Transcreation (Yaratıcı) Tercüme

transcreation.jpg.pagespeed.ce.ab_wrDiBLz

Transcreation tercüme ve yerelleştirmeden farklı olarak bir dilde anlatılmak istenenin başka bir dilde yeniden yazılması işlemidir. Transcreation işleminde kaynak metinden cümle cümle birebir tercüme yapılmasından daha çok anlatılmak isteneni toplumun değerleri doğrultusunda yeniden yazılmasıdır.

Bir ürüne dair hedef kitlenizin yaş grubu bile değiştiğinde ifade şekliniz değişir. Dil ve ülke değiştirdiğinde ortaya birçok kriter çıkar, hukuk sistemi, toplum değer yargıları, inanç gibi hususlara bağlı olarak düzenlenir.

Transcreation (yaratıcı) tercüme yapabilmek için dil bilmekten daha fazlasına ihtiyaç duyulmaktadır. Dilin yaşadığı toplumu iyi bilmeniz ya da bilgi edinilmesi gerekmektedir. Aksi halde tercümede doğru kelimeler kullanılsa da anlatılmak istenen yanlış ifade edilmiş olabilir. Dil ve dilbilgisinin yeterli olmadığı transcreation işleminde dile ait kültüre dair bilgi sahibi olmak mümkünse yaşamış olmak gerekir.

Transcreation işlemi için 0212 221 45 21 numaralı telefon numaramızdan ya da info@okeanostercume.com.tr mail adresimizden ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş