Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
arapça tercüman maaşları

Arapça Tercüman Maaşları

Sami dillerinden biri olan Arapça, İslam dünyası başta gelerek dünya üzerinde en fazla konuşulan dillerden biridir. Arap dünyasında evrensel dil olarak kabul edilen Arapça, birçok ülkenin resmi dili olarak kullanılır. Dilin bu kadar kapsamlı olarak işleyiş göstermesi de hem ticaret hem de uluslararası ilişkiler anlamında önemli bir konuma sahip olmasını sağlar. Türkiye’de diğer İslam ülkeleri ile yakınlığı, turizm, ticaret ve daha birçok alanda Arap ülkeleri ile yakın ilişki içinde olan bir ülkedir. Arapça, özellikle son yıllarda yaşanan dış olayların etkisi ile Türkiye’de daha fazla yer edinmiş ve bu nedenle Arapça tercüman ihtiyacı da artmıştır. Ülkemizde çok sayıda yetkin ve tecrübeli Arapça Türkçe ya da Arapçadan diğer dillere tercümanlar bulunmaktadır. Arapça tercümanlık ise iş hacmi geniş olan ve birçok sektörde yer edinen bir meslektir. İşte Arapça tercüman maaşları hakkında bilgiler…

Arapça Tercüman İş İlanları

Arapça tercüman arayan firmalar, her şehirde ve iş alanında değişiklik gösterir. Arapçanın Türkiye’de kullanıldığı birçok sektör vardır. Bunların başında ise turizm sektörü gelir. Her yıl milyonlarca Arapça konuşan turist başta İstanbul olmak üzere ülkemizi ziyaret eder. Arapça konuşan turistler, ziyaretleri sırasında hem bir yol haritası çizmek hem de dil bariyerinin önüne geçmek için Arapça tercüman ya da rehber yönlendiren firmalar ile anlaşır. Bu sayede Arapça çevirmen, şehrin güzelliklerini anlatırken aynı zamanda da Arapça tanıtım hizmeti verir. Bunun yanı sıra Orta Doğu’nun zenginlikleri nedeniyle Katar, Suudi Arabistan gibi birçok ülke diğer ülkelerle -özellikle de doğal kaynaklar neticesiyle- anlaşma yapar. Bu anlaşmalar sırasında iletişimin kesintisiz sağlanması, evrakların iki dilde de pürüzsüz bir şekilde anlaşılması için Arapça tercüman kullanımı çok önemlidir.

Türkiye’de son yıllarda sağlık ve estetik alanındaki uygun opsiyonlar da Arap ülkelerinin ilgisini görür. Bu nedenle Arapça tercüman arayan hastaneler, sağlık ve güzellik merkezleri ile de karşılaşırsınız. Arapça tercüman arayanlar arasında Suriye meselesi nedeniyle göç ve yardım kuruluşları vardır. İkamet ettiğiniz illerdeki ilanları sınırlamak için “Arapça tercüman iş ilanları İstanbul” gibi ibareler ile arama yapabilirsiniz. Bu sayede daha kesin sonuçlara en kısa sürede ulaşırsınız.

Yeminli Arapça Tercüman Maaşları

Yeminli Arapça tercüman olmak için dil yeterliliğinin yanı sıra taşımanız gereken bazı nitelikler vardır. Bunun nedeni, yeminli tercümanların düz çeviriye ek olarak çevrilen belgeleri onaylama, %100 güvenirlik verme yetkisi vardır. Yeminli tercüman, yaşadığı ikamette bulunan bir notere bağlıdır ve bu notere bağlılık altında çevirilerde mutlak doğruluk olduğunu tasdikler. Daha resmi işlerde görev aldıkları için sorumlulukları artar. Fakat normal tercümanlara göre piyasanın üzerinde kazanırlar. Fakat yeminli tercümanın tam zamanlı çalışma zorunluluğu yoktur. Elindeki yemin zaptı ile serbest olarak çalışabilir. Bu nedenle bir yeminli tercümanın aylık gelirini tahmin etmek doğru değildir.

Bazı bürolar, yeminli tercümanlar ile tam zamanlı anlaşabilir. Bu noktada da büronun ve tercümanın fiyat politikasına göre değişen bir maaş ortaya çıkar. Arapça Yeminli tercüman olmak için de önce yemin zaptınızı almanız sonrasında da serbest ya da bir işyerine bağlı olarak çalışmanız gerekmektedir. Türkiye’de artan Arap, Suriyeli vatandaş sayısı nedeniyle son yıllarda Arapça, Türkiye’de en fazla yeminli tercüman gereksinimi bulunan dillerden biridir.

arapça tercüme maaşları

Arapça Tercüman Maaşları

Ülkemizde Türkçe Arapça tercüman olarak çalışan kişiler, farklı sektörlerde ve konumlarda faaliyet göstermektedir. Çalıştıkları pozisyonlara göre de maaşları değişir. Bir Arapça tercüman, serbest olarak da çalışabilir, bir otelin bünyesinde yarı zamanlı da çalışabilir. Arapça tercümanların çalıştığı iş sahaları arasında; hastaneler, oteller, bankalar, çeviri büroları, medya kuruluşları, esnaflar, devlet binaları, yardım kuruluşları ve serbest çalışma olarak daha birçok seçenek bulunur. Kariyer yolculuğuna herhangi birinde devam eden Arapça tercüman, benimsediği iş kolu doğrultusunda ilerler ve isterse değiştirir.

Serbest çalışan Arapça tercümanlar; yayınevleri, çeviri bürosu, pazarlama şirketleri, içerik yazma ve alt yazı çevirmenliği siteleri gibi uzaktan çalışma imkanı sunan iş yerleri ile çalışma hayatlarını sürdürür. Serbest bir çevirmenin maaşı; çalışma saati, iş yükü, çeviri yaptığı alan ve deneyimine bağlı olarak değişir. Ancak Arapça, İngilizce gibi dillere göre serbest çevirmenlikte daha fazla kazandıran bir dildir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu Arapça çeviri ekibi ile projelerinizi teslim almak için sizleri bekliyor. Yıllardır Perpa’da verdiğimiz ve nitelikli tercümanlarımıza emanet ettiğimiz çeviri hizmeti ile sizin de projelerinize ışık tutmak için buradayız. Arapça Türkçe ya da Türkçe Arapça yazılı ya da sözlü çeviri talepleriniz için www.okeanostercume.com.tr veyainfo@okeanostercume.com.tr adreslerinden ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.