Endonezce Türkçe Çeviri

endonezce, endonezce türkçe çeviri

2010’da alınan verilere göre Endonezya’da konuşulan 800’e yakın dil vardır. Bazı kaynaklar bu dillerin bir kısmının aynı dile ait lehçeler olduğunu savunsa da 700 kadar eşsiz dil olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle Endonezya, dil çeşitliliğinin en fazla bulunduğu ülkelerden biridir. Bahasa Endonezce, standart dil olarak halkın %94’ü tarafından konuşulmaktadır. Fakat bu halkın her kesiminde birincil dil olarak tercih edildiğini göstermez ki halkın sadece %20’si Bahasa Endonezceyi evlerinde ilk konuşma dili olarak kullanır. Cavaca (Jawa) ise bu ülkede %30 oranla en fazla tercih edilen dildir. Aslında Endonezce dili, 1945’teki bağımsızlığa kadar Malaycanın bir lehçesiydi. Ulusal bağımsızlık dilin ayrılması ile sonuçlandı. Ancak Malayca ve Endonezce hala benzerlikleri olan iki dildir. Türkçe Endonezce çeviri piyasası ise özellikle Asya ticaretinde Endonezya’nın büyük rol oynaması ile ilişkilidir. Endonezce çeviri ile ilgili diğer detaylar…

endonezce türkçe, endonezce çeviri

Türkçe Endonezce ve Endonezce Türkçe Çeviri

Endonezce; Endonezya’daki eğitim, iletişim, ticaret, teknoloji, sağlık, uluslararası ilişkiler ve kitle iletişim araçlarının dili olarak kullanılan ve tercih edilen bir dildir. Bu dilin farklı lehçeleri ile karşılaşılsa da uluslararası ilişkileri sağlarken çeviriler standart Endonezcede gerçekleşir. Endonezya, Asya pazarında yoğun olarak faaliyet gösteren ve Türkiye ile sıkı ticari anlaşmalara sahip olan bir ülkedir. Özellikle giyim üretim, hazır gıda gibi alanlarda artan ticari oluşumlar, ülkeler arasında çeviriye ihtiyaç duyulmasını sağlar.

Endonezce Çeviri ve Tercüme

Bundan 20 yıl önce Türkiye’de giyilmeyen markalar ya da yenilmeyen Asya’ya özgü tatlar, artık uluslararası gastroloji ve moda bariyerlerinin kalkması ile yaygınlaşmıştır. Örneğin bir marka Endonezya’da kışlık koleksiyon çıkararak Türkiye’ye gönderir. Fakat buradaki kullanıcı kitlesi ürün bilgileri, yıkama talimatları gibi konularda etiket tercümesi gibi gereksinimler duyar. Ayrıca yapılan anlaşmalar da Türkçe Endonezce çeviri sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple artan ticari ilişkiler, Türkiye ve Endonezya arasındaki çeviri hacmini de etkilemiştir. Okeanos Tercüme, Endonezce çevirmenleri ile her yıl daha yoğun çeviriler gerçekleştirerek müşterilerinin beklentilerini karşılamayı amaç edinmektedir.

Turkceden Endonezce Çeviri Yapan Tercümanlardan Bazı Bilgiler

Endonezce, Avustronezce dillerinden biridir ve Endonezya’da diğer diller arasında lingua franca işlevi görür. Doğu Timor’da da İngilizce ile birlikte kullanılan diğer dildir. 1945’teki bağımsızlık ile dil Malaycadan ayrılmış; fakat bazı özellikleri taşımaya devam etmiştir. Telaffuz ve sözvarlığı açısından farklı olan bu iki dilden Endonezce, kelimelerini Felemenkçe ve Cavacadan almıştır. Endonezya’da dili konuşan sayısı 45 milyon civarında olsa da dünya etrafında ikinci dil olarak yaklaşık 160 milyon kişi tarafından konuşulur. Endonezceye dair ilginç kısım da budur. Halkın çoğu, standart Endonezce konuşabilir, okuyabilir ya da bir şeyler dinleyebilir ama; evlerine döndüklerinde kendi yerel dillerini tercih ederler. Bunun sebebi, çoğu Endonezyalının kendi yerel lehçeleri ile standart lehçeyi karıştırma eğiliminde olmasıdır.

Felemenk kolonileşmesi, dilde derin bir iz bırakmıştır ve kelimelerin bazıları ortaktır. Ayrıca Portekizce, Çince, Arapça ve Hintçeden de alınan kelimeler vardır. Arapçadan alınan kelimeler, İslamiyet’ten doğan bir ilişkinin sonucudur. Son yıllarda artan dizi film sektörüne uluslararası platformlarda dahil olan Türkiye’nin sanatsal faaliyetleri Endonezyalılar tarafından yakından takip edilmektedir. Bu nedenle Türkçeden Endonezceye çeviride alt yazı ve dublaj çevirmenliği gelişmiş bir alandır.

Endonezce çeviri fiyatları için tıklayınız…

endonezya, endonezceEndonezce Çeviri Taleplerinizde Okeanos Tercüme…

Okeanos Tercüme, profesyonel Endonezce tercümanları ile çıktığı bu yolda kaliteli ve güvenilir Endonezce çeviri olanakları sunuyor. Bireysel çevirilerinizi ya da toplu ekip çalışmalarınızı, Okeanos Tercüme Bürosu’na göndererek hızlı ve kalite kontrolü sağlanmış olarak teslim alırsınız. Belge çevirisi, Yeminli Endonezce tercüme, sözlü Endonezce tercüme ve daha birçok farklı türde müşterilerimizin çeviri ihtiyaçlarını karşılayarak uzun yıllardır sürdürdüğümüz etik değerlerden taviz vermiyoruz. Deneyimli ve uzman çevirmen ekibimiz, proje yöneticileri liderliğinde Endonezceden Türkçeye ya da Türkçeden Endonezceye çeviri dosyalarınızın titizlikle tercümesini yapıyor.

Endonezce çeviri ve tercüme projeleri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir