Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
sunum hazırlama

İngilizce Sunum Hazırlama

İngilizce sunum hazırlama, profesyonel iş hayatında, yüksek öğrenimde ve iş mülakatlarında sözlü ve yazılı sunumlar sıkça kullanılmaktadır. Ana dilinizde dahi sunum yapmak zor bir durumken yabancı dilde sunum yapmak bazı incelikleri bilmeyi gerektirir. Global düzeyde en fazla tercih edilen İngilizce, sunumların da adeta ana dili olmuştur. Ancak özellikle ana dili farklı olanlar için İngilizce sunum hazırlamak, son derece dikkat gerektirmektedir. Günümüzde dijital ortamın sağladığı avantajlar ve teknolojik alt yapı sayesinde sunumların çoğu bilgisayar ortamında düzenlenmektedir. Bu nedenle uzun sunum sayfaları, kaybolma riski gibi negatif faktörler çağımızın imkanları neticesinde üstesinde gelinebilecek etkenlerdir. Başarılı bir sunum hazırlamanın ilk aşaması olan planlama, süreci verimli şekilde yönetmenizi ve profesyonel bir bakış açısı sergilemenizi sağlar. İngilizce sunum hazırlama programları ve sunum dosyası hakkındaki diğer detaylar yazımızda…

Sunum Hazırlama

Yabancı bir dilde sunum nasıl yapılır? sorusunu sorarak zihninizi yoruyorsanız etkili yanıtları sizler için derledik. İngilizce sunum hazırlarken gözden geçirmeniz gereken birçok etken vardır. Öncelikle sunumunuzu hazırladığınız hedef kitle belirlemeli ve ilerleyerek bir sunum planı hazırlamalısınız. Yüksek lisans bitirme teziniz için sunum hazırlıyorsanız akademik literatürde ve sizi gözlemleyen jüriye hitabet akademik dilde bir sunum hazırlamanız daha uygun olacaktır. Diğer bir yandan şirketinize yıllık maliyet raporu sunuyorsanız anlatımın az olduğu, grafik ve rakamsal veriler ile şekillenen bir sunum türü hazırlamanız dinleyici kitlenizi yormayacaktır. Böylece ilk örneğimizde akademik İngilizce sunum hazırlarken diğer örneğimizde iş hayatınıza uygun bir sunum hazırlıyor olacaksınız.

 Sunum Dosyası

Sunum hazırlamak yazılı bir süreçken sunum yapmak hem sözlü hem de bedensel bir süreçtir. Bu noktada sunumunuza başlamadan önce kendinizi tanıtmanız, varsa sunum planınızı iletmeniz ve dinleyicilere toplu olarak ya da bireysel şekilde sunum dosyanızı vermeniz gerekir. Sunum dosyanız, hazırladığınız dijital materyallerden farklı ve daha detaylı olabilir. Sunum hazırlama platformlarında sunumlarınızı hazırladıktan sonra dosyaya aktarırken kişisel bilgileriniz ve sunum konusu yazılı olan bir kapak, düzenli bir şekilde sunumun kâğıda dökülmesi ve sona da kaynakça eklenmesi gerekmektedir. Sunumunuz İngilizce olacağı için özellikle ilk defa hazırlıyorsanız örnek kapak ve kaynakçanın yer aldığı sunum dosyalarını gözden geçirmeniz, süreci rahat bir şekilde yönetmenizi sağlar.

sunum hazırlama

Sunum Konuları

Sunum hazırlama sürecinin zorlayıcı etkenlerinden biri de sunum konuları seçmek ve içlerinden en ilgili olanları kullanmaktır. Akademik ya da iş hayatı ile ilgili olması fark etmeksizin sunum yaptığınız konuda bilgileri özenle seçmeniz ve dar bir çembere almanız gerekmektedir. Çevirinin tarihi üzerine tez çalışmasını sunan bir kişinin oldukça detaylı bir bilgiyi olabildiğince özete indirgemesi, verilerden yararlanması ve görseller ile desteklemesi gerekir. Bu durumda daha sunumu hazırlamadan önce değinmek istediği konuları ayırarak sıralamalı, alt başlıklar oluşturmalı ve alt başlıkları destekleyen bilgi, veri ve örneğin yeterli olup olmadığını kontrol etmelidir. Hangi konuların daha dikkate değer olduğuna karar veremiyorsa beyin fırtınası yaparak aklına gelen tüm konuları kâğıda dökmeli, aralarından daha önemli bulduklarını marker ile çizmelidir. Sunum sonunda sorulabilecek sorular hakkında da bu aşamada fikir yürütebilir.

PowerPoint Sunum

İngilizce sunum hazırlayabileceğiniz birçok platform vardır. Powerpoint sunum, bu programlar arasında şüphesiz ki en fazla kullanıcı tarafından tercih edilendir. Ancak Powerpoint dışında Prezi sunum, Canva, Zoho Show gibi farklı alternatifler de mevcuttur. Dinleyici kitleniz ve sunum içerisindeki kelime ya da grafik kullanımına karar verdikten sonra sunumun uzunluğu, görsel destekleyiciliği ve hitabet dili gibi teknik kararları verebilirsiniz. Sunum hazırlama programları içerisinde de tercih edeceğiniz programların sizlere temelde neler sunduğuna dikkat etmeniz gerekir. Powtoon ile video sunumlar hazırlarken Canva ile görsel içeriklerinizi zenginleştirebilirsiniz. Sunum içeriğiniz, kullandığınız görsel ve sesli eklentiler gibi etkenlere bağlı olarak kendinize en uygun sunum programını seçmek, efektif bir süreci beraberinde getirecektir. Sunum sonucunda dosyanızı teslim ederken sunumun örneğini de dinleyici de jürilere, işverenlere ya da diğer kişilere gönderme ihtimalinizi unutmadan muhakkak yedeklemelisiniz.

İngilizce Sunum Örnekleri

İngilizce sunum örnekleri arasında tez çalışmaları, İngilizce projeler, iş sunumları, mülakat sunumları ve ödevler olmak üzere birçok çalışma yer almaktadır. Hazırladığınız sunumun dili, sunum amacınıza ve kitlenize hitap ederken sunum içerisinde de tutarlı bilgiler ile hareket etmeniz gerekir. Akademik sunum hazırlayan bir kişi, sunumunun spesifik, konu ile ilgili ve tartışılabilir olması gerektiğinin farkındadır. Bu tartışma konusu sunum sürecinde belirli bir açıdan sizin anlatımınıza göre gerçekleşirken dinleyiciler arasında sorulara neden olmalıdır. Belirttikleri özneler ve olgular belirgin olmazsa sunum içerisinde eksik parçalar oluşabilir. Evsizlere üzerine araştırma yaptığını söyleyen bir kişi konuyu derinleştirmek adına Amerika’nın New York eyaletindeki evsizler… olarak örnek verdiğinde araştırmanın güvenirliği de artmaktadır. İngilizce sunumlarınızda dili sözel, dil bilgisel ve anlamsal olarak doğru kullanmanız oldukça önemlidir. Aksi taktirde yanlış bilgiler verilir ve hatalı çıkarımlar yapılır.

İngilizce Sunum Çeviri

Günlük konuşma dilinde yeterli İngilizce bilginiz olsa da profesyonel İngilizce sunum hazırlama için daha farklı özellikler gerekmektedir. Sunum hazırlayacağınız alandaki İngilizce terim bilginiz, sunum diline aşinalığız ve Türkçe kaynaklardan da yararlanıyorsanız İngilizce çeviri beceriniz son derece önemlidir. Eğer İngilizce sunum nasıl hazırlanır? sorularına cevap bulamıyorsanız Okeanos Tercüme Bürosu İngilizce sunum çevirisi, tam olarak aradığınız hizmettir. Kaliteli İngilizce tercümanlarımız tarafından hazırlanan sunum çevirileri, teslime süresi uyarınca zamanında müşterilerimize iletilmektedir. Uygun fiyat seçeneklerimiz ve İngilizce tercüme alanında uzman kadromuz, birçok özel alanda çeviri yaparken sunumlarda da redaksiyon ve son okuma hizmetlerini de sağlamaktadır. Sunum çevirimiz sırasında sunum içeriğini ve tasarımlarını değiştirmeden yalnızca İngilizceden Türkçeye ya da Türkçeden İngilizceye tercüme yapmaktayız.

İngilice Sunum Çeviri Talepleriniz İçin Okeanos…

Türkçe veya İngilizce sunumlarınızın, İngilizce çeviri ve yerelleştirilmesi talepleriniz için bizlere info@okeanostercume.com.tr mail adresimiz veya 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 Mobil & Whatsapp & Telegram numaralarımızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz…