Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması Nedir?

 Ankara Anlaşması 12 Eylül 1963 yılında Ankara’da imzalanmıştır. Ankara Anlaşması Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında imzalanmış olup bu anlaşmaya dahil olan ülkeler; İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ve Türkiye’dir. ECAA Ankara Anlaşması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Birleşik Krallık tarafından tanınan iş kurma vizesidir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Ankara Anlaşması gereğince İngiltere’de serbest meslek erbabı olarak şirket kurabilir ve gerekli şartları sağladıktan sonra oturum izni alabilir.

Ankara Anlaşmasına Kimler başvurabilir?

18 yaşını doldurmuş İngiltere’de iş kurmak ve kendi işini yapmak isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli sermayeye sahiplerse Ankara Anlaşması vizesine başvuruda bulunabilirler. Ankara Anlaşması ile şirket kuran kişilerin iş yeri açma veya işçi çalıştırma zorunluluğu olmayıp, kurmak istedikleri işe dair gerekli eğitimi aldıklarını ya da gerekli donanıma sahip olduklarına ispat edebilme durumunda tek başına da çalışabilirler. Ankara Anlaşması şirket kurmak için sermaye limit ya da İngilizce bilme şartı koşmamakta olup en önemli nokta kişinin başvuruda bulunduğu meslek kolunu yerine getirebileceği yetkinlik ve donanımı diploma, referans mektupları, sertifika ya da mesleğinde deneyimini ispat etmek zorundadır. Özel izin gerektiren doktorluk, mimarlık, mühendislik gibi meslek kollarında kişi bu tür işleri düzenleyen kurumlardan örneğin mimarlar ve mühendisler odasından, tabipler birliğinden izin almalıdır.

Ankara Anlaşmasına tüm meslek kollarında başvuru yapılabilir; Restoran, mağaza, aşçı, şef, temizlik, boyacılık, danışmanlık, pazarlama, eğitim danışmanlığı, kafe, market, şoför, kuaför, berber, fotoğrafçı gibi birçok meslek üzerine başvuruda bulunabilir. Son yıllarda Ankara Anlaşmasına başvuruda en ilginç olan meslek kollarından biri ayakkabı boyacılığıdır. İstanbul’da bile artık pek kalmayan dışarıda seyyar ayakkabı boyacısı bir meslek erbabına Ankara Anlaşması vizesi alınabilmiştir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Ankara Anlaşması çerçevesinde Self-Employment vize başvurusu yapmak isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını İngiltere dışından ya da ülke sınırları içerisinde yasal olarak ikamet eden ve kendi işini kurup mesleği yapabileceğini ispat edebilen vatandaşlar yapabilmektedir.

Başvuru gerekli evraklar tamamlandıktan sonra İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ya da danışmanlık şirketleri aracılığıyla yapılmaktadır. Ankara Anlaşmasına İngiltere veya Türkiye’den başvuru yapılabileceği gibi yasal olarak başka bir ülkede ikamet ediyorsanız o ülkede bulunan İngiltere Konsolosluklarından da yapılabilmektedir.

Ankara Anlaşmasının Avantajları Nelerdir?

Yurtdışında yaşamak ya da oturum almak için birçok yoldan veya ülkeden bahsedebiliriz. Yalnız Ankara Anlaşması ECAA gerektirdiği maddi koşullar ve işleyiş süreci olarak Avrupa’da en kolay hak edilebilecek vize türüdür.

Genel itibariyle ülkelerin göçmenlik şartlarında belirli bir sermaye zorunluluğu vardır. Ayrıca devlet hazinelerine belirli bir miktarda bağış yapmanız beklenir. Ankara Anlaşması başvurularında bir sermaye alt limiti olmadığı gibi devlet hazinesine de bağış yapmanız beklenmez. Sadece kurmak istediğiniz işe gerekli olan sermayeye sahip olmanız, bunu ispat edebilmeniz İngiltere’de Ankara Anlaşmasına başvuruda bulunabilmeniz için yeterli koşuldur.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinin Özellikleri

İngiltere Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’ye giriş yapan kişiler bu arada ikamet etme ve yaşama hakkına sahip olurlar.

ECAA Ankara Anlaşması kapsamında kendi işinizi kurabileceğiniz gibi İngiltere’de halihazırda var olan aktif bir şirkete ortak da olabilirsiniz.

Ankara Anlaşması İngiltere Vizesi kapsamında ülkede bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere Vatandaşlarına tanınan tüm ücretsiz hizmetlerden ve sağlık haklarından faydalanabilmektedir.

Ankara Anlaşması İngiltere Vizesine başvuran ve İngiltere’ye yerleşen kişiler askerlik görevini 37 yaşına kadar erteleyebilir, bedelli askerlik başvurusunda bulunabilirler.

ECAA Ankara Anlaşması başvurusunda bulunan ve oturum hakkı tanınan kişiler Ankara Anlaşması kapsamında bakmakla yükümlü oldukları kişileri de yanlarında götürebilirler. Ankara Anlaşması’na başvuru yapmış kişinin yanında götürdüğü aile bireyleri vize başvurusunda bulunan kişi ile aynı işi yapmak zorunda olmayıp istedikleri farklı alanlarda çalışabilirler.

Ayrıca Ankara Anlaşması’nda stand-still (değiştirilemez) kuralı var olup, Ankara Anlaşması vizesi ve İngiltere Vatandaşlığı’na başvuru yapmış ve haklarını almış kişilere dair koşullar herhangi bir şekilde değiştirilemez.

Ankara Anlaşması Başvurusu İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

 • Sadece kendi işinizi yapacak olmak, iş sahibi olmanız gerekmektedir. Bir kuruma ya da işletmeye bağlı çalışamazsınız.
 • Yapmak istediğiniz iş ile ilgili diploma, sertifika, referans mektuplarına sahip olmanız
 • Başvuru yapmak istediğiniz işe dair deneyim çok önemli olup, deneyim sahibi olmadığınız işe dair başvurunuz çok güçlü olmayacaktır
 • Ankara Anlaşması şirket kuruluşu vizesine başvuruda bulunurken belirlenen sermaye tutarı sizin Business Plan (İş Planı) belirttiğiniz kalemlere göre belirlenmekte olup herhangi bir alt limit yoktur
 • Ankara Anlaşması başvurusu İngilizce yeterlilik düzeyiniz herhangi bir sınava tabi olmayıp, icra etmek istediğiniz mesleği yapabilecek düzeyde olması yeterlidir.
 • Ankara Anlaşması şirket kuruluşu vizesinde yapmak istediğiniz işe dair bir Pazar ve potansiyel müşteri var olması gerekmekte olup bunu iş planında detaylandırarak ispat etmeniz gerekmektedir.
 • İngiltere’de serbest meslek erbabı olmak istediğiniz mesleğe dair herhangi bir ruhsat veya sertifika alınması gerekiyorsa bu şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • ECAA Ankara Anlaşması vizesine başvuruda bulunmak için ciddi suçlardan dolayı hüküm giymemiş ya da yargılanmamış olmanız gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Ücreti Ne kadardır?

Ankara Anlaşması vize başvurusu ücretsiz yapılmaktadır. Yani İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçilikleri vize başvurusu sırasında herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusunda Bulunan Kişiler Banka Hesabında Ne kadar Sermaye Göstermelidir?

Ankara Anlaşmasına başvuruda yapan kişilerin İngiltere’de en az 6 ay kadar yaşamını idame ettirecek (ev kirası, muhasebeci ücreti v.s.) sermaye birikimine sahip olmaları beklenir. Sermaye olarak gösterilecek tutarın en 6 ay başvuru yapan kişinin banka hesabında olması ve sermeyenin kaynağının belirtilmesi gerekmektedir. Eğer aile bireylerinden edinilmiş sermaye ise sermayeyi size veren aile bireyinin bu miktarı ne şekilde verdiğini (borç, hediye vs.) belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca banka hesabında sermaye olarak gösterilecek miktarın başvuru yapılan ülkede bir banka hesabında olması önem taşımaktadır.

ECAA Ankara Anlaşması Şart ve Koşulları Nelerdir?

Ankara Anlaşmasına başvuru yapmak için ilk etapta yapacağınız işe dair bir Business Plan (İş Planı) hazırlamanız gereklidir. İş Planının gerçekçi olması çok önemlidir. Ne kadar para kazanmayı hedeflediğiniz, olası giderleriniz gibi bütçelendirmelerin gerçekçi ve orantılı olması ve yıl sonunda elde etmeyi ön görülen net kar ne kadar olacağı teorik olarak belirtilmelidir.

Ankara Anlaşması ECAA vizesi başvurusunda bulunan ve İngiltere’de yaşamaya ve çalışmaya başlayan kişi vizesi boyunca herhangi bir devlet yardımı alamaz veya bir yerde maaşlı işçi olarak çalışamaz.

Ankara Anlaşması başvurusu yapılan meslek kolu ya da faaliyet alanı sonradan değiştirilebilir ya da genişletilebilir. Yalnız yaptığınız işlemleri fatura etmeniz gerekmektedir.

Ankara anlaşması Başvuru Süreci Nasıl işliyor?

Ankara Anlaşması ile iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Türkiye’de İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliklerinden bireysel olarak ya da danışmanlık hizmeti alarak ya da İngiltere’den turist, öğrenci, ticari vize herhangi bir vize türü ile kalıyorken başvuru yapabilirler.Ankara anlaşması ile İngiltere’de oturum hakkına sahip olmak isteyen vatandaşlar vize başvurularını gerekli evrakları tamamladıktan sonra ve İş Planını hazırladıktan sonra başvuru yapabilirler. İngiltere’de diğer tüm vize başvuruları ücretli yapılırken Ankara Anlaşması vizesi ücretsiz başvurulan bir vize türüdür. İngiltere’den başvuru yapmak isteyen vatandaşlar İngiltere’de üçüncü sınıf ülke vatandaşlarına hizmet veren kurumlardan destek alabilirler. Ankara Anlaşması vize başvurusundan red alan kişilere İç İşleri Bakanlığı tarafından vizelerinin neden red aldığı red gerekçesi ile kişiye yazılı olarak bildirilmek zorundadır. Vize red yazısı eline ulaşan kişi bu yazı ve gerekçeleri düzelttikten sonra 28 gün içinde karara itiraz edebilmektedir.

Vize başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin bir ay içinde İngiltere’ye gelip 1 yıllık vize kartlarını almaları gerekmektedir. Vize kartlarını aldıktan sonra iş kurma sürecini ve çalışma faaliyetlerini başlatabilirler. Bir yıl boyunca çalışmalarını bir yılın sonunda ispatlayabilen ve kendilerini geçindirecek gelirlerini gösterebilenler bir yılın sonrasında ikinci aşamaya geçerek tekrar vize başvurusunda bulunabilirler. Bir yıl sonunda kazanılmış paranın bir limiti bulunmayıp kişinin yeme, içme, barınma, iş faaliyetlerini yerine getirebileceği kadar gelir düzeyinin olması yeterlidir. Aile birleşimi yapacak ya da yapmış olan kişilerde bu durum aile bireylerinin sayısına ve yaşam gerekliliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ankara Anlaşması Aile Birleşimi Nasıl Yapılır?

İngiltere’de Ankara Anlaşması ile kalan kişiler 18 yaşından küçük çocuklarını ve eşlerine Aile Birleşimi vizesi ile İngiltere’ye getirebilirler. Aileye kişinin ikamet süresi kadar vize süresi verilir. Ankara Anlaşması’na sahip kişinin eşi vize süresi boyunca bir işte kadrolu olarak çalışabilmekte ve çocukları devlet okulu imkanlarından faydalanabilmekte ve eğitim görme şansına erişebilmektedir. Ankara Anlaşması’nda esas olan sizin kurduğunuz işi taahhüt ettiğiniz şekilde çalıştırabiliyor ve vize dönemi sonunda ailenizi ve kendinizi geçindirebiliyor durumda olmanız yeterlidir.

Ayrıca evli olmayan çiftler de Ankara Anlaşması Aile Birleşimi haklarından faydalanabilirler. Çiftlerin en az 2 yıl partner olarak aynı evde yaşayacağını kanıtlaması gerekiyor. Ancak bu şekilde partnerinin vize haklarından faydalanabilir.

Ankara Anlaşması Sonrası İngiliz Pasaportu Ne Kadar Sürede Alınır?

Ankara Anlaşması yapan kişilerin 6 yıl boyunca taahhüt ettikleri koşulları yerine getirebilirlerse İngiliz Pasaportuna ve İngiltere Vatandaşlığı’na başvurma hakkı elde edebiliyorlar. Ankara Anlaşması başvurusu yapan kişilere ilk etapta 1 yıllık vize veriliyor. Bu 1 yılın sonunda iş koşullarını yerine getirebilmişler ise 3 yıllık bir vize veriliyor. Bu 3 yıllık vize verildiğinde tekrar uzatma veriliyor. Toplamda 5 yıl boyunca İngiltere’de iş yapmış kişiler 5 yıl sonunda indefinite (süresiz oturum) hakkına sahip olabiliyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra da İngiliz Vatandaşlığı ve İngiltere pasaportu başvurusunda bulunabiliyorlar.

Süresiz oturum hakkını elde eden kişilerin sadece kendi işlerini yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve sonrasında diledikleri işte çalışabiliyorlar.

Ankara Anlaşması Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aşağıdaki evrakların asıllarını ve asılları ile birlikte İngilizce yeminli  tercümelerini başvuru yapacakları kuruma ibraz etmelidir:

Ankara Anlaşması yapacak kişinin İngiltere’de kurmayı planladığı işin mahiyetini, bu işteki deneyimini, eğitimini, kişisel pozisyonunu bir İş Planı ve niyet mektubu ile belirtmelidir.

Vize başvurusunda bulunacak kişinin kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabildiklerini gösteren tahmini kazanç planını ifade eden belge

Ankara Anlaşması şirket kuruluşu yapacak olan kişinin yapmak istediği işe dair deneyim, eğitim, sertifikalara sahip olduğunu ispatlaması ve bu belgelerin orjinallerini ve İngilizce Noter Onaylı Tercüme lerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Başvuru yapacak kişi İngiltere’de işletme satın almayı ya da devralmayı planlıyorsa bu işletmenin son 2 yıllık kazançlarını gösteren belge

Başvuru yapacak olan kişi eğer halihazırda mevcut bir işletmeye ortak olacaksa bu işletmenin 2 yıllık kazancını gösterir belge ile bu işletmeye ortak olma sebebini açıklayan beyan

Ankara Anlaşması yapan kişinin yapmayı planladığı ve başvuruda bulunduğu iş dışında herhangi bir ek iş yapmadan geçinebildiğini ispat etmesi bunun için de son 3 aylık banka hesap dökümlerini fotokopileri ile ibraz etmelidir

Tüm bu beyanlar ile birlikte;

 • 2 adet fotoğraf,
 • Pasaport,
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü
 • Potansiyel müşteri mektupları
 • İngilizce düzeyini gösterir belge, sertifika vs.

İngiltere’de kalacağı zaman vizesi onaylanması durumunda ilk ikamet edeceği evin kira kontratı ya da ev sahibinden mektup alması ve bunları ibraz etmesi gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Yasasında Değişiklik

Home Office Ankara Anlaşması şartlarında 6 Temmuz tarihli bir açıklama yapmış ve Ankara Anlaşması Vize başvurusu ve İngiltere Vatandaşlığı koşullarında değişklik yapmıştır.

Turkish Business Person vizesi alacak kişilerin 5 yıl boyunca kesintisiz olarak işlerini icra ediyor olmaları, Turkish Worker(Türk İşçi) olarak vize almışsa 5 yıl boyunca kesintisiz olarak çalışıyor olmaları eğer depandant yani aile birleşimi ile gelmişse 5 yıl boyunca İngiltere’de yaşamış olması gerekmektedir. Her yıl için İngiltere dışında bulunma süresi maksimum 180 gündür.

Bu 5 yılın sonunda süresiz oturuma başvuracak olan kişilerin vatandaşlık sınavı olarak bilinen “Life in the UK” sınavına girip sınavı geçmeleri gerekmektedir.

18 yaşını geçmiş her başvuru sahibi İngilizce yeterlilik sınavına girip B1 düzeyinde dil yeterliliklerinin olduğunu ispatlamak zorundadır.

Başvuru hakkı kazanmış kişiler kendileri, eşleri ve 18 yaşından büyük her çocuk için kişi başı 2389 pound ödemek zorundadır.

Ankara Anlaşması Ne Kadar Süre İçinde Sonuçlanır?

Ankara Anlaşması vize başvuruları minimum 15 iş günü içinde, maksimum 12 haftalık süre içinde tamamlanır. İngiltere’den yapılan başvurularda bu süre 5 aya çıkabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vizesi Olumlu Sonuçlanırsa Neler Yapılmalı?

Ankara Anlaşması başvurunuz kabul edildiğinde İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de çalışacağınız ve yaşayacağınızı teyit etmeniz gerekmektedir. Bunun için de BRP Biometric Residence Permit Kartını teslim almanız gerekmektedir. Sonrasında polis kaydı yapılmalı ve NIN National Insurance Number denen Ulusal Sigorta Numaranızı almanız gerekmektedir. Ayrıca vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance (Mali Sorumluluk Sigortası) yapılması gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Evrakları Tercümesi

Ankara Anlaşması başvurusu yapılacak evrakların mutlaka İngilizce Yeminli Tercüme lerinin bulunması gerekmektedir. Yeminli Tercüme yapılacak evraklar tam ve hatasız olarak Türkiye’de bir Yeminli Tercüme Bürosu tarafından yapılmış ve onaylanmış olmalı.

Okeanos Tercüme Bürosu olarak Ankara Anlaşması Başvuru Evraklarınızın büyük bir profesyonellik ve titizlikle İngilizce Yeminli Tercüme leri yapılır ve her bir evrak aslına uygun düzenlenerek tarafınıza elden, kargo ya da motokurye ile teslim edilmektedir.

Ayrıca İngiltere’den yapılacak olan Ankara Anlaşması başvurularında başvuru evraklarınızın İngilizce Yeminli Tercümelerini yapıp taratarak size maille iletiyoruz. Evraklarınızın çıktısını almanız konsolosluk açısından sorun teşkil etmemektedir. İngiltere ve Türkiye arasındaki Yeminli Tercüme fiyatlarını karşılaştırmak gerekirse örneğin İngiltere’de bir sayfa evrak çevirisine minmum 25-30 pound arasına bir tutar ödüyorsunuz. Aynı işlemleri Türkiye’de Yeminli Tercüme Bürosu nda yaptırdığınızda çok daha uygun fiyatlara yeminli tercüme hizmeti almanız söz konusu.

Ankara Anlaşması Evrakları İngilizce Yeminli Tercüme işlemlerinde şirketimiz en uygun fiyata İngilizce Yeminli Tercüme hizmetlerini sağlamaktadır.

Okeanos Uluslarası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi her alanda olduğu gibi vize başvuru tercüme hizmetinde de kaliteden ödün vermeden müşteri odaklı yaklaşımını korumaktadır. Ankara Anlaşması Vize Evrakları tecrüme işlemlerinde çalışan yeminli tercüman ve editör kadrosunu her geçen gün genişletmektedir. Vize başvuru evraklarınız hakkında daha detaylı bilgiyi profesyonel kurumsal müşteri temsilzcilerimizden edinebilirsiniz.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri