlerinin yanı sıra,
Fısıltı Tercüme
Stenografi
Telekonferans  Tercüme
Fuar Tercüme 

Gibi türlerde bulunmaktadır. 
Aynı zamanda yabancı ortaklı şirket kuruluşlarında ticaret odalarında ya da yabancı bir vatandaşa vekalet verme, araç satma vb. durumlarda noterlerde sözlü yeminli tercüme işlemi için yeminli tercüman lara ihtiyaç duyulmaktadır.
Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme bünyesinde barındırdığı alanında uzman tercüman kadrosuyla Sözlü Tercüme ve Sözlü Çeviri alanlarında kaliteden ödün vermeden, etik ilkelere bağlı olarak çeviri faaliyetlerini sürdürmektedir. 

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir