Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
almanya vize için gerekli evraklar

Almanya Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya, ülkemizden sonra en çok Türk nüfusunun yaşadığı ülke olması ve ülkemizin dış ticarette ihracat ve ithalat yaptığı ülkeler sırasında ilk sırayı alması ve yüksek öğrenim için öğrencilerimiz tarafından tercih et sebebiyle sıklıkla seyehat yapılmaktadır. İster turistik olsun, isterseniz öğrenci olsun, isterseniz de ticari olsun, bütün seyehatlariniz için Almanya için vize almanız gerekmektedir. İşte Almanya vize için gerekli evraklar :

Almanya Vize İçin Gerekli Evraklar

Yurt dışı seyahatlerinde en büyük problem olan vize işlemleri için hangi evrakların gerekli olduğu, nasıl temin edileceği ve ne şekilde hazırlanması gerektiğidir.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki seyahat edilmek istenen ülkenin vize evrakları ve detaylı bilgiler en sağlıklı şekilde ilgili ülkelerin konsolosluklarından veya konsolosluklarının web sitelerinden edinilebilir.

Almanya, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olup Almanya vizesi veya Schengen Vizesi ile giriş yapılmaktadır. Almanya ile Türkiye arasında vizesiz geçiş hakkı sadece resmi pasaport sahipleri için geçerlidir. Bundan dolayı bordo pasaport hamili kişiler Almanya vizesine başvurmalıdır.

Almanya’ya uzun süreli (oturum, aile birleşimi) gibi vize işlemleri için başvuruda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları doğrudan Almanya Başkonsolosluğu ya da Almanya Büyükelçilikleri ne başvuru yapmalıdır.

Almanya’ya kısa dönem giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini Konsolosluklar tarafından görevlendirilmiş vize merkezleri, turizm ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapmalıdır.
Almanya vizesi için vize merkezlerinde yapılan işlemler sonrası parmak izi randevusu da vize merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Vize işlemleri sırasında 2014 yılı Eylül ayı sonrasında yurt dışına herhangi bir çıkış yapmış olan kişiler için parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır. 2014 yılı Eylül ayı öncesinde yurt dışına çıkmış ya da hiç çıkmamış kişiler randevu tarihlerinde evrak teslimi sırasında parmak izi verme zorunlulukları bulunmaktadır. Bu sebeple vize evrak teslimi başkası tarafından gerçekleştirilemez.

Vize başvuru formu büyük dikkatle doldurulmalı, aksi halde en ufak hata sizi yanlış lanse edebilir ve vize talebiniz red cevabı ile karşılık bulabilir. Vize başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Seyahat sağlık sigortasının en önemli iki unsurundan biri sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri diğeri ise seyahat sağlık sigorta tutarının 30.000 Euro olmasıdır.

Tüm evraklarınız tutarlı ve birbirini destekler düzeyde olmalıdır. Uçak ve otel rezervasyonlarınız birbiri ile tutarsız olması durumunda yanlış düşünceler ortaya çıkabilir.

İş ve İşyeri Sahiplerinin Almanya Vize İşlemlerinde Gerekli Evrakları

– Pasaport (10 yıldan eski olmamalıdır)
– İki Adet fotoğraf; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
– Başvuru Formu
– Otel-Uçak Rezervasyonu
– Seyahat Sağlık Sigortası
– Davetiye Mektubunun Aslı
– Aile Nüfus Kayıt Örneği
– SGK- Bağkur Dökümü
– Banka Hesabı
– Oda Sicil Kaydı, İmza Sirküleri, Ticaret Gazetesi

Çalışanların Almanya Vizesi İçin Gerekli Evrakları

– Pasaport (var ise eski pasaportlar)
– 2 adet fotoğraf; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
– Almanya Vize Başvuru Formu
– Uçak Rezervasyonu
– Seyahat Sağlık Sigortası
– Çalıştığı şirkete ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi
– SGK Hizmet Dökümü
– Banka Hesap Ekstresi

Emekliler İçin Almanya Vizesinde Gerekli Evraklar

– Pasaport (Var ise eski pasaportlar)
– İki adet fotoğraf; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
– Almanya Vizesi Başvuru Formu
– Uçak ve Konaklama Rezervasyonu
– Seyahat Sağlık Sigortası
– Aile nüfus kayıt örneği
– Emekli cüzdanı
– Var ise gayrimenkul gelirleri
– Banka Hesap Ekstresi

Almanya vize başvuruları genellikle 7-10 gün arasında sonuçlanmaktadır. Resmi tatillere denk gelen başvurularda bu süre 20 güne kadar çıkmaktadır.

Tüm bu evrak ve işlemlerin yanı sıra bu evrakların Türkçe Almanca Yeminli Tercüme işlemi gerçekleştirilmelidir. Her evrakın orjinali ile Almanca Yeminli Tercüme edilmiş kopyaları da teslim edilmelidir.
Yeminli Tercüme, tercüme şirketlerine bağlı çalışan yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilir. Çeviri işlemi tamamlanan dokümanın yeminli tercüme olarak resmiyet kazanması için Almanca Yeminli Tercüman tarafından ıslak imza ve kaşesi yapılır. Tercüman, evrakı eksiksiz ve doğru çevirdiğini beyan eder ve imza atar.

Yeminli tercüman, tercüme şirketinin bağlı bulunduğu Noterlik Makamına giderek her iki dil arasında yazılı ve sözlü tercüme yapabileceğini üniversite diploması gibi evraklarla ispat eder ve noter huzurunda yeminini ederek yeminli tercüman sıfatını edinir.

Okeanos Tercüme olarak tüm yeminli tercüme ve vize evrakları tercüme işlemlerinde uygun fiyatlı, profesyonel ve kaliteli hizmeti sağlıyoruz.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri