Transcreation (Yaratıcı) Tercüme

"<yoastmark

Transcreation (yaratıcı tercüme), farklı olarak bir dilde anlatılmak istenenin diğer bir dilde yeniden yazılması işlemidir. Tercüme ve yerelleştirmeden farklı olarak transcreation, yalnızca sözcükleri değil, video ve görüntüleri de hedef kitleye uyarlama işlemini içermektedir.

Transcreation, ilk olarak edebi çeviri alanında geliştirilmiştir. 21. yüzyılın başlarında ise küresel pazarlama ve reklamcılık için uyarlanmaya başlanmıştır. Yaratıcı tercüme işlemi, günümüzde özellikle video oyunlarının ve mobil uygulamaların çevirisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda pazarlama ve reklamcılık metinlerinde de transcreation işlemine başvurulmaktadır.

Transcreation (Yaratıcı Tercüme) İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Transcreation işleminde kaynak metinde verilen mesajın hedef dilde aynı duyguları uyandırması en önemli kriterlerden birisidir.  Sonuçta bir ürüne dair hedef kitlenizin yaş gurubu dahi değiştiğinde ifade biçiminizde değişmektedir. Dil ve ülke değiştiğinde ise ortaya birçok kriter çıkmaktadır. Örneğin hukuk sistemi, toplum değer yargıları, inanç, yemek kültürü gibi birçok kriter esas alınarak yaratıcı tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Transcreation işlemi yabancı dil bilmekten fazlasını gerektirmektedir. Yaratıcı tercüme işlemini hakkıyla gerçekleştirebilmeniz için dilin yaşadığı toplumu da çok iyi bilmeniz gerekir. Aksi halde yaptığınız tercümede doğru sözcükleri seçmiş olsanız dahi anlatılmak isteneni yanlış ifade etmeniz olasıdır.

Trancreation (Yaratıcı Tercüme) İşleminin Amacı Nedir?

Pazarlar genişlemeye devam ederken reklamcılar birtakım zorluklarla karşılaşabilmektedir. Reklamın etkili olabilmesi için hem kalbe hem de zihinlere ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle, dilsel ve kültürel sınırları aşabilme yeteneğiyle etkili bir küresel pazarlama stratejisine ulaşılabilmektedir. Küresel pazar stratejileri arasında sadece tercüme yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda tercümenin birazcık süslenmesi ve hedef kitlenin kültür, lehçe, atasözü ve deyimleri, mizahları vb. değerlerinin de hesaba katılması sağlanmalıdır. Bu noktada yaratıcı tercüme işlemine sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Transcreation (Yaratıcı Tercüme) Taleplerinizde Okeanos

Kurulduğu günden bu yana sektörün lider firmalarından birisi olan Okeanos Tercüme’nin sunduğu hizmetler arasında transcreation hizmeti de bulunmaktadır. Yaratıcı tercüme işleminin günümüzde sahip olduğu önemin bilincinde gerekli olması halinde çalışmalarımızda Yaratıcı tercüme işlemi de gerçekleştiriyoruz. Tercümanlarımız, editörlerimiz ve kontrollerimizle sizler için profesyonel hizmet sağlıyoruz.

Okeanos, Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme hizmet standartı olan EN15038 belgesine sahip olarak bütün tercüme ve çeviri işlemlerinde bu standartın gereği olan prosedür ve prosesleri ile hizmet vermektedir.

Transcreation hizmetlerimiz hakkında 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı hatlardan bize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda info@okeanostercume.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş