İspanyolca Çeviri

ispanyolca çeviri ve tercüme

İspanyolca ve İspanyolca çeviri, dünyanın en çok konuşulan ikinci dili ve Hint Avrupa dil ailesinden Batı Romen dilleri grubundan olan bir dildir.

İspanyol Kraliyet Akademisi tarafından belirlenen standart İspanyolca, edebiyat, sanat, medya ve akademik metinlerde kullanılmaktadır.

İspanyol Dili Akademiler Birliği, İspanyol dilinin standartlarını oluşturmak amacıyla kurulan akademileri bir araya toplayan birliğin adıdır. 1951 yılında faaliyete geçmiştir. İspanyol Dili Akademiler Birliği 4 yılda bir tüm üyeleri ile birlikte toplanmaktadır.

İspanya-Türkiye İlişkileri

İspanya Türkiye ilişkileri 1782 yılında Barış, Dostluk ve Ticaret Anlaşması’yla başlamıştır. İspanya’nın NATO ve AB üyeliğinin ardından bu dostluk giderek artmıştır. 16 Nisan 1989 tarihinde her iki ülke arasında bir Dostluk anlaşması imzalanmıştır. İspanya Türkiye’nin ithalat ve ihracat hacmi sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer almaktadır.

İspanya ile ihracat ürünlerimiz; otomobil, vagonlar, yarış arabaları, petrol yağları, bitümenli minerallerden elde edilen yağlar ve hazır giyim ürünlerinden oluşmaktadır. Başlıca ithalat ürünlerimiz; otomobil, vagonlar, yarış arabaları, arıtılmış bakır, işlenmemiş bakır alaşımları, kara taşıtları için aksam parçalarıdır.

Ülkemizde 651 İspanyol firması faaliyet göstermektedir. 2002-2016 döneminde İspanya’dan ülkemize gelen toplam yatırım miktarı 7 milyar 636 milyon Dolar olmuştur. İspanya’da ise yaklaşık 75 Türk firması faaliyet göstermektedir. 2002-2016 döneminde

Türkiye’den İspanya’ya yapılan doğrudan yatırım tutarı 150 milyon Dolar’dır. Başlıca ticaret ortakları; Fransa, Almanya, İtalya, Çin, İngiltere, Hollanda, Portekiz, ABD. İspanya’da faaliyet gösteren 85 Türkiye sermayeli firma bulunmaktadır.

İspanyolca Çeviri ve Tercüme Hizmetimiz

İspanya’nın ve İspanyolca konuşulan ülkelerin Türkiye ile birçok alanda işbirliği ve ortaklığı bulunmaktadır. Bu noktada söz konusu alanlarda İspanyolca çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

İspanyolca Akademik Çeviri

İspanya, akademik kariyer amacıyla en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Çünkü İspanya’da köklü ve başarılı üniversiteler ve dil okulları bulunmaktadır. İspanya akademik çalışmaların ve bağlantıların sık sürdürüldüğü ülkelerden biri konumundadır.

İspanyolca akademik çeviri işlemi akademik çalışmalar süresince talep edilmektedir. Bu kapsamda tez, ödev, makale, araştırma, rapor gibi dosyalar çevrilmektedir.

Akademik dosyaların belirli bir düzen ve kurala göre çevirisi yapılmaktadır. Ayrıca konularına göre (tıp, psikoloji, sosyoloji, sanat, tarih, fizik, uzay bilimleri) ayrıştırılarak uzman ekip tarafından çalışılmaktadır.

İspanyolca Hukuki Çeviri

Eğitim, iş, yaşam, seyahat ya da iki hükümet arasında anlaşma, proje gibi konuların hepsinde İspanyolca hukuki çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. İki ülke arasında yaşanan tüm ilişkilerin temeli hukuki düzenlemelere ve yasalara dayanmaktadır.

İspanyolca hukuki çeviri yapmanın belli ölçütleri bulunmaktadır. Tercüman mutlaka hukuk eğitimi almış olmalıdır. İspanya ve Türkiye’de yaşamış, her iki ülkenin yasal düzenlemeleri ve hukuk sistemleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Hukuki terminolojinin doğruluğunun ve bütünlüğünün sağlanması çok dikkat ve önem gerektirmektedir.

İspanyolca Teknik Çeviri

Mühendislik alanı başta olmak üzere elektrik-elektronik, inşaat, telekomünikasyon, tekstil vb. sektörlerde gerçekleştirilmektedir. CE belgesi, ISO ve TSE belgesi, MSDS formu, kullanım kılavuzu, katalog, broşür vb. çevrilmektedir.

İspanyolca teknik çevirmen hizmeti deneyim ve bilgi sahibi kişiler aracılığıyla sağlanmaktadır. Aksi takdirde makine veya ekipmanların kullanımı ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

İspanyolca Tıbbi Çeviri

Sağlık alanında birçok doküman için İspanyolca çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle İspanya vize başvuruları esnasında tıbbi raporların yeminli tercümesi sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra web siteleri, ilaç prospektüsleri ve laboratuar sonuçları vb. içerikler çevrilmektedir.

İspanyolca tıbbi çeviri, tıp alanı hassas bir alan olduğundan büyük hassasiyet ve dikkatle yapılmalıdır. Dolayısıyla İspanyolca tıbbi çeviri hizmeti sağlık alanında deneyim ve bilgi sahibi kişilerce yapılmaktadır.

İspanyolca Yeminli Tercüme  

İspanya hemen herkesin tatil planlarının ilk sıralarında yer almaktadır. Seyahat, tatil, eğitim, iş, yaşam, ikamet ve vatandaşlık gibi durumlarda İspanyolca yeminli tercüme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Doğum belgesi, diploma, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları vb. tercüme edilmektedir. Ayrıca nüfus kayıt örneği, faaliyet belgesi, vergi levhası, banka hesap detayları, vekaletname, muvafakatname gibi bireysel ve kurumsal evraklar kapsamında gerçekleştirilmektedir.

İspanya vize işlemleri için evrakların öncelikle apostil yaptırılması, sonrasında apostilli Türkçe evrakın İspanyolcaya çevrilmesi gerekmektedir.  Sonrasında İspanyolca yeminli tercüman onaylı olarak düzenlenmesi gerekir. En son olarak yeminli tercüman kaşeli evrakın İspanyolca noter onaylı olarak düzenlenmesi ve apostil yapılması gerekmektedir.

İspanyolca Sözlü Çeviri

Ticaret odalarında yabancı ortaklı şirket kuruluş ve tescil işlemlerinde sıklıkla tercih edilen dillerden birisi de İspanyolcadır. Bu doğrultuda taraflara İspanyolca sözlü çeviri yapılmakta ve şirket evraklarının detayları aktarılmaktadır.

Evlilik işlemleri için nikahta, tapu ve noter işlemlerinde de İspanyolca sözlü çeviri hizmeti sağlanmaktadır. İş toplantıları, iş yemekleri ve iş seyahatleri gibi süreçler için de İspanyolca sözlü çeviri hizmetimiz bulunmaktadır.

İspanyolca Çeviri ve Tercüme Fiyatları

İspanyolca çeviri ve tercüme fiyatları, karakter sayısı üzerinden belirlenmektedir. Yeminli tercüme veya noter onaylı tercüme süreci gibi yasal bağlayıcılığı bulunan işlemler söz konusu olduğunda fiyatlar değişebilmektedir.  Bu noktada belge bazlı fiyatlandırma yapılabilmekte veya sayfa sayısı da göz önünde bulundurulmaktadır. İspanyolca sözlü tercüme fiyatları işlem sayısı ve işlem süresi gibi ölçütler üzerinden belirlenmektedir.

İspanyolca Tercüme Bürosu

İspanyolca günümüzde önemli bir dil konumundadır. Dolayısıyla tercümesi esnasında büyük hassasiyet ve dikkat gösterilmelidir. Okeanos Tercüme, alanında uzman ve deneyim sahibi ekibiyle tüm tercüme hizmetlerinde olduğu gibi İspanyolcada da profesyonel hizmet vermektedir.

Kurulduğu günden bu yana native tercüman ve editör kadrosu ile tüm terminolojilerde etik ve başarılı hizmetleriniz sürdürmektedir. Tüm tercüme süreçlerini EN15038 Tercüme Hizmet Kalite Standartları doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

İstanbul’un merkezi konumunda olan Şişli ilçesi Perpa Ticaret Merkezi’nde bulunan ofisi ile müşterileri için işlek ve ulaşılabilir bir konumda bulunmaktadır.

İspanyolca çeviri ve tercüme projeleriniz için info@okeanostercume.com.tr veya www.okeanostercume.com.tr  adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 Whatsapp hattımız veya 0212 221 45 21 numaralı hatlardan detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir