Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
yabancı dil öğrenmek ne kadar sürer

Yabancı Dil Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yabancı dil öğrenmek ne kadar sürer? Yabancı dil öğreniminde herkese uyan bir zaman dilimi var mıdır? Yabancı bir ülkeye taşınmak üzere olduğumuzu farz edersek, oranın dilini kısa zaman içerisinde öğrenebilir miyiz? Tüm bu sorular kişiden kişiye değişmektedir. Aynı zamanda cevaplaması zordur.

Yabancı Dil Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yabancı dil öğrenme süresi, bakıldığında dil öğrenme azminiz ve yeteneğiniz ile ilgili görünebilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar bize dil öğrenme sürelerinin ne kadar süreceğine dair cevaplar bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Yapılan Araştırmalar

Yabancı dil öğrenme süresini belirleyen faktörlerden birisi, öğrenilmek istenilen dilin zorluk düzeyidir. Bir dilin zorluk düzeyi, yabancı dilin anadilinizle olan yakınlığı veya uzaklığına göre belirlenmektedir.

Foreign Service Institute’un Araştırmaları

FSI‘ya göre dilleri İngilizce olan ilişkilerine göre beş zorluk seviyesinde sınıflandırmaktadır.

Birinci Kategori: Felemenkçe, Fransızca ve İtalyanca; İngilizce ile yakın dillerdir. Benzer dilbilgisi ve sözdizimi kurallarına sahiptirler. Ortalama olarak bu dilleri öğrenmek 575-600 saat sürer. Haftada 25 saatinizi öğrenmeye ayırırsanız, bu dillerde nispeten akıcı olmanız 23-24 hafta sürecektir.

İkinci Kategori: Almanca bu gruptaki tek dildir. İngilizceye benzer, ancak ilk kategorideki dillerden daha karmaşıktır. FSI’ya göre Almanca öğrenmek 750 saat (30 hafta) sürmektedir.

Üçüncü Kategori: Svahili, Malezya ve Endonezya dillerinden oluşur. Bunlar hem dilsel hem de kültürel faktörler açısından İngilizceden farklıdır. Ortalama olarak, bu dillerde akıcı hale gelmek 900 saat (36 hafta) sürer.

Dördüncü Kategori: İngilizceden önemli ölçüde farklı olan diller içindir. Bu diller Zulu, Vietnamca, Ukraynaca, Slovakça, Rusça, Makedonca, İzlandaca, Yunanca ve diğerleridir. Farklı yapılarından dolayı onlara hakim olmak daha uzun sürmektedir. Tahminlere göre yaklaşık 1100 saat (44 hafta) sürmektedir.

Beşinci Kategori: Öğrenmesi en zor diller içindir. Bunlar Korece, Japonca, Çince ve Arapçadır. Bu dillerde konuşmada üç; okumada üç seviyesine ulaşmak 2200 saat (88 hafta) sürmektedir.

Association of the United States Army’nin Araştırmaları

Association of the United States Army‘nin bu konu üzerine kendi sınıflandırması bulunmaktadır. Dört dil kategorisi bulunmaktadır ve her birindeki dillere hakim olmanın biraz daha uzun sürdüğü tahmin edilmektedir.

Birinci kategori, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Portekizceden oluşmaktadır. Tahminlere göre bu dilleri öğrenmek 26 hafta sürmektedir.

İkinci kategori Endonezya dilini ve Almancayı içermektedir. Bu diller için, öğrenicilerin 35 haftalık tutarlı çalışma ve uygulamaya ihtiyaçları vardır.

Üçüncü kategoride Sorani dili, Türkçe, Sırpça, Hırvatça, İbranice, Tayca, Hintçe, Urduca, Rusça ve Farsça yer almaktadır. Bu dillerden herhangi biri için iyi bir iletişim seviyesine ulaşmak tahmini 48 hafta sürmektedir.

Dördüncü kategoride ustalaşması en çok zaman alan diller bulunmaktadır. Bunlar Japonca, Korece, Çince ve Arapçadır. Bu diller için tahmini süre 64 haftadır.

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürmektedir?

Common European Framework of Reference (CEFR), İngilizce için ihtiyaç duyulan öğrenme süresini tahmin etmek için en yaygın kullanılan sistemdir. Bu sisteme göre öğrencinin, B2 seviyesinde eğitime başladığı fark edilirse; C1 seviyesine ulaşmak için 200 saatlik derse ihtiyacı vardır. A1 düzeyinde başlayan öğrenciler için bu seviyeye gelmek 800 saat almaktadır. En yüksek yeterlilik seviyesine (C2 Proficiency)ulaşmak ise 1000-1200 saat arasında sürmektedir.

Yabancı Bir Dil Daha Hızlı Nasıl Öğrenilir?

Yukarıda bahsi geçen araştırmalardaki süre tahminleri haftada 25 saati öğrenmeye ayıran kişiler için geçerlidir. Kendi hızında öğrenmek isteyen bireyler için bu tahminler yanıltıcı olabilmektedir. Bir yabancı dile hakim olma hızı birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak öğrenmenizin ne kadar yoğun olduğudur. Hedefinize yönelik olarak haftada kaç saat yatırım yaptığınız ve ne kadar süre konsantre çalıştığınız burada önem taşımaktadır.

Anadilinizi ne kadar iyi bildiğiniz bir yabancı dili öğrenmede etkili olan bir diğer faktördür. Burada anadilinizin dilbilgisini ne kadar iyi anladığınız ön plana çıkar. Kendi dilinize ne kadar hakimseniz ve dilbilgisini ne kadar iyi biliyorsanız, yabancı dili öğrenmede daha hızlı olursunuz.

Çalışma saatleriniz dışında öğrenmek istediğiniz dili günlük yaşamınıza entegre etmeniz ve alışkanlığınız haline getirmenizin faydası oldukça fazladır. Belki de dil öğrenme sürecinizi en hızlandıran faktör olarak gösterilebilmektedir.

Yabancı bir dili öğrenme arzusundayken elbette ki hemen öğrenmek istemeniz doğal bir davranıştır. Ancak bu tamamen sizin bir dil öğrenmede ne kadar kararlı olduğunuzla ilgilidir. Kararlı bir öğrenciyseniz, ortalama tahminleri yenebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırıp, vazgeçmeyerek yola koyulan kişilerin aşamayacakları hiçbir engel olmadığı unutulmamalıdır.

Okeanos Tercüme