Finansal Tercüme ve Finansal Çeviri

Finansal tercüme ve finansal çeviri hizmetleri Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tarafından uzman ekibi ile birlikte sunulmaktadır.

Globalleşen dünyada teknoloji, iletişim ve ulaşımın üst düzeye ulaşması ticari faaliyetlerin çok daha rahat global pazarda gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ticari faaliyetlerde sektöre ya da faaliyet alanı ne olursa olsun her firmanın finansal kayıtları, muhasebe kayıtları mevcut olup global pazarda faaliyet gösteren firmaların çeşitli nedenlerle bu kayıtların finansal tercüme ve finansal çeviri işlemlerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Şirket kuruluşu, ortaklık, franchising, ithalat, ihracat gibi konularda finansal evrakların finansal tercüme ve finansal çeviri işlemleri yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Finansal tercüme ve finansal çeviri dökümanlarında rakamların ve birimlerin ve terimlerin çok önemi vardır. Grafikler tablolar, rakamlar bir dilden bir dile aktarılması sırasında çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Mali tablo analizleri.
 • Sigorta belgeleri.
 • Yıllık raporlar.
 • Bilançolar.
 • Hesap planları.
 • Borç tabloları.
 • Banka raporları.
 • Makbuzlar.
 • Faaliyet raporları.
 • Ticari sözleşmeler.
 • Finansal analiz
 • Ekonmi bültenleri
 • Banka yazışmaları ve bankacılık evrakları
 • Ekonomi makaleleri
 • Yatırım analizleri

Finansal tercüme ve finansal çeviri yapılırken bazı durumlarda resmi kurumlar ve kamu kurumlarında işlem yapılması sırasında finansal yeminli tercüme ve finansal yeminli çeviri işlemleri gerekmektedir.

Yeminli Finansal Tercüme ve Yeminli Finansal Çeviri Hizmetleri

Yeminli finansal tercüme ve yeminli finansal çeviri işlemleri müşteri talebi doğrultusunda hazırlanmaktadır. Resmi kurum ve kamu kurumlarında yapılan işlemlerde bazı banka evrakları ya da finansal kayıtların resmi olarak hazırlanması için yeminli finansal tercüme ve yeminli finansal çeviri şeklinde hazırlanması gerekmektedir. Yeminli finansal tercüme ve yeminli finansal çeviri; finans alanında uzman yeminli tercümanın tercüme yaptığı evrakın çıktısını alarak ıslak imzalı ve kaşeli olarak hazırlamasıdır. Yeminli tercüman; Finansal tercüme ve finansal çeviri konusunda uzman ve deneyimli tercümanın en az iki dilde yazılı ve sözlü tercüme yapabildiğini lisans diploması veya dengi bir belge ile ispat ederek noterlik makamında noter huzurunda yemin ederek bu unvanı almasıdır.

Bazı resmi işlemler sırasında finansal evrakların yeminli finansal tercüme olarak hazırlanmasının ardından noter tarafından tasdiki talep edilir. Bu durumda noter onaylı finansal tercüme ve noter onaylı finansal çeviri işlemi gerçekleştirilir. Noter onaylı finansal tercüme ve noter onaylı finansal çeviri işlemi yeminli tercüman tarafından tercüme edilen ve onaylanan evrakın noterlik makamında noter tarafından tasdik edilmesidir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme, tüm tercüme türlerinde ve tüm dillerde olfuğu gibi finansal tercüme ve finansal çeviri hizmetleri konusunda da üyesi olduğu EN 15038 kalite standartlarını yerine getirmektedir.

Okeanos Uluslararsı Çeviri ve Yeminli Tercüme finansal kayıtların ve şirket gizliliğinin öneminin farkında olup tüm finansal tercüme ve finansal çeviri projelerinde “Gizlilik İlkeleri” koşullarını yerine getirmektedir. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi bünyesinde çalışılan tüm finansal tercüme ve finansal çeviri projeleri üçüncü kişilerle paylaşılmaz ve bilgi ve müşteri gizliliği önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurumsal müşterilerinin talepleri doğrultusunda karşılıklı Gizlilik Sözleşmesi imzalamaktadır.

Küreselleşme olgusu kapsamında birçok banka ve finansal kuruluş yurtdışında şubeye sahiptir. Bu durumda bürokrasi ile karakterize olmuş kurumların evraklarını birçok dilde finansal tercüme ve finansal çeviri işlemi yaptırmaları gerekmektedir. Bu bağlamda Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme bankalar gibi büyük finans kuruluşlarına kuruma özel hizmetler sağlamaktadır. Kurumun datası ve terminolojisi genel finansal terminolojide ele alınmayıp müşteri odaklı yaklaşımı ile firma talepleri, ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmektedir.

Sigortacılık Sektöründe Finansal Tercüme ve Finansal Çeviri Hizmeti

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme, sigorta acentelerinin sağlık, hayat, risk, oto, seyahat, dental politika çeviri projeleriyle desteklenen birçok projeyi ele almıştır.

Dünya genelindeki pazara erişiminizi artırmak ve işinizi kolaylaştırmak adına Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme tarafından yürütülen sigorta evraklarının finansal tercüme ve finansal çeviri işlemlerinde hedeflediğiniz kaliteyi sunmaktadır.

Uluslararası şirketler, bankalar, yatırım ve sigorta şirketleri, muhasebe firmaları gibi finansal konuda oldukça fazla işlem yapan kurumların globalleşmenin etkisiyle dünya çapındaki müşterileri ve ortakları ile onların dilinden iletişime geçme ihtiyacı duyulmaktadır.

Arapça, Farsça, İngilizce Gibi Dillerde Finansal Tercüme ve Finansal Çeviri Hizmeti

Türkiye’nin özellikle son yıllarda çok daha kozmopolit bir yapıya ulaşması ve çok sayıda göç alması ile  birlikte Arapça finansal tercüme ve Arapça finansal çeviri talebi en çok talep ertışı gösteren diller arasında yer almaktadır. Arapça finansal tercüme ve Arapça finansal çeviri işlemlerini ayrıcalıklı kılan durumların başında Arapça dilinin sağdan sola yazılması ve buna bağlı olarak rakamlar, tablolar, grafikler ayna yansıması gibi yer ve düzen değiştirmektedir. Bu çerçevede Arapça finansal tercüme ve Arapça finansal çeviri yapılması sırasında büyük bir hassasiyet gösterilmesi ve azami dikkat sağlanması ve finans alanında profesyonel tercüman ve editör kadrosu ile projeler gerçekleştirilmelidir.

Farsça finansal tercüme ve Farsça finansal çeviri işlemleri de Arapça dilinde olduğu gibi yazı yönünün değişimi ile eğer profesyonel hizmet sağlanmaması durumunda tüm verilerin ve değerlerin tam tersi ifade edilmesi anlamına gelir.

İngilizce finansal tercüme ve İngilizce finansal çeviri projeleri Arapça ve Farsça dillerinde olduğu gibi aynı dikkati gerektirmekte rakam, tablo, değer, grafiklerin büyük bir titizlikle düzenlenmesi gerekmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme bünyesinde bulunan muhasebeci, finans uzmanı ve ekonomist tercümanlar ile kurumlara müşterilerinin ve ortaklarının dilinden iletişime geçme fırsatı veriyor.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme kurulduğu günden bu yana etik değerlerine ve ilkelerine bağlı yaklaşımını uygun fiyat, kalite ve hızlı tercüme politikası ile birlikte sunmaktadır.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir