Türkçe Ukraynaca Çeviri ve Tercüme

ukraynaca tercüme ve ukraynaca çeviri

Doğusunda Rusya batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan olan Ukrayna, dünyadaki en geniş 46. ülkedir. Bu nedenle Ukraynaca dünya üzerinde özellikle Ukrayna’nın komşu ülkelerinden başlamak üzere belirli kesimlerde konuşulan bir dildir. Ukrayna, demografik yapısı içerisinde birçok etnik grubu bir arada bulundurduğu için çok kültürlü bir toplumdur. Bugün Ukrayna’da Rumenlerden Bulgarlara Macarlardan Gürcülere birçok etnik kültür bulunmaktadır ve etkileşim içindedir. Ukraynaca, bu kitleler tarafından konuşulmakta ve yayılmaktadır. Ukraynaca tercüme ve çeviri talepleriniz ve kurumsal çözümlerimiz için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz….

Ukrayna Alfabesi

Doğu Slav dillerinden olan Ukraynaca, Ukrayna’nın resmi dili olmasının yanı sıra bazı ülkelerde de onaylanmış azınlık dillerdendir. Dünya üzerinden yaklaşık 40 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu ülkelerden bazıları; Belarus, Polonya, Macaristan ve Romanya’dır. Rusça ve Lehçe gibi Kiril alfabesi kullanılarak yazılır.  Ukrayna alfabesi 33 harf, 38 ses biriminden meydana gelmektedir. Bu harfler;

А а Б б В в Г г Ґ ґ Д д Е е Є є Ж ж З з И и І і Ї ї Й й К к Л л М м Н н О о П п Р р С с Т т У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ь ь Ю ю Я я

Alfabede yirmi ünsüz, on ünlü, iki yarı ünlü ve bir inceltme işareti (ь) bulunmaktadır. Sovyetler dönemi öncesi ve sonrasında ortografi değiştirilmiştir. Örneğin “ґ “harfi 1990 Ukrayna Yazı Kuralları’nın yayınından önce alfabede yoktur, sonradan eklenmiştir ve ortografi doğrulanmıştır.

ukraynaca klavye
Ukraynaca klavye

Ukraynaca Klavye

Diğer Slav dillerinde olduğu gibi Ukrayna alfabesinde klavyeler vardır. Bu klavyeler ana dil konuşanlar için kolaylık sağlamakta; aynı zamanda Latin alfabesi karşılıkları bulunarak da işlevsel olarak kullanılmaktadır. Kiril alfabesi kullanılan bir klavye örneği;

Ayrıca telefonlarda Ukraynaca klavye seçme bölümü vardır. Bu dili klavyelerinize ekleyebilirsiniz.

Online Ukraynaca Klavyeler:

Ukraynaca Sözlük

İngilizce, Almanca gibi diğer Avrupa dilleri ile kıyasladığında daha az sözlük seçeneğine sahip olan Ukraynacada alfabe olarak Kiril alfabesi kullanıldığı için kelime araştırmaları bu şekilde yapılmalıdır. Yazılı sözlük kaynağı olarak Multilingual Yayınları’nın Ukraynaca Türkçe- Türkçe Ukraynaca sözlüğünden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrimiçi sözlük seçenekleri daha fazladır. Bu sitelerden bazıları;

Ukraynaca Nasıl Öğrenilir?

Öğrendiğiniz dilin alfabesi kendi dilinizden farklı ise öncelikle yapmanız gereken bu dilin alfabesi üzerine çalışmalar yapmaktır. Ukraynaca Slav dillerinden olduğu için Kiril alfabesini öğrenmeli, yazımlara dikkat etmeli ve fonetik gerekliliklerine uymalısınız. Alfabeyi öğrenebileceğiniz birçok kanal bulunmasının yanı sıra kendiniz yazarak da çalışmalar yapabilirsiniz. Sonrasında sözlük ve uygulamalar yardımıyla kelime çalışmaları yapmalı, hayatınıza bu dili entegre etmeye çalışmalı ve olabildiğince -dizi, film veya müzik ile olabilir- bu dil ile karşılaşmalısınız. Aynı zamanda dilin temel dil bilgisi konularını öğrenmeye başlamalı, uygulamalar üzerinden ana dil konuşanlar ile iletişim kurmaya çalışmalısınız. Genel olarak dil öğrenmek uzun bir süreçtir ve en iyi sonuçlar en gerçekçi materyallerle çalışarak dil ile hayatınızı iç içe geçirdiğinizde ortaya çıkmaktadır. Ukraynaca kurs bulmak zor olabileceği için özel ders veren kişileri araştırabilir, yardım alabilirsiniz. Bunun dışında takip edebileceğiniz yararlı kanallardan bazıları;

ukraynaca çeviri

Ukraynaca Türkçe Çeviri

Avrupa’daki önemli coğrafi konumu ve diğer ülkelerle politik ilişkilerinden dolayı Ukraynaca’dan hukuk, tıp, ticari alanlarda birçok çeviri yapılmaktadır. Çeviriler, özellikle İngilizce Ukraynaca olarak gerçekleşse de Türkçe-Ukraynaca, Ukraynaca- Türkçe çeviriler de yapılmaktadır. 1990’larda Türkiye, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğu için uzun yıllar sıkı diplomatik ilişkiler içinde olmuşlardır. Özellikle iki ülke, askeri araç ve silah üretiminde birçok anlaşmaya girmiş, Rusya-Türkiye krizinde Ukrayna Türkiye’ye destek vermiştir. Kırım Tatarları meselesi de iki ülkenin siyasi müzakereleri açısından bir diğer önemli meseledir. Bu siyasi olaylar, iki ülke arasında kültür alışverişini ve çevirileri de artırmıştır.

İki ülke arasında olan çeşitli anlaşmalar ve ticari işbirliği sebebiyle gün geçtikçe artan ticaret hacmi bulunmaktadır. Gerek ithalat ve ihracat, gerek ise ülkemizde ve Ukrayna’da faaliyette bulunan şirketler aracılığıyla gerçekleşen ticarette ihtiyaç duyulanın yanı sıra, ülkemizde yaşayan Ukraynalıların da ihtiyacı olan çeviri talepleri olmaktadır. Örneğin, ticarette kullanılan belgeler, sertifikalar, ticaret sicil gazeteleri, imza sirküleri, faaliyet belgeleri gibi resmi işlemlerde kullanılan belge ve evrakların yanı sıra, doğum belgesi, kimlik bekarlık belgesi gibi kişisel belgelerin de çevirileri yapılmaktadır. İlaveten, yapılan ticarete ve bireysel taleplere bağlı olarak hukuki çeviride yapılmaktadır. Örneğin, iki firma arasındaki ihtilaftan doğan dava dosyaları, mahkeme kararları ve talepnamelerin de çevirileri yapılmaktadır.

Ukraynaca Yeminli Tercüme

Türkiye’de eğitim, çalışma, ikamet, seyahat amacıyla bulunan Ukrayna vatandaşları tarafından Ukraynaca yeminli tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.  Aynı zamanda evlilik, boşanma, şirket kuruluşu, vekalet verme, hisse devri vb. işlemlerde yeminli tercüme hizmeti sağlanmaktadır.

Kimlik, aile cüzdanı, doğum belgesi, diploma, transkript, vekaletname vb. evrakların Ukraynaca yeminli tercümesi gerçekleştirilmektedir. Noter onayına ihtiyaç duyulduğu zaman noter tasdikine uygun olarak düzenlenmektedir. Yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme resmi ve bağlayıcılığı bulunan işlemlerdir. Dolayısıyla profesyonel Ukraynaca tercüman ve Ukraynaca tercüme bürosu aracılığıyla sağlanmalıdır.

ukraynaca çeviri fiyatları

Ukraynaca Tercüme Fiyatları

Ukraynaca tercüme fiyatları, 2021 yılı için 1000 karakteri yaklaşık olarak 38 TL’den hesaplanmaktadır. Ancak bu çeviriler, yeminli tercümanlar tarafından yapıldığında ücret artar ve belirli karakter sınırlandırmaları vardır. Örneğin, en az 2000-3000 karakter olması talep edilebilir. İlaveten, yazılı tercümelerde metnin yoğunluğuna göre ve yeminli tercümelerde de belge sayısına bağlı olarak çeşitli indirimler uygulanmaktadır. Sözlü çevirilerde ise fiyatlar tercümana göre değişmekte ve saatlik ya da günlük olarak hesaplanmaktadır.

Ukraynaca Tercüme Bürosu

Ukraynaca tercüman kadrosuyla öne çıkan Okeanos Tercüme, hızlı ve kaliteli çevirileri ile hizmet vermektedir. Bütün çeviri projelerinde olduğu gibi Ukraynaca projelerinde de Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek çeviri kalite ve standartları olan EN 15038 prosesleri uygulanmaktadır. Bu sayede kaliteli, güvenilir çeviriyi ve memnuniyetinizi garanti etmektedir.

Ukraynaca çeviri ve farklı alanlarda talepleriniz için 7/24 başvuru da bulanabilir, uygun fiyatlarda hizmet alabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için info@okeanostercume.com.tr adresimize mail gönderebilir, ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir