İspanyolca Türkçe Çeviri ve Tercüme Bürosu

ispanyolca çeviri, ispanyolca tercüme

İspanyolca Türkçe çeviri ve tercüme bürosu taleplerinizde tercihleriniz için bir çok kriter vardır. Öncelikli olan, tercümenizi yapacak olan tercümanın, kültürel farklılıkları bilen ve İspanyolca dilinde güçlü bir eğitim almış olmasıdır. Avrupa başta olmak üzere birçok kıtada konuşulan İspanyolca, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Geçmişten günümüze farklı kültürlerin iç içe yaşadığı ve etnik bir şölen sunan bu ülkenin kendine has özelliklerinden biri, kulağa hoş gelen ve heyecanlandıran dilidir. Endülüs’ün doğu esintileri, kuzeyin Katalan dilinin baskılayan mizacı ile ortaya farklı lehçeler çıkaran İspanyolca’nın kullanımları, bölge bölge ve hatta kıtadan kıtaya bile farklılık göstermektedir. Bu noktada İspanyolca çeviri yapmak için dilin çeşitliliğine uyum sağlamak şarttır.

Deniz ticareti, tekstil, gıda ve daha birçok alanda yüksek ticari hacim sağlayan ülkelerin birçoğu İspanyolca konuşmaktadır. İspanya’nın yanı sıra Güney Amerika’nın bir kısmında da toplu kitleler tarafından konuşulan bu dil, Avrupa dilleri içerisinde de en fazla çevirisi yapılan dillerdendir. Türkçe İspanyolca çeviri oranları incelendiğinde her yıl artış göstermektedir. Kitlelerin pratik iletişim araçları vasıtasıyla dilleri daha yoğun kullanması, Avrupa dillerine eğilimin artması ve çeviri yöntemlerinin gittikçe gelişmesi, Türkçe İspanyolca tercüme kombinasyonlarında da etkisini göstermiştir. Ancak İspanyolca tercüme bürosu seçimlerinde bazı kriterler oluşturmak gerekir. İşte İspanyolca çeviri ve tercüme hakkında önemli bilgiler…

İspanyolca Dilinin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri

Romen dillerinden biri olan İspanyolca’nın kökeni Kastilya’ya dayanmaktadır. Öyle ki Kastilya; Cervantes’in Don Kişot karakterine can verdiği, etrafı bozkır topraklarla çevrili ve başkent Madrid’e birkaç saat uzaklıktaki bir bölgedir. Dünya dilleri arasındaki sıralamada 4.’dür (ana dil ve ikinci dil bir arada) ve yaklaşık 480 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. İspanya’nın yanı sıra Küba, Arjantin, Bolivya gibi birçok Latin Amerika ülkesinde ana dil olarak konuşulur. Bu nedenle dünyada en çok konuşulan ana diller sıralamasında Çince’den sonra 2. Sırada ve farklı milletlerin ana dil olarak konuştuğu diller içerisinde de 1.sırada yer alır. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi kuruluşların resmi dili olması İspanyolca’nın politik gücünü artırmaktadır.

İspanyolca Sözlük

Bu kadar yaygın kullanılan bir dil, doğallıkla en çok öğrenilen diller arasına girmiştir. Bu dili öğrenme aşamasında olan ya da öğrenen kişiler birden çok sözlükten yararlanmaktadır. Yazılı ve online kaynakların bulunması ise kelime araştırmalarında kolaylık sağlar. İspanyolca kelimelerin anlamlarına bakarken, çeviri ya da araştırma yaparken yararlanabileceğiniz bazı sözlükler:

Bu Dilde Kelimeler Akılda Nasıl Tutulur?

Bu dil, işlevsel ve çok kullanılan bir dil olmaktan ziyade, eğlenceli ve öğrenmesi zevkli bir dil olarak karakterize edilmiştir. Yani bu dili öğrenmeye başladığınızda öyle keyif alırsınız ki İngilizce vb. diller biliyorsanız benzerlikler karşısında şaşırırsınız. Aslında bu benzerlikler, her dilde biraz da olsa vardır. Örneğin, Türkçe’deki “pantolon” İspanyolca’da “los pantolones”tir. Gördüğünüz üzere sadece bir “-es” farklılığı vardır ki bu İspanyolcada çok kullanılır. Ancak, Türkçe ve İngilizce gibi kelimelerin eril/dişil olarak ayrılmadığı dillerde İspanyolca’daki bu yapılar başta kafa karışıklıklarına yol açabilir. Ancak, kelime ezberleri yapmanız için Memrise, Busuu gibi uygulamalar indirebilirsiniz.

Bu uygulamalarda kategori olarak kelimeler ayrılmıştır ve okunuşları ile size sunulur. Her bölüm sonunda test yapılırsınız ve sorun yaşadıklarınızı uygulama tespit ederek size tekrar test yapar. Karşınıza ana dil konuşan kişilerin videolarını çıkar ve hatta onlarla kısa görüşmeler yapmanıza olanak tanır. Bunlara ek olarak kelimeleri günlük hayatla bağdaştırmak çok önemlidir. Örnek olarak, askıda bulunan bir tişörtünüzün üstüne “la camiseta“ yazılı kağıdı iliştirebilirsiniz.

 

ispanyolca nasıl öğrenilir

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca’ya başlarken her ne kadar alfabede çok fazla değişiklik olmasa bile küçük ayrımlar vardır. Bunlara dikkat ederek başlayabilirsiniz. Örneğin İspanyolcada “ll” aslında “y” olarak okunmaktadır. “Calle” (sokak) demek istiyorsanız bunu “kayye” olarak telaffuz etmeniz gerekir. Bunun gibi kısa alfabe kurallarından sonra yukarıda verilen kelime uygulamaları ile çalışmalara başlamalı; ancak aynı zamanda dil bilgisi için yavaş yavaş temel atmalısınız. Çünkü dil bilgisi, bir dildeki bağları oluşturur. Bu bağlar olmadan kelimeler, boş bir topluluktan öteye geçemez. Dil bilgisi öğrenirken video anlatımları tercih edebileceğiniz gibi kurslarda genellikle kullanılan AULA kitabını alabilirsiniz. A1 seviyesinden başlamalısınız. Kitabın dili İspanyolca olsa bile seviye başlangıç olduğu için yalın ve öğretici bir anlatımı vardır. Bunun yanı sıra İspanyolca çizgi filmlerden başlayarak normal dizilere kadar sık sık takip etmelisiniz. Böylece hem günlük konuşma dilini öğrenirsiniz hem kulağınız kelimelere aşina olmaya başlar.

ispanyolca çeviri

Türkçe İspanyolca Çeviri ve Tercüme

İki ülkenin NATO ve AB üyeliği aralarındaki ilişkiyi güçlendirmiş, siyasi birliklere ek olarak finans ve çeviri sektörlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bugün İspanya’nın Türkiye’deki yatırımları 10 milyar dolar civarındadır ve 610’dan fazla İspanyol firması bulunmaktadır. Ayrıca Cervantes, Jose Saramago, Federico Garcia Lorca gibi geçmiş ve günümüz yazarları sayesinde İspanyol edebiyatından dünyanın her yerinden okur severlerine çeviriler yapılmaktadır. Yani bu dil ekonomik, politik ve sosyokültürel olarak baskın bir dildir ve Türkçe dahil olmak üzere birçok dile çevirisi yapılır.

İspanyolca Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Diğer dillerde olduğu gibi İspanyolca da 1000 karakter üzerinden hesaplanmaktadır. Çevirilerinizde Yeminli Çevirmen tercih ederseniz fiyatlar artmakla beraber sözlü çeviri uygulamalarında saatlik ya da günlük bir fiyat üzerinden hesaplama yapılır. Okeanos Tercüme farkı ile çevirilerinizde kaliteli ve profesyonel bir yaklaşımla karşılaşırsınız. İspanyolca tercüme fiyatları her yıl değişmesine rağmen bürolar arasında yaklaşık olarak aynı skalada ilerler. Okeanos Tercüme Bürosu, köklü bir şirket olarak müşterilerine uygun fiyat seçenekleri ve kaliteli İspanyolca tercüme imkânı sunar.

İspanyolca çeviri fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

İspanyolca Yeminli Tercüme

Ülkemizde faaliyette bulunan çok sayıda İspanyol sermayeli şirketler, İspanyol yatırımları ve ticari işbirlikleri bulunmaktadır. Ülkemizden de İspanya’da ticari işbirlikleri, ihracaatı – ithalatı ve yatırımları olan şirketler bulunmaktadır. Aynı zamanda İspanya, ülkemizden öğrencilerin yüksek öğrenim ve Erasmus programlarında tercih edilen öncelikli ülkedir. Şuan pandemi sebebiyle olmazsa da, İspanya aynı zamanda Türklerin tatil için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir.

Belirtmiş olduğumuz bütün bu faaliyet, ticaret, seyahat, öğrenci, ikamet, çalışma izni gibi pek çok resmi işlem için İpanyolca yeminli tercüme işlemi gerekmektedir. İster ülkemizde, isterseniz de İspanya’da, herhangi bir resmi işlemde kullanacak olduğunuz belge veya evraklarınızın kullanılabilmesi için yeminli tercüme gerekmektedir. Belge veya evraklarınızın kullanılacağı kurum veya işleme bağlı olarak, tercümesini takiben, noter tasdik ve apostil onayı, talebe bağlı olarak da gerekirse evraklarınızın konsolosluk onaylarını da yaptırmanız gerekebilir.

Bütün bu aşamalardan sonra, ticaretinizde, öğrenci kayıtlarınızda, seyahatlerinizde ve diğer bütün yapacağınız işlemlerde uluslar arası kullanım kazanmış olan belgenizi dilediğiniz işlemde kullanabilirsiniz…

İspanyolca Akademik Çeviri

Akademik çeviri türlerinden bazıları tez çevirisi, dönem sonu ödevi çevirisi ve akademik belge çevirileridir. Özellikle İspanyolca lisans ya da yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler, dönem sonlarında İspanyolca tez çevirisine ihtiyaç duymaktadır. Aynı şekilde Erasmus gibi yurt dışı eğitim programı ile İspanyolca konuşulan ülkelerde öğrenim görenler de ödevlerini İspanyolca olarak teslim etmektedir. Bunun nedeni İspanyolların ana dillerini yoğun olarak kullanması ve ikinci dilleri nadiren tercih etmesidir. Okeanos Tercüme Bürosu, İspanyolca tez çevirisi ve dönem ödevi çevirisini profesyonel İspanyolca çevirmen kadrosu sayesinde kısa sürede tamamlar. Fiyat tarifelerinde öğrenci indirimleri de uygulayan büromuz, İspanyolca transkript, öğrenci belgesi çeviri işlemlerini de sunmaktadır.

ispanyolca tercüman

İspanyolca Tercüman

Doğru ve başarılı bir tercüme yapabilmek için her iki dile, yani Türkçe ve İspanyolca diline de hakim olmak gerekmektedir. Tercümenin nasıl yapılması gerektiğinin yanı sıra, dillerin dil bilgisi, yazım ve imla kuralları, özdeyişler, atasözleri gibi konuların çok iyi bilinmesinin yanı sıra dillerin de konuşulduğu ülkelerin kültürlerinin bilinmesi şarttır. Tercümesi yapılacak olan metnin içeriğine bağlı olarak, teknik, hukuki, tıbbi veya edebi içeriğe uygun teknik ile tercümenin yapılması, her iki dilde uygun terminolojinin kullanılması gerekmektedir. Dile ve kültüre hakimiyet, ihtiyaç halinde internet üzerinden araştırma yapabilmeyi, kaynakları kullanabilmeyi ve dolayısı ile başarılı bir tercümenin gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.

Bu dilde de, tercümanın aynı bütün dillerde olduğu gibi konusuna hakim olması, tercüme tekniklerini bilmesi, kültürleri tanıması halinde istenilen düzeyde tercüme yapması mümkün olacaktır.

Tercümede tercümanın deneyimi aranan en önemli kriterdir.

İspanyolca Hızlı Çeviri

Günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorunlardan birisi anlık çeviri ihtiyacının oluşmasıdır. Bir sorun olarak değerlendirilen bu durum, çoğu zaman büroların ve bireysel tercümanların önceden verilmiş işleri tamamlamaları ve son teslim tarihi geldiğinde çeviriyi göndermeleridir. Okeanos Tercüme Bürosu, acil İspanyolca çeviri ve hızlı tercüme seçenekleri sayesinde çeviriye ihtiyaç duyduğunuz an nitelikli bir ekip ile işleminize başlar. Ekibimiz ile iletişime geçerek İspanyolca acil çeviri yaptırmak istediğinizi söylerseniz pratik bir şekilde tercüman ve redaktör ekibi kurularak aynı gün teslim seçeneklerine erişebilirsiniz. Yeminli İspanyolca tercüme yaptırmanız durumunda faks ve taratarak gönderme işlemleri ile kısa sürede çevirilerinizi iletiyoruz. Zaman ve mekân fark etmeksizin çeviri hizmeti, Okeanos sayesinde sizlerle…

İspanyolca Tercüme Talepleriniz için Adresiniz Okeanos

Okeanos Tercüme, talepleriniz için hızlı ve güvenilir çeviri imkanlarını sizlere sunmanın yanı sıra acil talepleriniz ve ihtiyaçlarınızı anında karşılımaktadır. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için info@okeanostercume.com.tr mail adresimiz ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.