Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
danca, danca türkçe çeviri

Danca Türkçe Çeviri

Danca, Cermen kolunun Doğu İskandinavca grubuna dahil olan ve Danimarka’da yaklaşık 6 milyon kişi tarafından kullanılan bir dildir. Danimarka’nın dışında Kanada, Almanya, Grönland, İzlanda, Norveç, İsveç ve Amerika’da da konuşulmaktadır. Bu kişilerin de sayısının yaklaşık 6 milyon olduğu hesaplanmaktadır. Danca; Norveççe, İsveççe ve İzlandaca gibi bir İskandinav dili olduğu için Eski Norssup denilen dilden, yani Orta çağ İskandinavcasından türemiştir. Danca; Norveççe ve İsveççeye çok benzerdir. Günümüze değin Danimarkalılar, Norveçliler ve İsveçliler arada Danca tercüman olmadan rahatlıkla anlaşabiliyorlar. Üç dil çok fazla benzemesine rağmen ortak bir dilin lehçeleri değildir. Bu nedenle aralarında tercüman bulundurmak, özellikle resmi çevirilerde daha doğru olacaktır. Ayrıca yazım ve konuşma için ülkelerin kendi normları vardır. Danca Türkçe çeviri hakkında diğer detaylar…

Orta Çağ İskandinav Dillerinin Farkları Nelerdir?

Danca, İsveççe, Norveççe birbirine çok benzeyen ortak kökenli diller olsa da taşıdıkları farklılıklar, çeviri yaparken ayrımları gözetebilmek için son derece önemlidir. Profesyonel Danca çevirmenler, bu dilin kendine özgü karakteristik özelliklerine ve lehçelerine hakim olarak çevirilerini pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirmelidir. Bu dilleri incelediğimizde Norveççe; Danca ve İsveççeye göre daha geç bir ülkenin standart dili olarak ortaya çıkmıştır. Danca ve İsveççe, İncil’in her iki dile de çevrildiği Reform Dönemi’nde ülkelerinin bağımsız dilleri olarak kabul görmüştür.

danca, danca çeviri

Danca

Reform Dönemi’nde Danimarka, kendi Lüteriyen Kilisesi’ne ve çevrilmiş İncil’ine kavuşmuştur. Bu durum Kopenhag’da yazılan ve konuşulan bir dilin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Oluşan bu dil, Norveççeden de etkilenmiştir.

İsveççe

İsveç, 1526’da Danimarka’dan bağımsızlığını kazandığında Stockholm bölgesinde konuşulan dile dayanarak yazılı bir dil geliştirdi. İsveç askeri gücü, Danimarka ve Norveç bölgelerinin kontrolünü eline geçirdiğinde ise onlar da İsveççeden etkilendiler.

Norveççe

Norveçliler, 4 yüzyıl boyunca Danimarka hakimiyeti altında Danca yazmayı öğrenmişlerdi. Fakat konuşma dili, hala kendine özgü özelliklerini taşımaktaydı. Danimarka’dan bağımsızlıklarını kazandıklarında yazılı dilleri Dancaya benzese de sözvarlığı ve ses sistemi farklı bir dil ortaya çıkmıştı. Bu dil, günümüzde “bokmål” olarak bilinmektedir ve sesletimde Eski Norveççenin, yazımda ise Eski Dancanın özelliklerini taşımaktadır.

danimarka, dancaDanca Tercüman

Tercümanlar, yazılı ya da sözlü girdileri analiz ederek verileri ikinci bir dile aktaran ve bunu yaparken çeviri ilkelerine bağlı kalan kişilerdir. Danca çevirmenler, Dancadan Türkçeye ya da Türkçeden Dancaya çeviri yapmakla sorumludur. Danca çevirmenlerin dil hakimiyetinin yüksek olması ve İskandinav kültürü hakkında bilgi birikimi olması önemlidir. Çünkü kültürel ögelerle karşılaşıldığında profesyonellikle çeviri işlemleri yapılmalıdır. Ayrıca çevirilerin motamot yapılmaması gerekir. Danimarka kültürüne ait konseptler, deyimsel ifadeler ve tonlamayla karışık verilen imalar bir ana dil konuşanı gibi doğal bir şekilde sunulmalıdır. Danca tercümanların çoğu, uzaktan çalışma yöntemini seçmektedir. Okeanos Tercüme Bürosu olarak birçok nitelikli Danca tercümana istihdam sağlamaktayız. Tercümanlarımızı seçerken testler ve deneme metinleriyle dil ve çeviri edincini ölçmekteyiz. Danca tercümanların çalışabileceği ortamlar arasında mahkemeler, hastaneler, uluslararası şirketler, çeviri büroları ve medya şirketleri vardır.

Danca Tercümanların Özellikleri

Gelişmiş düzeyde Danca bilgisinin dışında tercümanların okuma, yazma, ifade etme konularında da başarılı olması gerekir. Danca tercümanlar, noterlere başvurarak belgeleri sunar ve Yeminli Danca tercüman olarak çalışabilir. Danca tercüman maaşları ise çevirmenlerin deneyimi, dil çifti, iş yükü ve çalıştıkları kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Yazılı çevirinin dışında Danca sözlü çevirmen olarak çalışma imkanı da vardır.

Danca Çeviri Alanları

Danimarka’nın tarih boyunca İskandinav ülkeleri üzerindeki baskınlığı ve gücü, bu dilin oldukça etkili bir dil olmasıyla sonuçlanmıştır. Grönland’da de resmi dil olarak konuşulan Dancaya birçok ülkede tercüme ihtiyacı duyulur. Türkçe Danca çeviri sektörü için de bu durum geçerlidir. Bugün Hansel ve Gretel dediğimizde Türk halkının birçoğu bu hikayeye hakimdir. Bu hikaye ve daha birçok edebi alanda ünlü yapıt, Danca olarak yazılmış ve Türkçeye çevrilmiştir. Bu nedenle Danca yazınsal çeviri, Türkiye’de gelişmiş ve hala süregelen bir alandır. Ayrıca Danimarka doğal güzellikleri ve Viking tarihi nedeniyle turist ziyaretinin yoğun olduğu bir ülkedir. Her yıl milyonlarca turist, Türkiye’den Danimarka’ya yolculuk yapar. Yolculukları için vize alan vatandaşlarımız, Danca belge çevirisine ihtiyaç duyabilir. Bunun yanı sıra eğitim programları için Danimarka’ya seyahat eden öğrencilerden ise genellikle Yeminli Danca tercüme ile diploma, kabul yazısı ve transkript çevirisi talep edilebilir. Okeanos Tercüme, birden çok alanda sunduğu Danca çeviri olanaklarıyla kısa sürede işlemlerinizi tamamlamanız için yardımcı olur.

danca türkçe çeviri

Türkçe Danca ve Danca Türkçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos Tercüme …

Okeanos Uluslararası Çeviri Bürosu; Norveççe, İsveççe ve Danca olmak üzere birçok İskandinav dilinde çeviri hizmeti vermektedir. Alanında Uzman Danca çevirmenlerimiz ve profesyonel editörlerimiz sayesinde çeviri dosyalarınızı güvenirlikle teslim ediyoruz. Proje yöneticilerimiz, çevirilerinizin her adımını planlayarak uygun fiyat teklifleriyle sizlere sunuyor.

Danca çeviri fiyatları için tıklayınız…

Danca çeviri hizmetlerimizden faydalanmak için web sitemiz www.okeanostercume.com.tr da yer alan ŞİMDİ TEKLİF ALIN sayfamız üzerinden talebinizi iletebilirsiniz. Dilerseniz de, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ile dosyanızı iletebilir, telefon numaralarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz