Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
felemençe tercüme_felemenkçe çeviri_felemenkçe yeminli tercüme

Flemenkçe Türkçe Çeviri ve Felemenkçe Tercüme

Hollanda’nın ana dili olan Felemenkçe, Hollanda dışında Belçika’nın kuzey kesimi, Endonezya ve Karayip’in bazı bölgeleri ve Surinam’da konuşulmaktadır. Felemenkçenin bu ülkelerde doğuşu, uluslararası gemi ticaretleri aracılığıyla 17-18. yüzyıllarda gerçekleşmiştir. Denizaşırı bu seyahatler, dillerin etkileşimi ve nihayetinde Felemenkçenin yayılması ile sonlanmıştır. Hollandaca (Felemenkçe), Batı Cermen dillerinden gelerek özellikle Almanca ve ardından İngilizce ile yakın ilişki içindedir. Almanca bilen kişiler, kolayca Felemenkçe öğrenebilir. Fakat bu diller ile akrabalığı bulunmayan ya da farklı alfabeler kullanılarak yazılan dilleri konuşan kişiler, Felemenkçe ya da Almanca öğrenirken zorlanabilirler. İngilizceyle olan benzerliği, dil bilgisel açıdan öğrenim kolaylığı sağlasa da Felemenkçedeki sesler İngilizcede mevcut değildir. Bu da dilin fonetik ses iletiminde zorluklar yaşanmasına neden olur. Ne kadar zor olsa da Felemenkçe, çeviri sektöründe önemli ve öğrenmesi eğlenceli bir dildir. Felemenkçe, Felemenkçe Türkçe çeviri ve Felemenkçe tercüme ile ilgili diğer detaylar…

Felemençe ile Flemenkçe Arasındaki Fark Nedir?

“Felemençe” ve “Flemenkçe” terimleri genellikle aynı dil olan Hollandaca’yı ifade etmek için kullanılır. Hollandaca, Hollanda ve Belçika’da resmi dillerden biridir. Ancak bu terimler arasında küçük bir fark vardır:

Felemençe (Vlaams): Bu terim genellikle Belçika’da Hollandaca’nın Belçika Flandres bölgesinde konuşulan lehçesi için kullanılır. Belçika’da, Flemenkçe yerine “Felemençe” terimi daha yaygın olarak kullanılır. Belçika’da Fransızca’nın yoğun baskısından dolayı Felemenkçe, aksan farkları, kullandıkları bazı kelimeler ve söyleyiş tarzlarından ötürü Hollanda’da kullanılan Felemenkçe’den ayrılmaktadır.

Flemenkçe (Nederlands): Bu terim ise genellikle Hollanda’da konuşulan Hollandaca için kullanılır. Hollanda’da, dil genellikle “Nederlands” olarak adlandırılır.

Her iki terim de aslında Hollandaca’yı ifade eder, ancak tercihen hangi terimin kullanıldığı coğrafi bağlamdan etkilenebilir. Dilbilgisi ve söz dizimi açısından Hollandaca, Hollanda ve Belçika arasında bazı farklılıklar gösterebilir, ancak genel olarak anlaşılabilir bir dil olarak kabul edilir.

Ana dili Felemenkçe olanlar, Felemenkçe dilinin, İngilizce ve Almanca ile ortak noktaları bulunduğundan dolayı öğrenmeye daha yatkındır . Gramer ve kullanılan sözcükler İngilizce ve Almanca ile çok benzerdir.

Türkçe’de Felemenkçe’nin kelime karşılığı yoktur, esas karşılığı Felemenk dilidir ve günümüzde Hollanda, Belçika ve Kuzeydoğu Fransa’ya verilen Felemenk bölgesinin dili olarak kullanılmaktadır.

Felemenkçe Dil Birliği ve Uluslararası Organizasyonlar

Felemenkçe, yaklaşık 30 milyon kişi tarafından birinci, ikinci ya da yabancı dil olarak konuşulan bir dildir. Dilleri kalkındırma çalışması, yıllardır süregelen bir etkinliktir ve Felemenkçe de bu diller arasında yer alır. Felemenkçeyi ilgilendiren hususların ele alınması için Hollanda ve Belçika arasında imzalanan anlaşma sonucunda Felemenkçe Dil Birliği kurulmuştur. Surinam, bu birliğin üyeleri arasındadır. Felemenkçe Dil Birliği, Felemenkçenin yazımının standartlaşmasını sağlamış ve Avrupa Birliği’ndeki dil politikalarına Felemenkçeyi de dahil etmiştir. Hollanda ve Belçika üyeliği nedeniyle Felemenkçe, Avrupa Birliği’nin ve Benelux Birliği’nin resmi dillerinden biri olmuştur. Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’na ek olarak Güney Amerika Uluslar Birliği’nin de resmi dillerindendir. Çünkü Surinam, bu uluslararası sınırların içinde yer almaktadır. Görüldüğü üzere bir milletin ait olduğu birlikler ve topluluklar, o dilin geçerliliğini artırarak güçlenmesine yardım eder. Bu organizasyonlar neticesinde Felemenkçe çeviri; İngilizce, Fransızca, Türkçe ve daha birçok dilde görülür.

Flemenkçe Öğrenenler için İlginç Bilgiler

Felemenkçe öğrenmek zor olsa da dilin özelliklerini iyice kavradığınızda eğlenceli bir hal almaya başlayacaktır. Öncelikle Almanca ya da İngilizce biliyorsanız bu büyük bir artıdır. Çünkü Felemenkçeye başladığınızda aradaki benzerlikler sizi şaşırtarak teşvik edecektir. Kökleri Cermen dillerine dayanır ve Almanca-İngilizce arasında kalmış bir dil dersek yanlış olmaz. Almanca gibi fiilleri, sık sık sonda bıraksa da İngilizce gibi ismin hallerine sahip değildir. Ayrıca İngilizce de bir, Almancada üç belirteç varken Felemenkçe arayı bulmuştur, yani iki belirtece sahiptir. Fakat Felemenkçe telaffuz, bu iki dilden çok farklıdır ve anında ayırt edilebilir.

  • Felemenkçe yazılan ilk kelimeler, 6. yüzyıla dayanmaktadır. Önceleri 12. yüzyılda yazılan bir aşk şiirinin Felemenkçedeki ilk yazım örneği olduğu düşünülüyordu. Fakat sonrasında 6. yüzyılda yazılmış hukuk üzerine bir kitap olduğu keşfedildi.
  • Birçok kişinin düşündüğünün aksine Flamanca bir dil değildir. Belçika’nın Felemenkçe konuşan kesimi, yani Flandre’de yaşayanların kullandığı bir varyanttır. Belçika, Felemenkçeye ek olarak Almanca ve Fransızcayı da resmi dil olarak kabul etmektedir.
  • Yüzyıllar boyunca Felemenkçe, diğer dillerden kelimeler almıştır. O nedenle bu dilin içinde neredeyse her dilden biraz bulabilirsiniz. Özellikle Fransızca ve İbraniceden kelimeler alan Felemenkçe, Hollanda’daki çok kültürlü yapıdan ve kelime aldığı dillerin ülke kültürlerinden etkilenmiştir.

flemenkçe_felemenkçe çeviri_flemenkçe tercüme

Türkçe Felemenkçe ve Felemenkçe Türkçe Çeviri

Günümüzde, ticari işlemlerin, ihracat ve ithalat işlemleri, kullanım ve kurulum kılavuzları, sözleşmeler ve şartnameler, teknik dokümanlar, mahkeme kararları ve diğer hukuki metinler, medikal ve tıbbi dokümanlar, öğrenci evrakları, diploma ve transcript, bekarlık ve evlilik belgeleri, doğum ve ölüm belgeleri, pasaport, vekaletname, imza sirküleri, muvafakatname, ticaret sicil gazeteleri ve benzeri noter işlemleri, katalog ve broşür gibi tanıtım ve pazarlama materyalleri,  web sitelerinin çevirileri, tıbbi ve bilimsel makaleler ve pek çok konuda Türkçe Felemenkçe çeviriFelemenkçe Türkçe çeviri dil yönlerinde ve farklı dillerden Felemenkçe dil yönüne, Felemenkçe çeviri ve Felemenkçe yeminli tercüme ihtiyacı olmakta ve yapılmaktadır.

Şirketimizde profesyonel çevirmen ve yeminli tercüman kadrosu ile, Felemenkçe çeviri ve Felemenkçe yeminli tercüme hizmeti verilmektedir.

Felemenkçe Çeviri Ücretleri

Dillerin tercüme ücretleri, dil çiftindeki tercüman sayısına ve dilin kullanım oranına göre değişmektedir. Bu noktada Felemenkçenin İngilizce, Almanca gibi dillerle kıyaslandığında 1000 karakter üzerinden ücretlerinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Felemenkçe çeviri ücretleri, tercümanlara ve tercüme bürosuna göre değişse de her büro yaklaşık olarak aynı fiyatlandırmaları sağlar. Okeanos tercüme; öğrenci indirimleri, kurumsal şirketlere sağladığı indirimler ve daha birçok avantajı ile Felemenkçe tercümede ön plana çıkmaktadır. Tercümanlarını özenle seçen ve müşteri memnuniyetini önemseyen Okeanos Çeviri Bürosu, farklı türdeki belgelerinizi profesyonelce çevirir. Sözlü Felemenkçe tercüme ücretleri ise günlük ya da saatlik anlaşmalar sonucunda belirlenir. Ayrıca tercümenin simultane ya da ardıl olması da önemlidir. Felemenkçe tercüme fiyatlarımız hakkında bilgi almak için iletişim kanallarımızı kullanarak 7/24 sorularınızı iletebilirsiniz.

Felemenkçe çeviri ücretleri için tıklayınız…

 Flemenkçe Çeviri ve Okeanos Tercüme Bürosu

Felemenkçe Yeminli Tercüme ya da Acil Felemenkçe Tercüme ihtiyacınız mı var? Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu, uygun fiyat seçenekleri ve hızlı teslim avantajları ile anında Felemenkçe çeviri ihtiyaçlarınıza çözüm sunuyor. Güçlü Felemenkçe çevirmen kadromuz, planlı proje yöneticilerimiz ve titiz editörlerimiz sayesinde çeşitli alanlarda profesyonel Felemenkçe hizmeti vermekteyiz. Avrupa’nın kalbinde konuşulan bu dilin özellikle uluslararası projelerdeki yeri birçok çeviri imkanı sunmaktadır. Uluslararası öğrenci değişim programları, yardım kuruluşları ve ticari anlaşmalar en fazla Felemenkçe çeviri gereksinimi bulunan alanlardır. Okeanos Tercüme; Felemenkçe Vize Belgeleri Tercümesi, Felemenkçe Alt Yazı Çevirisi ve daha birçok türde çeviri seçenekleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra yerelleştirme, deşifre ve Felemenkçe Sözlü Çeviri hizmeti de sağlayan Okeanos, her gün daha yenilikçi bir anlayışla çeviri sektörünün en iyileri arasında yer almaktadır.

Felemenkçe Türkçe ve diğer çeviri hizmetlerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Teklif talepleriniz ve detaylı bilgi için, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ve telefon hatlarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 mobil & whatsapp & telegram ile ulaşarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.