İspanyolca Türkçe Çeviri ve Tercüme Bürosu

ispanyolca çeviri, ispanyolca tercüme

Avrupa başta olmak üzere birçok kıtada konuşulan İspanyolca, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Geçmişten günümüze farklı kültürlerin iç içe yaşadığı ve etnik bir şölen sunan bu ülkenin kendine has özelliklerinden biri, kulağa hoş gelen ve heyecanlandıran dilidir. Endülüs’ün doğu esintileri, kuzeyin Katalan dilinin baskılayan mizacı ile ortaya farklı lehçeler çıkaran İspanyolca’nın kullanımları, bölge bölge ve hatta kıtadan kıtaya bile farklılık göstermektedir. Bu noktada İspanyolca çeviri yapmak için dilin çeşitliliğine uyum sağlamak şarttır.

İspanyolca Dilinin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri

Romen dillerinden biri olan İspanyolca’nın kökeni Kastilya’ya dayanmaktadır. Öyle ki Kastilya; Cervantes’in Don Kişot karakterine can verdiği, etrafı bozkır topraklarla çevrili ve başkent Madrid’e birkaç saat uzaklıktaki bir bölgedir. Dünya dilleri arasındaki sıralamada 4.’dür (ana dil ve ikinci dil bir arada) ve yaklaşık 480 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. İspanya’nın yanı sıra Küba, Arjantin, Bolivya gibi birçok Latin Amerika ülkesinde ana dil olarak konuşulur. Bu nedenle dünyada en çok konuşulan ana diller sıralamasında Çince’den sonra 2. Sırada ve farklı milletlerin ana dil olarak konuştuğu diller içerisinde de 1.sırada yer alır. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi kuruluşların resmi dili olması İspanyolca’nın politik gücünü artırmaktadır.

İspanyolca Sözlük

Bu kadar yaygın kullanılan bir dil, doğallıkla en çok öğrenilen diller arasına girmiştir. Bu dili öğrenme aşamasında olan ya da öğrenen kişiler birden çok sözlükten yararlanmaktadır. Yazılı ve online kaynakların bulunması ise kelime araştırmalarında kolaylık sağlar. İspanyolca kelimelerin anlamlarına bakarken, çeviri ya da araştırma yaparken yararlanabileceğiniz bazı sözlükler:

İspanyolca Kelimeler Nasıl Akılda Tutulur?

İspanyolca, işlevsel ve çok kullanılan bir dil olmaktan ziyade, eğlenceli ve öğrenmesi zevkli bir dil olarak karakterize edilmiştir. Yani bu dili öğrenmeye başladığınızda öyle keyif alırsınız ki İngilizce vb. diller biliyorsanız benzerlikler karşısında şaşırırsınız. Aslında bu benzerlikler, her dilde biraz da olsa vardır. Örneğin, Türkçe’deki “pantolon” İspanyolca’da “los pantolones”tir. Gördüğünüz üzere sadece bir “-es” farklılığı vardır ki bu İspanyolcada çok kullanılır. Ancak, Türkçe ve İngilizce gibi kelimelerin eril/dişil olarak ayrılmadığı dillerde İspanyolca’daki bu yapılar başta kafa karışıklıklarına yol açabilir. Ancak, kelime ezberleri yapmanız için Memrise, Busuu gibi uygulamalar indirebilirsiniz.

Bu uygulamalarda kategori olarak kelimeler ayrılmıştır ve okunuşları ile size sunulur. Her bölüm sonunda test yapılırsınız ve sorun yaşadıklarınızı uygulama tespit ederek size tekrar test yapar. Karşınıza ana dil konuşan kişilerin videolarını çıkar ve hatta onlarla kısa görüşmeler yapmanıza olanak tanır. Bunlara ek olarak kelimeleri günlük hayatla bağdaştırmak çok önemlidir. Örnek olarak, askıda bulunan bir tişörtünüzün üstüne “la camiseta“ yazılı kağıdı iliştirebilirsiniz.

 

ispanyolca nasıl öğrenilir

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca’ya başlarken her ne kadar alfabede çok fazla değişiklik olmasa bile küçük ayrımlar vardır. Bunlara dikkat ederek başlayabilirsiniz. Örneğin İspanyolcada “ll” aslında “y” olarak okunmaktadır. “Calle” (sokak) demek istiyorsanız bunu “kayye” olarak telaffuz etmeniz gerekir. Bunun gibi kısa alfabe kurallarından sonra yukarıda verilen kelime uygulamaları ile çalışmalara başlamalı; ancak aynı zamanda dil bilgisi için yavaş yavaş temel atmalısınız. Çünkü dil bilgisi, bir dildeki bağları oluşturur ve bu bağlar olmadan kelimeler, boş bir topluluktan öteye geçemez. Dil bilgisi öğrenirken video anlatımları tercih edebileceğiniz gibi kurslarda genellikle kullanılan AULA kitabını alabilirsiniz. A1 seviyesinden başlamalısınız. Kitabın dili İspanyolca olsa bile seviye başlangıç olduğu için yalın ve öğretici bir anlatımı vardır. Bunun yanı sıra İspanyolca çizgi filmlerden başlayarak normal dizilere kadar sık sık takip etmelisiniz. Böylece hem günlük konuşma dilini öğrenirsiniz hem kulağınız kelimelere aşina olmaya başlar.

ispanyolca çeviri

İspanyolca Türkçe – Türkçe İspanyolca Çeviri

İki ülkenin NATO ve AB üyeliği aralarındaki ilişkiyi güçlendirmiş, siyasi birliklere ek olarak finans ve çeviri sektörlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bugün İspanya’nın Türkiye’deki yatırımları 10 milyar dolar civarındadır ve 610’dan fazla İspanyol firması bulunmaktadır. Ayrıca Cervantes, Jose Saramago, Federico Garcia Lorca gibi geçmiş ve günümüz yazarları sayesinde İspanyol edebiyatından dünyanın her yerinden okur severlerine çeviriler yapılmaktadır. Yani İspanyolca ekonomik, politik ve sosyokültürel olarak baskın bir dildir ve Türkçe dahil olmak üzere birçok dile çevirisi yapılır.

İspanyolca Tercüme Fiyatları

Diğer dillerde olduğu gibi İspanyolca da 1000 karakter üzerinden hesaplanmaktadır. 2021 yılı için İspanyolca-Türkçe çeviri fiyatları, 1000 karakteri 36 TL+KDV olarak hesaplanır. Ancak tercüme büroları genellikle belirli bir sayfa veya karakter sayısı sınırlaması koymaktadır. Belirtilen karakter sayısı üzerinde olan işlemleriniz için indirim uygulanmaktadır. Çevirilerinizde yeminli tercüman tercih ederseniz fiyatlar farklı olarak hesaplanmakta ve eğer sözlü çeviri talebiniz olması halinde saatlik ya da günlük bir fiyat üzerinden hesaplama yapılır. Okeanos Tercüme farkı ile çevirilerinizde kaliteli ve profesyonel bir yaklaşımla karşılaşırsınız. Metninizin veya belgenizin ücretlendirilmesi talebiniz doğrultusunda çok net ve şeffaf olarak hesaplanarak anlayabileceğiniz şekilde, herhangi bir yuvarlama veya anlam karmaşası yaratmadan size aktarılır. İşinizin hacmine bağlı veya öğrenci olmanız durumunda siz talep etmeden indirim teklifinize yansıtılmaktadır.

Tercüme fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

İspanyolca Yeminli Tercüme

Ülkemizde faaliyette bulunan çok sayıda İspanyol sermayeli şirketler, İspanyol yatırımları ve ticari işbirlikleri bulunmaktadır. Ülkemizden de İspanya’da ticari işbirlikleri, ihracaatı – ithalatı ve yatırımları olan şirketler bulunmaktadır. Aynı zamanda İspanya, ülkemizden öğrencilerin yüksek öğrenim ve Erasmus programlarında tercih edilen öncelikli ülkedir. Şuan pandemi sebebiyle olmazsa da, İspanya aynı zamanda Türklerin tatil için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir.

Belirtmiş olduğumuz bütün bu faaliyet, ticaret, seyahat, öğrenci, ikamet, çalışma izni gibi pek çok resmi işlem için İpanyolca yeminli tercüme işlemi gerekmektedir. İster ülkemizde, isterseniz de İspanya’da, herhangi bir resmi işlemde kullanacak olduğunuz belge veya evraklarınızın kullanılabilmesi için yeminli tercüme gerekmektedir. Belge veya evraklarınızın kullanılacağı kurum veya işleme bağlı olarak, tercümesini takiben, noter tasdik ve apostil onayı, talebe bağlı olarak da gerekirse evraklarınızın konsolosluk onaylarını da yaptırmanız gerekebilir.

Bütün bu aşamalardan sonra, ticaretinizde, öğrenci kayıtlarınızda, seyahatlerinizde ve diğer bütün yapacağınız işlemlerde uluslar arası kullanım kazanmış olan belgenizi dilediğiniz işlemde kullanabilirsiniz…

ispanyolca tercüman

İspanyolca Tercüman

Doğru ve başarılı bir tercüme yapabilmek için her iki dile, yani Türkçe ve İspanyolca diline de hakim olmak gerekmektedir. Tercümenin nasıl yapılması gerektiğinin yanı sıra, dillerin dil bilgisi, yazım ve imla kuralları, özdeyişler, atasözleri gibi konuların çok iyi bilinmesinin yanı sıra dillerin de konuşulduğu ülkelerin kültürlerinin bilinmesi şarttır. Tercümesi yapılacak olan metnin içeriğine bağlı olarak, teknik, hukuki, tıbbi veya edebi içeriğe uygun teknik ile tercümenin yapılması, her iki dilde uygun terminolojinin kullanılması gerekmektedir. Dile ve kültüre hakimiyet, ihtiyaç halinde internet üzerinden araştırma yapabilmeyi, kaynakları kullanabilmeyi ve dolayısı ile başarılı bir tercümenin gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.

İspanyolca dilinde de, tercümanın aynı bütün dillerde olduğu gibi konusuna hakim olması, tercüme tekniklerini bilmesi, kültürleri tanıması halinde istenilen düzeyde tercüme yapması mümkün olacaktır.

Tercümede tercümanın deneyimi aranan en önemli kriterdir.

İspanyolca Tercüme Talepleriniz için Adresiniz Okeanos

Okeanos Tercüme, İspanyolca tercümeleriniz için hızlı ve güvenilir çeviri imkanlarını sizlere sunmanın yanı sıra acil talepleriniz ve ihtiyaçlarınızı anında karşılımaktadır. İspanyolca tercüme hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için info@okeanostercume.com.tr mail adresimiz ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir